şükela:  tümü | bugün
 • bu eyyubi efendiyi incelemeden once oncelikle ondan once ya$ami$ bazi karakterleri de gormek lazimdir diye du$unuyorum . oncelikle zengi adinda bir turk komutani var . bu adam sayesinde ilk defa dogru duzgun savunma goruyorlar araplar . ancak bu adamda da o siralar cogu turkte oldugu gibi ickidir $udur budur bir suru pislik var . ancak bu sirada bu adamin hayatini $irkuh adindaki bir kurt komutani kurtariyor, bu da $irkuh'u ve sonradan dogacak oglu olan selahaddin'in korunmasina neden oluyor . daha sonra zengi'nin oglu nureddin var . nureddin de babasi gibi super komutan ama daha cok diplomatik yonu one cikiyor ve babasinin pislik yonleri de bu adamda yok . fazla sofu . nureddin'in dehasi ise $urda sakli: direk sava$a adam cagirmakla insanlarin zafer kazanamayacagini biliyor . kendi propagandasini yaptiriyor, her tarafa bildiriler dagitiyor, dini gaz veriyor . dolayisiyla bu adam zamaninda da araplar yeniden zaferler kazanmaya ba$liyor . kurt $irkuh'un da bu ba$arilarda payi cok tabi . misir'a uzun olaylar sonunda bunlarin ($irkuh ve sulalesi - en tifil kendi halinde emir diye onu geciriyor ba$a) yerle$mesinden sonra bir $ekilde selahaddin ba$a geliyor . selahaddin de ayni nureddin'in psikolojik yontemlerini izliyor, arap kitlelerini uyandiriyor ve sonra geliyor kudus zaferi .

  (bkz: aslan yurekli ri$ar)
  (bkz: hacli seferleri)

  edit: vakti zamaninda okudugum araplarin gozuyle hacli seferleri kitabindan kendisiyle ilgili aklimda kalanlar. bir sekilde herhangi bir insanda yanlis bir izlenim uyandirdiysam affola.
 • vefatından sonra, vasiyetine uygun olarak şehrin (ülke mi yoksa?) dört bir yanına dağılan tellallar şu mealde konuşmuşlardır:
  "duyduk, duymadık demeyin! kudüs' ü fetheden; hazinesinde altınlar, mücevherler bulunan sultan selahaddin ölmüştür! mezarına amelleri dışında sadece kefen bezini götürebilmiştir!".
 • eyyubîler devleti’nin kurucusu
 • şam’da vefat etmistir. haclı sefelerinden sonra adı avrupa’da adından efsane olarak bahsedilmis, kitaplara konu olmustur.
  “hocam allah rasulünün miraca çıktığı mescid-i aksa ecnebilerin elinde tutsak iken, hz. ömer’in emaneti kudüs esirken, benden nasıl gülmemi isteyebilirsiniz?” lafı da müslümanlar için güzel bir derstir.
 • ortacag avrupasinda islamin yetistirdigi en buyuk kumandan ve idareci olarak bilinen kisi. bu yuzden 13 ve 14.ncu yuzyillara giden latince eserlerde selahaddin eyyubi’ye atifta bulunan pek cok esere rastlanır.
 • samanyolu televizyonu'nun pespembe dizisi. ilginc. misir yapimi olmali.
 • ecnebilerin saladin adini verdikleri, mucadelesi age of empires 2'de basli basina bir campaign haline getirilecek kadar dunyanin ilgisini cekmis buyuk devlet adami ve komutan.
  (bkz: allah rahmet eylesin)
 • pkk almanyada "selahaddin eyyubi camii" açmıştır.
 • dantenin ilahi komedyasında hristiyan olmayan fakat dünyada çok iyi işler yapmış insanların bulunduğu limbusta bulunan tek müslümandır selahaddin eyyubi. bu nedenle dikkatimi çekmiştir. demek ki avrupalılar çok saygı duyuyorlarmış kendisine