şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saruman the white, o da gandalf gibi bir büyücüdür ve orta dünyaya gandalf'le beraber gelmiştir, sauron'u kuyutormandan süren ak divan'a başkanlık yapmış, orthanc'a yerleşmiş ve sauron'un silahlarını çok fazla araştırıp feleğini şaşırmıştır, zamanla tek yüzüğü kendisi için aramaya başlamıştır, en sonunda gandalf tarafından asası kırılmış ve divandan atılmıştır...
 • asil adi curunir olan istar .
 • gandalf tarafından orthanc da maymuna çevrilen büyücü
 • sauronun etkisine girmesine sebep palantir ta$larina cok fazla bakmasıdır. diger kayıp ta$larin nerede oldugu bilinmedigi icin, baktıgınızda kar$ı taraftanda kimin size bakacagi belli degildir. hayır aslında bellidir, sauron bunlardan bir veya ikisini ele gecirmi$tir, sarumani da cekici bakı$larıyla etkilemi$, guzel sozlerle kandırmı$tır.
  (bkz: palantir)
  (bkz: sauron)
 • lord of the ringsin film versiyonundaki saruman, basbaya hasan mezarcıya benzemektedir.
 • japonca saru=maymun anlamina gelmesi nedeni ile kitabi okurken kafamda hep maymuna benzeyen bir lavuk canlandirmistim ama film cikti mertlik bozuldu...
 • alamanya'ya turneye giden bir arkadaşımın, sipariş ettiğim klarinet aparatını bulamamasından dolayı yaşadığı suçlulukla,'sen bunları seviyo'sun, al bak anavatanından şeettim' diyerek getirdiği kinder yumurtalardan minik bir der herr der ringe reklamısıyla çıkıp, dumura ve 'ohhhhaa' tepkilerine sebep olan karakter...burdaki sürpriz yımırtalardan abik gubik şeyler çıkarken, alaman varyasyonundan çıkan saruman 'ın içine, minik bir ampüllü düzenek kurulmuş ve sırtındaki bit kadar düğmeye basılınca, saruman hazretlerinin önündeki küre kırmızı kırmızı yanmakta,coşma yapmakta...leziz.
 • saruman the white(ak saruman):
  sauron'un sebep olduğu kargaşayı düzeltmesi,orta dünya'yı tasarlanan ea haline getirmeleri için gönderilen düzen'in üyesi ve lideri.
  bilge,akil,hayvanların(bilakis kuşlar)dilinden anlayan ve tahta ile metale şekil vermede maharetli ellere sahip bir maia.önceleri düzen'in var olma amacına hizmet etti,gri gandalf'in da içinde bulunduğu istari(düzen'in adı adı diyebiliriz,beş büyücüye verilen ad)ile birlikte necromancer'ı(sonradan bu kişinin gücünü yeniden toplayan sauron the great olduğu anlaşılmıştır) kuytuorman'dan kovdu,sauron'un zafere ulaşmasının tek yolu olan tek yüzük hakkında araştırdı.
  bir süre sonra güc'ün çekiciliğine kapıldı,isengard'daki kuleyi kendine mesken edindi,tek yüzük(güç yüzüğü) için düşünmeye başladı,düzen'e yalanlar söyleyerek tek yüzük'ün denize gittiğini, artık bulunmasının mümkün olmadğı için endişeye gerek olmadığını söyleyerek akılların yüzük'ten uzak olmasını sağladı.kadim zamanlarda haberleşme için yapılan palantiri'lerden birine sahipti.zihnindeki planları ustaca saklayarak gören taş(palantiri) yarımıyla sauron the great ile konuşmaya başladı,kendini müttefik olarak gösterdi...ta ki ak gandalf tarafından planları ortaya çıkartılıp,mağlub edilinceye dek.asası kırılıp, düzen'den atılan saruman isengard'dan sürüldü.ve bir daha gözükmedi.
  ta ki yüzük savaşı sonrası,yüzük taşıyıcısı dokuz parmaklı frodo görevini başarıp bulunmuş olan tek yüzüğü yok ederek,sauron the great'in varlığını sonlandırıncaya kadar.saruman intikam için dokuz parmaklı frodo'nun yurdu shire'a gelmiş,yeşili katlederek 'sanayi ateşi'ni buraya taşımıştır.frodo ve samwise gamgee'nin de içinde bulunduğu bir grup tarafından ayaklandırılan halk sayesinde buradan kovulmuş,uşağı grima solucandil tarafından hayatına son veilmiştir.ruhu tamamen ölmese de hiçbirşey yapamayacak,silik bir suret olarak sonsuzlukta kalmıştır.
  tamamı için lütfen; (bkz: yüzüklerin efendisi)
 • aule'nin bir maia'sı olan saruman'ın tarihte anıldığı diğer isimler şöyledir:
  *curumo (valinor'daki ismi),
  *curunir (elfçedeki ismi, 'man of skill' anlamında),
  *sharkey (orkça yaşlı adam manasındaki sharku'dan türetilmiş olması muhtemel, hizmetkarlarının taktığı ismi)
  iii. çağ 1000 yılından iii. çağ 3 kasım 3019 tarihine kadar yaşayan bir vücut olarak dünya üzerinde yürümüştür.
 • ayrıca eklemek isterim ki; sharku orc dilinde 'ihtiyar adam' manasına gelmekte olup vahşi adamlarca 'sharkey' şeklinde kullanılmıştır.