şükela:  tümü | bugün
 • o haa... ben daha ufacık bir veletken, trt'nin tek kanal olduğu günlerde, bir programda gönül yazar söylemişti "doğduğum yer" diye. allahım aklıma mukayyet ol. kafa, kafa değil ümraniye çöplüğü sanki.
 • aile rızası olmadan ilişki yaşanmıyor muymuş, ilçenin her köşesinde fahişelik yapan bir grubu mu linç etmişler, padişahlarının haremi için kız bakmaya gelen malezya bandıralı altın külçesi dolu gemilere "hayır" mı demişler, italya kendilerini istediği halde kurtuluş savaşı boyunca sürekli bulgur pilavıyla kuru soğan mı yemişler; hadi gaziantep'i, şanlıurfa'yı anladık da, ne yapıp "şerefli" olmuş acaba, diye hep merak ettiğim, şaraplık üzüm konusunda şan sahibi olan bir ilçedir.
 • pismis kelle'de vaktiyle oykusu likoci isimli dolmayi super saran seref'e dayandirilmis olan belde.
 • onunden gecen ankara-aksaray yolunda kamyon ve tirlarin akrobasi yapip ferrari moduna gectikleri ilce.
 • vakt-i zamanında ilçe sakinlerine şerefsiz diye ithamlarda bulunanların sayılarının artması sonucunda koçhisar ilçesinin değiştirilmiş ismi.
 • kurtulus savasinda koçhisarlilarin gösterdigi yigitlik ve düsmana karsi direnislerinin mükafaati olarak atatürkün koçhisara verdigi serefli yakistirmasindan sonra sereflikoçhisar olan ve ayni anda memleketim olan ankara'nin tuz gölü dibindeki ilçesi.
 • ben şereflikoçhisarlıyım deyip hava atınca arkadaşım bana bizim bir derdimiz yok şerefimizi beyana gerek duymamışız dediğinde morardığım memleketim.
 • şereflikoçhisarbuyuksehirbelediyespor diye bir takimları olmayan şehir. şerefli sıfatını çanakkale savaşında erkek nüfusunun yarısından fazlasını şehit vermesi dolayısıyla almıştır.
 • halkinin buyuk bolumunun geliri, hemen yakinindaki tuz golu'nden cikan tuza endeksli ankara ilcesi. sasirtici bir bicimde, yogun bir kurt nufusa sahiptir, hatta eski hadep lideri murat bozlak'in da memleketidir.
 • turkiye'nin topragi mineral bakimindan ikinci zengin bolgesidir. birinci afyon'dur. bu seveptendir ki yaz aylarinda adana otoyolunu kullandiginizda yol kenarindaki milyonlarca* kavun satan insanlari gorebilirsiniz. eger gecerseniz tavsiye, ilcenin adana tarafindaki saticilardan alin ve de ozellikle mustafacik kavununu sorun.

  ayriyetten daha birkac sene oncesine kadar fransiz bir $irketin buyuk ugra$lar sonucu en nihayetinde buyuk bir* petrol damarinin bulundugu ve hemen ertesi hafta muhrun vuruldugu ilce. (bkz: $ehir efsaneleri)

  ayrica cok guzel bir de hikayesi olan ilce: evvel zaman zengin adamin biri, malini hickimseyle payla$mak istemez, ogullariyla bile. ve olmeden once butun degerli ziynetini* saklar biryere. ve de bir not yazar:

  cik ba$ima
  bak kar$ima
  kir kafami
  al beynimi

  derler ki mezari tepede biryerdedir, ve kastettigi yer de gumu$ sirma minareli camidir, gomu de o caminin altindadir. fakat gunumuızde artik o cami ve etrafinda kazi yapmak yasaktir.

  at last but not least turkiye'deki $ehir merkezine en uzak ilcelerden biridir, belki de en uzagidir. nitekim bagli bulundugu ankaraya 148 km, guneyindeki aksaraya 70 km'dir. ve de bunu avantaj bilip suleyman demirel ve tansu cillerden il olma sozu almi$ bir ilcedir. hatta plakalari bile hazirdir. 91 miydi neydi? niyeyse? hatta ve hatta, secimlerde cogu belediye ba$kani adayi bu numarali plakalarla dolanir ortalikta, yasalmi$ gibi ve de sanki il yapabilecekmi$ gibi.

  (bkz: adim adim anadolu)
  (bkz: tayfun talipoglu)
  (bkz: hem$erim memleket nire)
  (bkz: $erefsizkochisar)