şükela:  tümü | bugün
 • saçta görüneni yoğun kaşıntı; saç derisinde, özellikle ensenin hemen üstünde görülen kabuklanma ve yaralar; saçın kaşındıkça tırnakların içinin dolması ve büyük plakalar halindeki kepeklerle kendini belli eder.

  normal vücutta hücrenin yenilenme süreci yirmisekiz gündür. seboreik dermatit'te bu döngü 4-5 güne kadar indiği için deride üstüste kepek tabakaları oluşur. zamanla bunlar yaraya döner, kaşındıkça kanar vs. vs. aynı zamanda saç derisi çok fazla yağlanır, derinin ph dengesi bozulduğu için de sorun kısır döngü içinde kendisini tekrarlar durur. kullanılan pek çok medikal şampuan da saç derisini iyice kuruttuğu için saç derisi daha hızlı ve daha çok yağlanır, şampuanın kurutması nedeniyle saçlar keçeleşir, şampuan bitince sorun tekrarlanabilir. kortizonla atak evresi atlatılabilir ancak kortizon içeren ilaçlar saç derisini incelttiği için uzun süreli kullanım tavsiye edilmez.

  genelde yanlış şampuan kullanımı sonucu ortaya çıkmakla beraber banyoda kullanılan suyun saçın ph dengesini bozması gibi pek çok nedeni olup tedavi edilmezse kalıcıdır ancak uygun şampuanla tedavi edildiğinde bir daha çıkmamak üzere yok olur. tabii tedavi süreci tamamlandıktan sonra çok fazla yağlı besinler yememek ve abartı bir şekilde patlamış mısır tüketmemek şarttır.
 • tedavisinde dermovate'in kesinlikle kullanılmaması gereken cins bir hastalık. dermovate kortizon içerir, başta iyi gelir, ama daha sonra ilacın bağımlısı olursunuz, ve tekrarlıyorum, bağımlı olduğunuz ilaç kortizon içerir. bölgedeki deriyi inceltir, falan filan. tecrübeyle sabit.
 • bu kadar kişi muzdarip olunca varyasyon sandığım hastalık.*
 • kullandığım şampuan sayesinde kepeği ve kaşıntıyı atabilsem de yaptığı yağlanmayı bi şekilde yenemediğim hastalık.
 • tamam rahatsız edici ama dünyanın sonuymuş gibi anlatılması da ayıp olan hastalık. derin dökülüyor ve kızarıyor o kadar. tamam hoş bir durum değil kötü görünüyor ama olanı kozmetik bir rahatsızlık lan bu. hiç mi çevrenizde gerçekten hasta insan yok. bu arada bu kadar kafanıza taktığınız için stresten artıyor olabilir şikayetleriniz haberiniz olsun.

  neyse herkes bir tedavi yazmış ben de yazayım. herhangi bir yüz temizleyici** ile yüz her gün yıkanıp üzerine de herhangi yağsız nemlendirici yüz kremi sürünce büyük oranda baskılanan hastalık. kükürtlü sabun daha iyi geliyor. direk kurutuyor cildi. çok kuruttuğu için üzerine nemlendirici sürmeniz şart tabi. bunu her gün yaparsanız o pürüzlü görüntü zaten daha oluşmadan engellenmiş oluyor ve bu yüzden kızarıklık da olmuyor. ilk zamanlar yüzünüzü yıkayıp doktorunuzun verdiği kortizonlu kremi sürün, kızarıklıklar gittiğinde kortizonlu kremi bırakıp yerine nemlendirici krem kullanmaya başlayın hiç bir probleminiz kalmaz. saçlar için ise ketoral gayet etkili. hastalığın azdığı zamanlar haricinde haftada 1 ya da 2 kez kullanmak yeterli.
 • toni & guy kepeğe karşı şampuanın da faydalı olabileceği deri hastalığıdır.
  şahsım adına hem saç derimde hem de burun ve kaş bölgemde yaşadığım bu probleme, her iki noktada da toni & guy şampuan etkili oldu.
  hem yüzümü süper temizledi, sanki burun kenarlarımdaki döküntü ve kalıntıyı tertemiz etti, hem de kepeklerimi ve kafamdaki devasa plakalar halindeki döküntüleri çok etkili ve hızlı olarak kesti.
  umarım bu da diğerleri gibi belirli bir dönem işe yarayan bir süre sonra faydasız kalan bir çözüm olmamıştır.
  denemeye değer derim, 2-3 yıkamada etkisini belli ediyor.
 • (bkz: sebclair)
 • (bkz: advantan s)
 • herseye faydalı olan bepanthen'in fayda etmedigi cilt hastalıgı