şükela:  tümü | bugün
  • orhan gencebay sarkisi bildigim kadariyla. bir de muazzez ersoy nostalji yorumu var.
  • muazzez ersoyun gırtlağına yakışmayan ve nostalji serilerinin içine alaraktan bi zamanlar sevilen ama artık bay getiren şarkı
  • sevemedim karagözlüm seni doyumca
    hep kıskandım seni elden yıllar boyunca..
    kuşlar gibi ikimiz bir yuva kuralım..
    ayırmasın mevlam bizi ömür boyunca

bana cefa ediyorlar bilmem nedendir
    senin aşkın beni kara gözlüm deli edendir...

gibi sözleri olan, muhtemelen kürdi, olmazsa kürdilihicazkar, o da olmazsa hicaz bir beste..
  • bir vakitler beyaz kelebekler'in de seslendirmiş olduğu bir eser
  • sevemedim kara gözlüm seni doyunca
    hep kıskandım seni elden yıllar boyunca
    kuşlar gibi ikimiz bir yuva kuralım

aramıza kimse gelip girmesin

bana cefa ediyorlar bilmem nedendir
    benim korkum senden değil kaderimdendir
    herkes bana deli diye gülüp geçiyor
    senin aşkın beni karagözlüm deli ediyor

aramıza kimse gelip girmesin

şeklinde sözleri olan, orhan gencebay eseri olduğunu sandığım, 1970 yapımı, başrollerinde kadir inanır ve türkan şoray'ın oynadığı aynı isimli filmin tema şarkısıdır.

filmin bir özelliği de kadir inanır'ın ilk kez başrol oynadığı bir türk sineması eseri olmasıdır.
  • belkis ozener tarafindan icra edilmi$ bence orhan gencebay'inkinden sonraki en mukemmel versiyonu mp3 ar$ivimin en gizli bir ko$esinde bulunmaktadir. bu $arkinin bu en baba iki versiyonu sadece her dinlediginde aciyan bir yarasi olanlar tarafindan dinlenmeli, ve e$liginde rakinin* hakki verilmelidir.
  • orhan gencebay'in 100'lerce guzel parcasindan biri ve belki de en güzeli.
  • orhan gencebayın güzel şarkılarından biridir. gerçi birkaç sene önce birileri çıkıp o şarkıyı babam yazmıştı. orhan gencebay değil gibi laflar söyledi ama kimse oralı olmadı. ayrıca bu şarkının bir de filmi vardır. türkan şoray ve kadir inanır oynar kadir inanırın en çirkin olduğu zamanlarıdır.
  • yanilmiyorsam 1971 yapimi bir turk filmi ayrica.
    basrollerde turkan soray ve kadir inanir mevcut. (kadir inanirin biyiksiz hali oldugunu da eklemek isterim)
    turkan soray karadenizli bi balikcinin (ali sen) kizidir, erkek gibidir susle pusle isi olmaz. babasiyla birlikte balik pazarinda calismaktadir.
    kadir inanir ise bir konservatuar ogrencisi piyanisttir. cok yeteneklidir ama klasik muzik disindaki muzik turlerinden hoslanmamaktadir.
    bir gun bu iki zit karakter balik pazarinda karsilasirlar.......
    --- spoiler ---
    ya aslinda
    tam anlamiyla bi spoiler olamasa da soylemeden gecemicem turkan sorayin kadir inanirin nisanina davetliyken sevemedim karagozlumu soyledigi sahne beni benden alan yegane sahnedir. her izleyisimde usenmem aglarim
    --- spoiler ---
  • yaz günleri.
    çocukluk...
    yazlık sinemalar.
    yazlık sinemalara komşu evlerin yazın artan misafir yoğunluğu.
    ev sahibinin bir "of" bile dememesi...
    çaydanlığı ocağa koyup belki dün gece demlikteki çay posasını dökmeyip kurutarak taze çaya harman yapıp yeniden demlemesi.
    bunun asla fakirlik olarak görülmemesi "idare-i maslahat azizim..."
    yandaki yazlık sinemanın başlama saatine kadar sohbetin koyulaşması.
    sonra konuşmaların bölünmesi.

ister filmin içinden geçsin bu şarkı ister ara verildiğinde makinistin devreye soktuğu makaralı teypten...
    komşu abinin duydukça yürekten bi "ah ulan ah!" demesi
    sevemedim kara gözlüm seni doyunca
    hep kıskandım seni elden ömür boyunca

sonra filmi şarkıyı şuyu buyu bırakıp bisikletine atlayıp
    karagözlünün mahallesine bir tur atması.

herkes bana deli diye gülüp geçiyor
    senin aşkın karagözlüm deli ediyor
    filmin bitmesine yakın, misafirlerin gitmesine yakın deli abinin eve gelmesi...

şarkılar aşk gibiydi, aşklar da birer unutulmaz şarkı...
    sonra ne mi oldu?

kara gözlü çocukları var şimdi.kara saçlı. beyaz tenli.
    ama o deli komşu abi gene o şarkıya vurgun. hani o bir zamanlar "sevemediği" karagözlüsü yanında yöresindeyken hem de...

aşk belki heyecanıyla var olan, bekleyişle anlam kazanan bir şey...
    yoksa
    yoksa neden rakıdan medet umsun ki şimdi o delidolu abi..
    neden?