şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lord of the ringsin film versiyonundaki saruman, basbaya hasan mezarcıya benzemektedir.
 • yüzüklerin efendisinin en karizma büyücüsü, buna rağmen çekilen filminde karizması yerlerde. kitabın tasfirine göre gandalf sert görünüşlü ama iyi, saruman iyi görünüşlü ama kötü olması gerekirken, gandalfı bilimum türk filmlerindeki genelde doktor rolünde gördüğümüz $eker ton ton amca kadar sevecen yapılmış. lotr filminde hakkının yenildiğini düşündüğüm büyücü.
 • saruman the white(ak saruman):
  sauron'un sebep olduğu kargaşayı düzeltmesi,orta dünya'yı tasarlanan ea haline getirmeleri için gönderilen düzen'in üyesi ve lideri.
  bilge,akil,hayvanların(bilakis kuşlar)dilinden anlayan ve tahta ile metale şekil vermede maharetli ellere sahip bir maia.önceleri düzen'in var olma amacına hizmet etti,gri gandalf'in da içinde bulunduğu istari(düzen'in adı adı diyebiliriz,beş büyücüye verilen ad)ile birlikte necromancer'ı(sonradan bu kişinin gücünü yeniden toplayan sauron the great olduğu anlaşılmıştır) kuytuorman'dan kovdu,sauron'un zafere ulaşmasının tek yolu olan tek yüzük hakkında araştırdı.
  bir süre sonra güc'ün çekiciliğine kapıldı,isengard'daki kuleyi kendine mesken edindi,tek yüzük(güç yüzüğü) için düşünmeye başladı,düzen'e yalanlar söyleyerek tek yüzük'ün denize gittiğini, artık bulunmasının mümkün olmadğı için endişeye gerek olmadığını söyleyerek akılların yüzük'ten uzak olmasını sağladı.kadim zamanlarda haberleşme için yapılan palantiri'lerden birine sahipti.zihnindeki planları ustaca saklayarak gören taş(palantiri) yarımıyla sauron the great ile konuşmaya başladı,kendini müttefik olarak gösterdi...ta ki ak gandalf tarafından planları ortaya çıkartılıp,mağlub edilinceye dek.asası kırılıp, düzen'den atılan saruman isengard'dan sürüldü.ve bir daha gözükmedi.
  ta ki yüzük savaşı sonrası,yüzük taşıyıcısı dokuz parmaklı frodo görevini başarıp bulunmuş olan tek yüzüğü yok ederek,sauron the great'in varlığını sonlandırıncaya kadar.saruman intikam için dokuz parmaklı frodo'nun yurdu shire'a gelmiş,yeşili katlederek 'sanayi ateşi'ni buraya taşımıştır.frodo ve samwise gamgee'nin de içinde bulunduğu bir grup tarafından ayaklandırılan halk sayesinde buradan kovulmuş,uşağı grima solucandil tarafından hayatına son veilmiştir.ruhu tamamen ölmese de hiçbirşey yapamayacak,silik bir suret olarak sonsuzlukta kalmıştır.
  tamamı için lütfen; (bkz: yüzüklerin efendisi)
 • saruman, eşsiz bir ses tonuna sahip olan -öyle ki sesinin etkisiyle insanlara istediğini yaptırabilme yetisine sahip denir. theoden'i de hatırlatmakta fayda var-, uzun boylu, uzun zayıf suratı, şakaklarındaki ve kaşlarındaki siyahlık hariç bembeyaz düz saçları olan kehribar gözlü bir bilge olarak tanımlanıyor romanlarda. hakikaten christopher lee'den başka bu role uyan birisi yok dünyada.
 • kendisine filmde can veren christopher lee bugün itibarı ile 88 yaşına basmıştır. allah uzun ömürler versin.
 • kitabı tekrar okuyunca, özellikle ilk kitabın 256 ve devam sayfalarındaki tavırlarıyla bir hayli devlet bahçeli nam karakteri anıştıran zat-ı rezil ve de rüsva.
 • sauronun etkisine girmesine sebep palantir ta$larina cok fazla bakmasıdır. diger kayıp ta$larin nerede oldugu bilinmedigi icin, baktıgınızda kar$ı taraftanda kimin size bakacagi belli degildir. hayır aslında bellidir, sauron bunlardan bir veya ikisini ele gecirmi$tir, sarumani da cekici bakı$larıyla etkilemi$, guzel sozlerle kandırmı$tır.
  (bkz: palantir)
  (bkz: sauron)
 • saruman the white, o da gandalf gibi bir büyücüdür ve orta dünyaya gandalf'le beraber gelmiştir, sauron'u kuyutormandan süren ak divan'a başkanlık yapmış, orthanc'a yerleşmiş ve sauron'un silahlarını çok fazla araştırıp feleğini şaşırmıştır, zamanla tek yüzüğü kendisi için aramaya başlamıştır, en sonunda gandalf tarafından asası kırılmış ve divandan atılmıştır...
 • sauron'un emriyle orta dünyada sanayileşmenin ilk adımlarını atmış insan. bu adımların kıymeti bilinmeyip izleri entler tarafından yok edilmiştir o ayrı.
 • barutu bilinenin aksine çinlilerden çok önce bulmuş (bkz: the two towers) maia, istari.