şükela:  tümü | bugün
 • 1787-1792 osmanlı rus savaşı'nda rusyanın müttefiği avusturya'nın osmanlı devletine ya da daha doğrusu kendi kendine yenildiği muharebe.
  http://en.wikipedia.org/wiki/battle_of_karánsebes
  türkçesi muhtemelen karansebes savaşı olan bu muharebe bana ve wikideki vatandaşlara biraz uydurma gibi gelse de şöyle cereyan etmiş:
  bugün romanya'da caransebes denilen kasaba yakınlarında avusturya ordusu kamp kurar ve hussar dediğimiz atlılar etrafı kolaçan etmeye çıkarlar.bölgede türke rastlamayan atlılar çingene* abilere denk gelirler ve bunlardan içki* alırlar. daha sonra şamatayı gören bir grup piyade de içkiden nemalanmak ister fakat hussarlar paylaşmaya yanaşmaz ve tartışma başlar*, silahlar patlar. silah sesini duyan ana gruptaki askerler ''türkler türkler'' * diye bağrışmaya başlarlar; rumenden, italyandan,slavdan,almandan oluşan çok kültürlü avusturya ordusunda karmaşa baş gösterir, kaçanlar olur. alman subaylar halt ulan halt der, garip slav bunu allah allah diye anlar, müslümanlar hücuma kalktı sanar. süvarinin oraya buraya koşturmasını, komutan türk atlıları hücum ediyor diye yorumlar ve topçu ateşi ister, zavallı asker her gölgeye düşman diye ateş eder. koca habsburg ordusu dağılır, kaçar. 2 gün sonra osmanlı ordusu olay yerine varır,yerde yatan onbin ölü ve yaralıyı bulurlar,iyi bir gülerler ve kasabayı da pek zorlanmadan alırlar.

  alkolün zararlarını anlatan diğer bir muharebe için: (bkz: sırpsındığı savaşı)
 • öncelikle; (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)

  ortaokulda olsun lisede olsun senelerce sıkıcı bir şekilde işlenen tarih dersine eklense acayip ilgi çekici olabilecek bir hadisenin yaşandığı savaş.
 • kendi kendini sikmek deyiminin gerçekleştiği savaştır.
 • karanşebeş muharebesi olarak da bilinir. sultan abdülhamid'in gazi ünvanını almaya hak kazandığı savaştır.*
 • kendim ettim kendim buldum savaşı.
 • filmi çekilesi.
 • çok iyi be. o dandik dönemde böyle bir şans çok güzel işte
 • ayrıntılarında anlatılan masallar bir yana, avusturya ordusuna yardıma gelen rus ordusunun her çeşidinden toplama avusturya ordusunu türk sanan ruslarca imhasıdır.. rusların da geriden gelen avusturya topçusuyla büyük kayıpları vardır.. birbirini kıran iki ordudan sonra osmanlı elini kolunu sallaya sallaya voyvodinayı teslim almıştır.. 21–22 eylül 1788'de olan savaşa abdulün hamidi katmak gazi vs ulamak tarihi tahrip değil, onulmaz aptallıktır..
 • avusturya'nın kendi kendine saldırması sonucu osmanlı'nın pek uğraşmadan kazandığı savaş.

  komedi gibi ya.