• kulağa hiç de hoş gelmeyen, insanı terfi olduğuna yapılan "şef bana bir çay çek!" tarzı esprilerden dolayı pek de sevindirmeyen bir şirket pozisyonudur. oysa benim buna alternatif önerim kovboy filmlerinden dolayı pek çok kimseye daha sıcak gelecek olan, ve ses benzerliğinden dolayı uyum süreci için de fazla uzun zaman gerektirmeyecek olan "şerif" pozisyonudur. bu fikrimin şirketlerce değerlendirilmesi en büyük ümidim, insan şerif olmak için nasıl canla başla çalışır düşünsenize!
  • yemek yapan aşçıbaşıları tanımladığı zaman ciddi ve rahatsız edici bir egoyu, yer yer çirkinleşen bir enaniyeti ortaya koymasına rağmen inşaat sektöründe tuhaf bir kalenderliğe, kanaatkarlığa, babacan tavra dönüşüveren ve ustabaşısından proje müdürüne kadar herkese hitap ederken kullanılabilen sihirli bir kelime..

(bkz: şantiye jargonu)
  • bir zamanlar olmam için baskı kurdukları, biraz anarşik davranınca da şimdilerde vazgeçtikleri kadro.

hiç bir şefimle anlaşamamışım ben kardeşim, saydırdığım lafları ben bilirim. bana da mı saydırsınlar? bunu mu istiyorsunuz?
  • işyerindeki müdürüme nasıl hitap edeceğimi bilmediğim zamanlarda yardıma koşup gelen kelimedir. o günden bu yana şef diye hitap ederim müdüre. şimdi ismiyle hitap etsen kaç yaş büyük adama uymaz, abi desen olmaz iş yerindesin, x bey çok resmi kaçar, müdürüm, patron vs kaba... ama şef öyle mi? şef o iş ne olacak şef buraya gidiyoruz mu vs... on numara kelimedir bu şef..
  • deniz kuvvetlerinde kıdemli başçavuşlara hitap şeklidir. ingiliz bahriyesinden literatürümüze geçmiştir.
  • kizilay ve sakaryada dolasan, yaniniza gelip zorla para almak isteyen, 12-18 yaşlarindaki cocuklar. surekli "sef siftah ac" "sef para ver" "sef jileti cikarttirma" "sef bi 250 at da gidelim" dedikleri icin bircok kisi onlari sef olarak adlandirir. (bkz: seflerle basacikma yollari)
  • orkestrayı yöneten insan.
    ayrıca (bkz: baton)
  • ankara tinercilerinin lideri kişi heralde, huzuruna çıkıp düelloya davet etmek istiyorum. belki de bir jabba hutt karşısına dikilen luke skywalker olmak istiyorumdur.
  • bo$ sigara ve bryan fury*'nin dilimize yerle$tirdiği güzide bir hitap $ekli.
  • yapım(construction da diyoruz) sektöründe beyaz yaka turnusolüdür. bey/hanım gibi sıfatlar yerine bunu kullanırız ki; gayet de iş görür. misal "deniz" diye birinden mail aldınız. erkek ya da kadın olmasına bakmaksızın "deniz şef" diye mail'i cevaplar, geçersiniz. hem samimi hem de ölçülü bir sıfattır.
hesabın var mı? giriş yap