şükela:  tümü | bugün
 • insanliga kazandirdiklari haricinde sava$in bir de tibbi deneylerle kanitlanmi$, insana kazandirdiklari da mevcuttur:

  efendim sava$ kan yapar.. kalp ati$ini durdurur ritm bozuklugunu engeller.. spor yaptirir, ko$turur.. dogal seleksiyona renk getirir.. aglatir, aglayip acilirsiniz.. ekonomiyi dibe indirir bu sayede bugunku halinize gelmeniz bir ilerleme gibi gorunur.. ac birakir nefsi guclendirir.. siginaklarda insanlar arasindaki bagi kuvvetlendirir.. yardimla$mayi arttirir.. farkli kulturleri bir kac saniyeligine tanimanizi saglar.. dunya dengelerini degi$tirir monotonlugu engeller..
 • bari$in ne kadar guzel oldugunu gosterir diyelim de hem dogru soyleyelim hem hafiften hippi takilalim.**
 • savaşın faydaları çok ama mantığa yatkın olanı yoktur.
 • adrenalin pombalar; olmayan şeyleri yaratır, olan şeyleri yok eder. ruh sağlığı için pek faydalıdır; kahramanlar yaratır, narsisizmi cilalar, küçükleri büyük, büyükleri küçük yapar. yaşam enerjisiyle beslenir. ne kadar insan ölürse o kadar makbuldur.
 • roketin insan kafasının üzerinden geçtiğinde çıkardığı sesi,
  kurşunun kafanızın üzerinden geçtiğinde çıkardığı sesi,
  üzerinize sıkılan kurşunların sağdaki soldaki kayalardan nasıl sektiğini,
  yaralanmanın nasıl bir şey olduğunu,
  yaralıya nasıl 5 saniyede şoktan çıkıp müdahale etmeniz gerektiğini,
  dağda, bayırda, ovada aç kalınca nasıl yemek bulacağınızı,
  gece derenin içinden nasıl yürüyeceğinizi, kar üzerinde nasıl kımıldamadan saatlerce yatacağınızı
  (bkz: daha gider bu) öğrenirsiniz.
 • medya'ya malzeme saglar.. bu sayede haber bultenlerinde manken roportaji veya "kopeklerin ya$adigi zor anlar" filmcikleri yayinlamak zorunda kalmazlar..
 • onları ve bizleri yaratır. kafayı kuma gömme eylemini anlamlı hale getirir. kuma gömmeyenlerin için özel planları vardır. bir kısmına sabah akşam medya denen bir ilaç verir. aman bu ilaç pek iyidir, prozac mıdır nedir? yumuşarsın, duygulanırsın ağlarsın. tabi direnenler olabilir olsun bu ilacı müthiş dedim ya, endikasyonu geniştir. onlarında insanlık onurunu bloklar. ee bundan iyisi şamda kayısı.
 • bir muddet sava$mak bunyeye iyi gelir "alt tarafi 7 ki$i ölmüş" gibi beyanatlar vermekten, verenleri de "gunde kac ki$i ölüyo haberin var mı?" diye savunmaktan vazgecersiniz..
 • saving private ryan'da upham'in emerson'dan quote ederek dedigi gibi:

  "war educates the senses, calls into action the will, perfects the physical constitution, brings men into such swift and close collision in critical moments that man measures man."

  yani... savas duygulari egitir, istegi harekete gecirir, fiziksel olarak guclendirir, insanin insani olcmesini saglar.
 • insanlar abidik gubidik konserler düzenleyip savaşa hayır hop tri nanay adlı şarkıları seslendirmesine olanak tanır. ünlü caz barlarımız mekanlarımız dolar taşar, ee mitinge gitmek zordur, hava soğuktur.