• bildiğimiz kapı kapı dolaşıp pazarlamacılık yapma işinin fiyakalı ismi. şirketler "pazarlamacı arıyoruz" dediklerinde kimse iş başvurusu yapmadığı için bu tür kolpa unvanlar bulup öyle ilan verirler.
  • bayilik - yetkili satıcılık dağıtım kanalının kullanıldığı şirketlerde satıcılara verilen ünvan. satış mümessili, müşteri temsilcisi, represant gibi farklı başlıklar altında da bulunabilir. represantlar, daha çok ilaç-sağlık sektörü ile özdeşleşmişlerdir.

ayrıca tecrübeli satış temsilcilerinin her zaman yanında telefon kartı ve otobüs bileti bulunur. neme lazım araba bozulur, telefonun pili biter gibi durumların da üstesinden gelmesi gerekir.
  • en önemli yeteneği yalan söylemek hatta aynı anda birden fazla yalan söylemek olan insanların başarılı olduğu meslek. en önemlisi yalanları birbirine karıştırmamak ve söylediğin yalana sonuna kadar sadık kalmaktır. zor iştir ruhu yorar, hırpalar
  • tanınmış markaların, artık farklılaşmak için mi yoksa daha çok insanı çekmek için mi bilmiyorum, tezgahtara verdiği yeni ad.
  • iyi yalan söyleyen ve sonuna kadar yalanının arkasında durabilenlerin başarılı olduğu meslektir.
  • çocukken büyüyünce olunacaklar listesine hiç girememesine rağmen , iş hayatında en kalabalık yığının aldığı ünvan.
  • kapitalist sistemin verilen unvanin is performansini etkiledigini kesfetmesi sonucu, tezgahtar unvani yerine kullanilmaya baslanan unvan.
    zira kapitalizm para vermez unvan verir.
  • satışın ertesine eklenen süslü tamlananlar dolayısıyla nasıl aratacağımı şaşırdım sözlükte bu mesleği. açık konuşalım aynı kapıya çıkıyor hepsi; satışçı desek geçsek çok fiyakalı gözükmeyecek sanırım.
    bu devirde albert einstein olarak gelmiş olsanız da dünyaya; cvnizi alın götürün başvuracağınız iş yerine, ne kadar tecrübeniz, ne kadar vasfınız olsa da sizden isteyecekleri iş satışçılık oluyor. mecbursunuz bu işi yapmaya. kaçış yok.
hesabın var mı? giriş yap