• cenevre'de super bir bar, sahibi turk, calisanlarin da cogu turk, takilanlar da hep yabanci. isvicreli'nin pek gelmedigi, iki shakers'dan sonra kolayc "sosyallesilebileceginiz" bi yer.
  • cenevre'de herhangi bir mekanın "karı götürülebilir" olması sahibinin yahut müdavimlerinin türk, arap ya da ingiliz olması ile doğru orantılı olsa gerektir. arapların zengin olan kesimi başta isviçre olmak üzere gittikleri ülkelerde normal (ve bazen de anormal) ölçülerde açık kadın gördüklerinde kendilerini kaybedip özellikle ergen yaşta olanları sağa sola saldırır kıvama gelirler. ingilizler yurt dışına çıktıkları anda turistin dünyayi am olarak görmesi halet i ruhiyesine kitle olarak hiç şaşmadan girmekte en önde giden ulustur. türkleri ise zaten biliyorsunuz, karı kaldıramayana erkek denmez.
    tuvalet kuyruğu ise herkesin mal gibi beklediği şahane bir sosyal platform olarak böyle bir mallığa da son derece uygundur.

onun dışında cenevre yahut herhangi bir isviçre şehrinde "karı kaldırma" kavramının işleyeceğini zannetmiyorum. isviçreliler eğlenmedikleri gibi sanırım seks de yapmıyorlar.
  • cenevre'de yasayan biri olarak kismen cheja'ya katiliyorum, yalniz biraz egitim gormus turk'lerin turk'leri asagilama huyundan vazgecmesi gerektigini dusunuyorum, zira "yavsamak" milleti olmayan, erkeklige mahsu bir olay, "kari kaldirma" da tamamen global ve zevkli bir olaydir. yapabilen mutludur (tabii bagimlisi olanlara uzun vadede yalnizlik getirir (bkz: cok kadin hic kadindir)), yapamayan ya cesitli bahaneler bulur, ya da yapanlari asagilar bir tavir alir, ama tabii ki gittigi barlarda hatunlari kesmekten vazgecmez.
  • dünyevi zevklerden, süsten, gereksiz olan herşeyden uzak yaşamayı hayat biçimi haline getirmiş tarikat. shakerlar evlenemedikleri için sonradan katılıyorlardı tarikata. kendi yaşam tarzlarına uygun mobilyalar tasarlamışlar.
  • shakers tarikatının hikayesi 18. yy ortalarında manchester, ingiltere’de ann lee’nin quakers grubuna katılmasıyla başlamıştır. inançları sadelik ve saflık üzerine kurulu olan “the shaking quakers” tarikatının ayinleri şiddetle sallanarak gerçekleştirirlerdi. shakers'lar "güzel pratik olandan doğar." felsefesinden yola çıkarak mobilyadan konserveye kadar bir çok alanda üretim yapmıştır. günümüzde çok az sayıda takipçisi kalmıştır. merak edenler için: http://www.hafif.org/…azi/shakers-sallanan-insanlar
  • gümbet barlar sokağında x bar'la karşılıklı yarışan mekan. fiyatları ise normal. 50'lik bira 7tl, shot 8tl. gecenin ilerleyen saatlerinde barın üstünde 1 tekilaya oynayan, bar bar dolaşıp müşteri çekmeye çalışan hatunları izleyebilirsiniz.
  • kişisel zevklerden ve dünyevi değerlerden uzak durmayı felsefe edinmiş, tanrıyı din adamlarında ya da ritüellerde değil, kendi içlerinde aramayla bulabileceklerine inanmış 18.yy'da ortaya çıkmış bir ingiliz tarikatıdır bunlar. üç temel kuralları vardır: saflık, temizlik ve günahsızlık. bu üç kural onları sadeliğe ve basitliğe götürmüştür. kişisel zevklerden ve dünyevi değerlerden uzak durdukları için, var oldukları parlak dönemlerinde kendi kendilerine yetebilmişlerdir. ürettikleri nesnelerde ve mobilyalarda bu nedenle hep fonksiyonellik ön plana çıkmıştır. süsten, janjandan uzak durdukları için gösterişsiz, sade üretim yapmışlar, sadece gerekli şeyler üretmişlerdir.

19.yy'ın ortalarında binlerce üyeleri olmuştur. ancak onları sona doğru getiren, sanayi devrimiyle gelen fabrikasyon üretimiyle baş edememeleri ve zamanla sahip oldukları geniş arazileri terk etmek durumunda kalmaları olmuştur. başta kişisel zevklerden arınma felsefeleri var demiştik. bu nedenle aynı zamanda üreme karşıtıdırlar ve bu nedenle tarikatta evlilikler yasaktır. fabrikaların dişlileriyle mücadele eden bünyeleri üremeyi de es geçince, sonları kaçınılmaz olmuştur. ann lee geleceği az biraz kestirebilseydi, kurallara bu açıdan bir esneklik getirirdi herhalde.

bu arada isimleri, topluca yaptıkları danslı ayinlerden geliyor.
  • krakow'da mukim, frantic'in komşusu olan eğlenceli ve genelde dolu olan club.
  • iki uc ayda bi' erzak yardimi yaparlar diye girdigim, uremek amacli sekse bile karsit tarikat.
  • (bkz: a maggot)
hesabın var mı? giriş yap