• öncelikle örnek bir oy pusulası

ittifak ismi
    - ittifak kuran partiler isterlerse ittifaklarına bir isim koymayabilirler. bu durumda yalnızca "ittifak oldukları belirtilir."

-isterlerse ittifaklarına bir isim koyabilirler. "ekşi ittifak," "a ve b partisi ittifakı" gibi.

mühür

- seçmen mührü ittifak yapan partilerden birisini basabileceği gibi her ikisine yahut ittifaka ayrılan herhangi bir bölgeye basabilir. her üç durumda da geçerli olacaktır.

aday listeleri

teklifin 12. maddesi " ittifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verir." diyor. ancak zannediyorum ortak bir protokolde anlaşarak tek bir liste vermelerine engel bir durum yok.

baraj
    barajın hesaplanmasında ittifakın toplam oy oranına bakılacak. ittifak üyesi partilerden a partisi tek başına %7, c partisi %4 oy almışsa barajı geçmiş sayılacaklar. (madde 20)

oy/vekil dağılımı

5 vekil çıkaracak z ilimiz için;
    a partisi %36
    b partisi %30
    c partisi %14
    d partisi %10
    e partisi %9 oy almış olursa ittifak olmadığı taktirde a partisi 2, b partisi 2, c partisi 1 vekil çıkaracaktı. (tüm partilerin barajı geçmiş olduğu varsayımında)

a ve d partileri ittifak yaptığı taktirde ise; a-d ittifakı 3, b partisi 2 vekil çıkaracak.

bunun hesaplanmasında ise “ittifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınır. ittifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı esas alınarak bu maddedeki usule göre paylaştırılır.” yani a ve d ittifakının toplam oyu %50 olduğu için milletvekili dağılımında bu şekilde esas alınacak. daha sonra a ve d ittifakının aldığı 3 vekil kendi aralarında oy oranlarına göre paylaştırılacak.

not: entry "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi" baz alınarak yeniden yazıldı. abdülkadir selvi'nin yazısından yola çıkarak yazdığım, entry'nin ilk hali için bakınız (bkz: #74408751)
  • (bkz: koalisyon)
  • fiilen baraj kaldırılmıştır, çünkü ittifak yapan partilerin bir tanesi barajı aştığı takdirde diğer ortağı da aşmış sayılıyor böylelikle meclisimiz gül bahçesi gibi olacak. burası biraz saçma seçime katılma yeterliliği bulunan ancak seçime girmeyen partilerin üyelerini, üyeler kendi partisinden yazılı muvafakati alarak diğer partiden aday olabilecek.
  • aklına geldikçe kural yazmak
  • mhp'nin bir sonraki seçimde baraj atında kalacağı kesin. seçmen bunlar barajı geçemez diye düşünüp oyları iyi parti ve chp'ye kaydırmasın diye uydurulmuş sistem.
  • seçim barajını fiilen ortadan kaldıran düzenleme. düzenleyenlerin aklına gelmemiş olması iktidarda kafası çalışan tek adamın kalmadığının çok açık bir göstergesi.
  • milli irade diyenlere şunu söylemek istiyorum;
    şimdi bir parti yüzde 0,1 oy aldı bir bir başka parti ise yüzde 9,9 oy aldı diyelim . yüzde 0,1 oy alan parti bir ittifak içinde olduğundan meclis de temsiliyet kazanıyor ama diğer yani yüzde 9.9 oy alan parti ittifak yapmadığından baraja takılıyor ve dışarda kalıyor. hani temsiliyette adalet nerede. aman mhp dışarda kalmasın diye uydurulmuş bir sistem. madem öyle barajı komple kaldırın.
  • yine birilerinin asrin liderinizi kandırdığı siztem. şimdi çıkıp cehabe atıyorum ledepe ile ittifak kursa, atuıyorum iyi parti de x ve z partileriyle ittifak kursa, o 3 parti daha meclise girecek ya da bu başganlık sizteminde nereye giriyorsa artık oraya girecek. ne olacak? akepe'nin koltugu eksilecek. etti mi sana dohuz? bunlar hep mehape'nin şeyleri herhalde.
    neyse yine "kandırıldık" der çıkarsınız artık.

cehape ve iyi parti'ye not: ben sizin yerinizde olsam ne kadar vatanı, milleti düşünen irili ufaklı parti varsa ittifak kurarım/kurmaya çalışırım böyle bir sistem getirilecekse. sonrasını da devlet bahçeli düşünsün.
  • sacmalik otesi. zaytung sistemi gibi sistem. ama kafa da yoralim.

ysk kararina gore secime 9 parti girebilecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/…rti_den_aciklama.html

simdi ben iyi parti ve chp'nin yerinde olsam, hdp disinda, secime girebilsin giremesin, sarayla ittifak kurmayan ne kadar irili ufakli parti varsa gider hasbıhal eder, oturur konusur, oy potansiyeline gore gelin kardesim 1, 2 neyse aday koyun partimizden derim. vatanseverliginden suphem yoksa gerekirse o partinin adamini 1. siraya koyarim. misal, cem toker de isterse gider onu 1. siraya koyar, sectiririm. alabilirseniz saadet'i alin mesela yaniniza.

onun disinda hdp icin terorist diyorlar ama dava acip kapattirilmiyor da , chp falan gitsin ittifak yapsin ki propaganda yapabilsinler.

uyanik olmak lazim.
hesabın var mı? giriş yap