• sozleri sunay ozgur ve ahmet hamdi tanpinar'a ait, bestesi ve duzenlemesi yine sunay ozgur tarafindan yapilmis sarki. neredesin firuze soundtrack'in dinlenesi sarkilarindan sadece biri... ozcan deniz seslendirmis. agzina saglik.
  • sozlerini de yazayim da tam olsun:

mavi maviydi
    gokyuzu
    bulutlar gumus beyaz
    saclarin

bir yagmur ki gamli, mahzun
    gulunce akan yaslar
    gozlerinden suzulsun
    ellerime dokulsun

bir kadin beyaz, sakin, buyulu
    bir kadin ipislak, ince, sicak

gogsunde kanayan zaman gulu
    belli ki sarkilarin buyucusu
  • insanı maviye bırakan şarkı..
  • ardı ardına defalarca dinlendiğinde öldürücü bir etki yaratıyormuş.. fena, çok fena bir şarkı.. göğsünde bir zamanın gülünü taşıyanlar, aman dikkat.. kanatıyor.
  • şarkı söylemek lazım ın piyasaya çıktığı dönemde sezen aksu yu kapak yapan milliyet sanat ın aynı zamanda sezen aksu nun yakın arkadaşı olan pakize barışta tarafından kaleme alınan yazısının başlığı,serçe için bugüne kadar yapılan en güzel iltifat daha doğrusu tanımlama.
  • özcan deniz'i müzikal manada zirve noktasına çıkaran şarkı.özcan deniz'i sevmeyen bünyelerin dahi dinlemeye itiraz edemediği mükemmel çalışma.
  • sel gibi, nehir gibi, su gibi bir şarkı. akıp gidiyor. akıp giderken de tüm içini yerle bir ediyor. allak bullak bırakıyor seni. özcan deniz inanılmaz bir yorum katmış, öldürücü olmuş. beş senedir ne zaman dinlesem olduğum yere çiviliyor, içime tarifsiz bir his salıp kaçıveriyor.
  • düşünmesi mutluluk veren kadın. oysa ne net bir fotoğrafı var ne de akla kazınmış bir yüzü. flu, belirsiz bedeni şebnem dönmez kuğusunu andırıyor.

ince, beyaz ellerinin tırnaklarında taşır notalarını. şairse de bir yandan, normaldir, şairlerülkesinde onun gibi bir kuğunun şiir olması.

tanpınar soruyor: "kim bilir şimdi nerdesin?" burda olsan sarıyer'de sular kesilir. sokaklar ekmek kokar, otobüs duraklarında kimse beklemez, atatürk heykeline martılar bu sefer konmaz. gözükse sokağın köşesinden... bir bakışsak. bir dokunsa tomurcuklansak, bir tebessüm etse çiçeklensek.

yaşasaydı bir bahaneyle giderdim yanına tanpınar'ın, sorardım kim? bir şarkı olmasa ümidim olurdu, güfteden itibaren bedenleşmesini ummakla kalmazdım. bir yerlerde karşılaşacak olmamız umutlandırırdı. maalesef bugün fırın ekmek kokmuyor, atatürk heykeli de çirkin mi çirkin. güzel kadınlar şiir sevmiyor, dünya yaşlanmış. otobüs durakları mutsuz. hep bir sonraki durak olmak istiyorlar.

bulutlar... hatıralarını düşündüğünde fark ediyorsun, insanın sadece mutluyken beyaz bulutları izlediğini. geçip giden bulutların her birine bir şekil uydurmak, onları izlemenin verdiği hazzı doyasıya yaşamak için aşık olmak gerek. şimdi başıboş serserilere özgü bir rehavette yapılan kımıltısız bir eylem gibi gelse de buna aldanmamak lazım. insan sadece beyaz bulutları izlediğinde şarkıların büyücüsünü ve daha birçok gizemli şeyi görebilir. her ne kadar içimizi saran kuraklığın hükmünde çoraklaşsak da şairin dediği gibi "ölen hayvan imiş, aşıklar ölmez" hala her fırsatta başımızı gökyüzüne çevirmemiz bundandır.

beyaz bulutları izlemeliyiz. beyaz bulutlar güzeldir. sen de oradasındır.
hesabın var mı? giriş yap