• normalde sabah 8'de açılması gereken müze. lakin sabah 10'da gittiğimde te$hir salonlarını hala açmamı$lardı. yanılmıyorsam kalıntıların bulunduğu yerde sergilenmesine güzel bir örnekti. ho$, side'nin her tarafı müze zaten.

erkekler tuvaleti için:
    http://img232.imageshack.us/…32/8868/1004267ct2.jpg
  • antalya'nın manavgat ilçesi yakınlarındaki zaten bir açık hava müzesi olan side antik kentinde kazılarda elde edilen eşyaların, lahitlerin, insan kemiklerinin, paraların, yazıtların sergilendiği açık ve kapalı alanları bulunan küçük müze. roma döneminden kalma kısmen tahrip olmuş aslanlar ayrı bir güzel.

ölmeden türkiye'de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralara yazılmalı side. muhteşem bir yarımada, muhteşem bir tarih. orada yüzlerce yıl önce yaşamış insanlar ne talihli. bir daha gidebilirsem ya sabah serinliğinde ya akşam üzeri yürümek istiyorum yarımadanın etrafında.
  • side ve çevresindeki kazı buluntularının sergilendiği müze.
  • küçük ve şirin bir müze.
    eserlerin çoğu arkeolog arif müfid mansel tarafından side antik kentinde 1947-67 arasında yapılan kazılarda çıkarılan buluntulardan oluşuyormuş. hellenistik, roma ve bizans devri ağırlıklı eserler.

kişi başı 10 tl vererek girdik, müze kartı yeniletmediğimiz için. önce deniz manzaralı gölgelik banklara attık kendimizi soluklanmak için. manzara çok güzeldi. solda side, sağ tarafta kumsallar ve oteller bölgesi görünüyor. açıkta tekneler bekliyor.

girişte sağda antik eser restorasyon bölümü var. ziyaretçilere kapalı. idari binalar da sağda açık hava kısmının arka tarafında kalıyor.

açık hava kısmında da güzel eserler var. zeytinyağı taş baskı taşları, roma mezarları, selçuklu mezar taşları, sütun başları, hasar görmüş bazı büyük heykeller ve rölyefler. aslan heykelleri çok güzel, medusalar çok çirkin, pan ilginç. ilk girişte sağda antik döneme ait levhalar ve dikitler var. türkçe çevirileri de eklenmiş yanlarına. roma döneminden bir tanesi özellikle çok hoşuma gitmişti. fotoğrafını çektim çevirisinin. iki bin yıl önceden bir mezartaşı:
    ................
    bazılarına göre ölülerin ruhları hayatın büyük zahmetine katlandıktan sonra uçsuz bucaksız gökyüzüne uçacaktır. bu boş bir hikayedir. çünkü sunduğun tüm yiyecek içecek anlamsız bir ateştir. ancak stelin kendisi sessizce konuşarak kim olduğumu, bu fani dünyada eşime saygı göstererek nasıl yaşadığımı söyleyecektir. ben zosimon'u hakettiği saygıyla seven romana'yım. o beni, çocukların annesini, sadece evlilik yatağına değil, aynı zamanda da rahibe unvanı ile ergüvan giysiler içinde ünlü sahne oyununa götürdü. ve başıma sadakatim değerinde bir altın taç taktı. hayatı böyle yaşadıktan sonra o beni 34 yaşında yer altı dünyasının kapısında bıraktı.
    ...............

eski roma hamamıymış müzenin asıl sergi binası. restorasyonu ile ilgili bilgiler de yazılı girişinde. ilk salonda danışma ve 3-4 tane camlı bölümde sergilenen küçük heykelcikler ve metal objeler var.

sağdaki geniş odada lahitler ve restore edilmiş bazı heykeller var. buradaki herkül ve hermes heykelleri etkileyici. lahitlerin bir tanesi çok güzel korunmuş ve sanat değeri de yüksek sanırım. dört tarafı çocuk ve kadın figürleri ile çevrili. yine mitolojiye, roma yöneticilerine ve halktan kişilere ait büstler var bu salonda. bazıları çok iyi korunmuş. yunan sfenkleri var girişte ama tahribat fazla onlarda.

ana salon boş geldi bana. bir kaç heykel var. iki tane iskelet sergileniyor toprak buluntularla. işkence çarkı figürü işlenmiş mermer parçası etkileyiciydi. bri de güzel bir ayak var mermerden. heykelin kalanı kayıp sanırım. bu salonda dönemine göre ayrılmış sikkeler de var 3 ayrı cam bölümde. bazıları çok hoşuma gitti açıkcası. krallar, kraliçeler, tanrılar işlenmiş paralara. güzel de temizlenmişler.

istanbul arkeoloji müzesini senede 1-2 defa ziyaret ettiğimiz için biraz sönük buldum side müzesini. eminim çok daha fazla bulgu ile zenginleşebilir müze. devam eden bir kazı da varmış antik kentte. zaten bu bölge binlerce yıl boyunca önemli bir yerleşim merkeziymiş.
  • roma ve helen mitolojisi kültürüne dair eserler görebileceğiniz antik roma hamamında faaliyet gösteren bir müzedir. giderseniz müze bahçesinde gezen beyaz ve siyah tavuz kuşlarına benzeyen, ama türünü tespit edemediğim kuşlara benden selam söyleyin.
hesabın var mı? giriş yap