• binde dokuzluk izotonik tuzlu su. tuz da sodyum klorür. hastanelerde doktorlar ve hemşireler tarafından kısaca esef olarak adlandırılır.
  • acile beraberinde büyük bir ekiple gelen ve çok önemli hastalıkları bulunan yaşlı teyzeleri anında iyileştirme özelliğine sahiptir.acile öyle bir giriş yapar ki bu teyzeler yaygaralı bir kortej eşliğinde gören son anlarını yaşıyor der.ardından çakal doktorun size serum verip bir süre misafir edeceğiz demesiyle hayata döner teyzeler.

daha sonra bilimum günlerde,kısır partilerinde vs. teyzemiz sayısı milyonları bulan hastalıklarından adeta övünerek bahsederken o gün serumla ancak kendime geldim çok fenaydım diyerek uzun uzun anlatılır bu olay.
  • 1 ya$ alti bebeklerde etkisi bebek uyanikken en fazla 1 hadi diyelim 1.5-2 saat suruyor. bu sebeple gunde 3-4 kereden fazla kullanmak durumundasiniz. (bir sakincasi yok)
    gece ise tikali burunla uyuyan bebege hic bir faydasi olmuyor, yine o 1.5 saatte uyaniyor. burnuyla oynanmasindan hic ho$lanmayan bebege gecenin bir vakti uyandiginda damlatmaya cali$mak faciaya yol aciyor. (bkz: been there done that)
    o sebeple bizim ara$tirmalarimiz sonucu isvicreli bilimadamlarinin bulmadigi bir cozum bulduk, little bee rub ba$liginda anlattim.

edit: 1.5 saatte gece uyaniyor demi$im, bok yemi$im. yaklasik 15 dk da bir uyandigi bile oluyor serum fizyolojik yapmazsaniz. o sebeple yapinca 1 saat civari uyuyabiliyor bebe.
  • akineton bağımlılarını kandırmak için enjektör kas içine yapılan sıvıdır. içeriği ise bildiğimiz tuzlu sudur.
  • kimse neden söylememiş bilmiyorum ancak kemoterapi ilaçlarında verilen serumun taban maddesidir serum fizyolojik. ilaçlar belirli miligram ayarlarıyla serum fizyolojik veya asıl kullanılan adıyla izotonik serum içine konularak belirli bir hızda hastaya verilir. ingilizce raporlarda isotonic saline solution diye geçer.
  • hipovolemik şok'ta sıvı tedavisi ile ilgili sunum hazırladım, 1 haftadır okumadığım kaynak, yayın kalmadı ve sonucu söylüyorum salin ile kimse başa çıkamaz. olm valla salin'i boş yere hafife alıyormuşuz.
  • hemşire arkadaşlardan biri enjektöre çekip getirmiş. sf'le(esef) kınıyorum sizi dedi. tabi bizdeki gülmekle salak mı bu ya arasındaki bakışa maruz kaldı. neyse bu sektörde herkesi esefle kınıyorum...
  • bebeniz varsa kis aylarinda kutusuna 35 tl'den bolca eczanelere domalmanizi gerektirir, aslinda gerektirmez evde kolayca hazirlanabilir tercih sizin.
  • şokta ringer laktat çözeltisiyle birlikte tercih edilmesi gereken iki kristalloid çözeltiden birisidir. litresinde 154 meq sodyum ve klor barındırır. hipovolemik şokta fazla yüklenmesi durumunda asidoza sebep olabilir.
  • iyidir hoştur lakin bebeler üzerinde uygulaması pek kolay değildir.
    kendinde bir denede gör .
hesabın var mı? giriş yap