30 entry daha
  • 8-9 yaşlarındaydım. mahallemizde ,yakın bir köyün eşrafından olan xxx ailesi yaşıyordu. ben yaşlarda bir erkek çocukları vardı.
    bize en yakın mesafede evleri olmasına rağmen bu çocukla çok ender oyun oynardım. oyun arkadaşlarım daha uzak evlerde otururlardı. çocuk zararsız biri idi.
    ama sevmediğim bi yan vardı. çocuga annesi,ablası ve aile fertleri servet bey diyorlardı. küçük çocuğa bey denmesine sanıyorum içerliyordum. bu yüzden olsa gerek
    samimiyet kurmuyordum. bir bayram günü (galiba ramazan bayramı idi) geceden yağmur yağmıştı. yerler ıslak ve çamurdu. servet bey bayramlıklarını giymiş kapı önünde dikiliyordu.
    bir kıskançlık hissettim ve çocuğu dövüp çamura yatırdım. bayramlıkları kirlendi, ağlamaya başladı. bırakıp evimize doğru kaçtım. bir süre sonra ,çocuğun annesi evin içine kadar girip beni
    aramaya başladı. karyolanın altına saklandım. annemler araya girdi. kadını yatıştırdılar. bana ceza verdiler. böylece ilk servet düşmanlığını gerçekleştirmiş oldum.
    yıllar sonra düşündüm. niçin böyle yapmıştım. birden fazla sebep olabilirdi. ama ben adaletin ayrılmaz unsuru eşitlik ilkesi nedeniyle yaptığıma kara verdim.
  • aristophanes'in bir eseri. orijinal adı ploutos.
    iş bankası kültür yayınları tarafın yayınlanmış. kitabı ,eski yunanca aslından erman gören ve eser yavuz çevirmişler.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap