• neden benim sevdiğim kişiye değil de bana yöneltildiğini merak ettiğim tavsiye.
  • - peki sevdiğim de beni seviyorsa?
    - o zaman defol! mutlu pezevenk...
  • aklıma bir arkadaşımın sözünü getirdi her nedense.
    "erkeğin güzeli çirkini olmaz, bakar bakar alışırsın. allah sevmeyi bilenle karşılaştırsın."
  • seni sevenle olursan fazla zarar görmezsin, kafan rahat olur, belli bir seviyeye kadar mutlu olursun.

sevdiğinle olursan acı çekersin, kendine zarar verirsin belki ama bu hayatta yaşayabileceğin en yoğun duyguları yaşarsın. bunun adı aşk olur.

biri diğerinden iyidir demek zordur bence.
  • çünkü o seni güldürmese de ağlatmaz.
  • annemin daha lise çağlarında iken verdiği öğüt. "sevdiğin değil, seni sevenle ol kızım, kadın seviliyorsa eğer elbet sever"

(bkz: seveni arıyorum)
  • seni seveni mutsuz edecek eylem. sevgiye biraz saygısı olan insan yapmaz bunu.
  • orta mektep (şimdiki ilköğretimin 6-7 ve 8'ine tekabül eder efenim) hatıra defterlerinin vazgeçilmez düsturu idi bu söz. bir de şu dörtlük ile anlam perçinleştirilmeye çalışılır; biz de "yerle yeksan" ne demek, "mısır'a sultan" ne demek, dolanır dururduk anlamlar deryasında:

sev seni seveni
    yerle yeksan olsa bile
    sevme seni sevmeyeni
    mısır'a sultan olsa bile

------------------------------
    yıllar sonra gelinen nokta:
    "ne sultanlar sevdim, zaten yoktular"
  • bir seveni olmayanın ne bok yiyeceği belirtilmemiş bu güzide öğütte.
    nasihatlerde bile yerimiz yok la... platonik mi takılalım, sevdiğimizin peşinden koşup adamı rahatsız mı edelim bilemedim ben şimdi...
  • bu şekilde davranmak ona yapılacak en büyük saygısızlık olacaktır. bu şekilde birine razı olmaya kimsenin ihtiyacı yok. yalnız kalın daha iyi.
hesabın var mı? giriş yap