• ramazan davulu denen şeyin kökenin şaman kültürü olması, konunun müslüman yüzdesiyle hiç alakası olmaması, dincilerin neden böyle salak olması?
  • kim olduğunu bilmiyorum, ama haklı olan kadındır.

bu çağda hala geceleri insanları rahatsız eden, uykusundan uyandıran bu gereksiz geleneğin tüm ülkede kaldırılması gerekiyor. ibadetlerinizi insanları rahatsız etmeden de gerçekleştirebilirsiniz. dünya değişiyor, hayat değişiyor artık yaşadığınız çağa ayak uydurmaya çalışın. korkmayın, medeniyet sandığınız kadar kötü bir şey değil.

bu arada ülkenin %98.7’sini müslüman sanan yazar da, konya'nın herhangi bir köyünde yaşıyor sanırım.
  • o da bir şey mi? dediğim konudur.
    peki ya 2022 yılında, günde beş kez kulağının dibinde megafonla, bangır bangır arapça bağırılmasına ne demeli?
  • kadın ramazan davulundan rahatsız oluyor, ramazan'dan değil. sanki ramazan'a laf etmiş gibi algılanıyor sanırım.

ramazan davulu adeti ne zaman çıkmış bir araştırılması elzem. açıkçası peygamberimiz zamanında böyle bir uygulama olduğuna inanmıyorum ben.

davul sesinden rahatsız olunmasına müslüman karştılığı yaftası yapıştırılmamalıdır.

açıkçası yurtdışında çan'dan da aşırı derecede rahatsız olan biri olarak, bu konuların tartışılması bile zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.
  • yüzde 98 bilmem kaçı müslüman olmayan ülkede belirtilen rahatsızlık durumu.
    kaldı ki yüzde 99 olsa bile gecenin bir yarısı bangır bangır davul dinlemek istemeyenler eminim çoğunluktadır. hastası olan var, çocuğu olan var emenike. mağara devrinde yaşamıyoruz. alarm denen bir şey var. kur gitsin. ha geleneklerimiz meleneklerimiz diyenler çıkacaktır. hoşt, diyorum onlara da. geleneklerin içinde deveye binmek de var. niye araba kullanıyorsun?

düzeltme: özelden yazanlar var. deve ne iş, mealinde. anlamakta, yorumlamakta zorlanmışlar. deve burada bir imgedir. bu at anlamında da olur, eşek anlamında da olur hatta devenin kendisi anlamında bile olur. bugün ege'de akdeniz'de deveyi hâlâ kullanan göçebeler var. siz esas konuya odaklanın. deveye takılıyorsunuz. konumuz ramazan davulu.
  • "%98.7’si müslüman olan..."dan sonrası okunmaması gereken girdi.
  • haklıdır,ayrıca sibel alaş da kim oluyor şakaları yapılmaz umarım.kendisi 90 lı yıllarda çok güzel 3 albüm yapmış bi ablamızdır.detaylar için
    (bkz: sibel alaş)
  • kim olmuyor ki, diye düşündüren durum.

artık gerçek anlamda hayatımızdan çıkması gereken bir gelenek bu ramazan davulu.
  • taa 95 yılında söylemişti zaten.

''düşlerim var uyandığımda yalnızca başını hatırladığım
    ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
    bir adam var düşümde, tam dokunacakken uyandırıldığım''
hesabın var mı? giriş yap