• sıdıka ve annesi safiye saka, "güzel marmara" turizm ile sinop'a gitmektedirler. bu sırada otobüste çalan şarkı, candan erçetin'in "yalan" şarkısıdır.

24 ekim 1997 karapınar trafik kazası

(bkz: #22747302)
    (bkz: #17452628)
    (bkz: #26046713)

sahne
  • iğrenç bir dizidir. güzel olsaydı sayfa sayısı 90 olurdu.
  • (bkz: iyi günler ben zekeriya saka)
    http://www.youtube.com/watch?v=2dkgdzhfane

dizinin en yaran sahnelerinden biriydi.
  • ne zaman izlesem, okusam verdiği keyfin yanında inceden içim acıtır. sıdıka mizah tarihindeki en talihsiz karakterlerden biridir büyük olasılıkla.
  • yeri başka. bambaşka.

haber öncesi ortalama 20 dakika olarak yayınlandığı bölümler ders niteliğindedir. karakterlerin ağzına yapışan cıvık laflar yok; izleyiciyi aptal yerine koyup güleceği yeri gösteren sikim sokum kahakaha efektleri yok; absürt diye kakalanan yalan dünyalar, abuk karakterler yok.

hayatın içinden ama tuhaf insanların hikayesi. ulan hangimiz tuhaf değiliz ki sahi?!

--- spoiler ---

- aman anne evi temizlerken yanlış şeyleri atma yine! abim çok kızar!
    + gereksizleri topluyorum sıdıka, karışma sen!
    - aaaa, anne günlüğümü mü atıyorsun, ayıp ya!
    + 1994'ten kalmış kız o, yıl oldu 98! hem ben okudum hepsini, yazacak yeri de kalmamış.
    - ya siz nasıl benim günlüğümü okursunuz?! herkesin okumasını istesem evin duvarına yazarım zaten! gizli şeyler bunlar!
    + sus kız kaltak! gizlisi mi kaldı?! bugün susurluk raporu bile gazetelerde ek olarak yayınlanıyor!

-----

zekeriya, kiracı beğenmeyen ev sahibi hayriye hanım için zenci bir kiracı bulmuştur:

- hayatta olmaz zekeriya bey, evimde zenci istemem!
    + sen ku klux klan örgütünden misin be kadın, ne alıp veremediğin var zencilerle?!

-----

zenci; zekeriya'ya kendisine ev bulamazsa parasını geri vermesi için kendi dilinde çıkışır.

zekeriya: ne diyorsun ulan sen?! sana ev tutmaya uğraşıyoruz, bir de ne dediğini anlamak için tercüman mı tutacağız?!

-----

şetaret: şu benim sinop'taki tarlalara karşılık istanbul'dan bir yerle takas etsek ya?!
    zekeriya: tamam; safiye, sıdıka hemen bizim balkonu boşaltın, arsayla değişelim.
    şetaret: hiç olur mu ya şu kadarcık yer?!
    zekeriya: ne bekliyordun, senin sinop'taki kıytırık arazine karşılık dolmabahçe stadı'nı mı vereceklerdi?!

-----

sokaklarda çöp toplayan zehra, saka ailesinin bahçesine yerleşir:

zehra: tamam müdürüm, sen merak etme ben bir köşede kıvrılır yatarım, size zararım dokunmaz.
    zekeriya: müdür deme bana evladım, eskide kaldı onlar.
    safiye: aman ne müdür kız?! tamam, ortalama bir devlet memurluğu hayatı oldu ama hiç müdür olamadı ki bu!

-----
    zehra; evin köpeği lord'un kulübesine yerleşince zekeriya sinirlenir:

- hadi kızım, çıkıl git evimizden; anayurt oteli mi burası?! * *
    --- spoiler ---

hem günlük olaylara, hem de filmlere, kitaplara vs. göndermelerin alası sıdıka'daydı.
  • tekrar gösterilmeye başlansa gayet reyting toplayacak dizidir.
  • çok ama çok güzel bir jeneriğe sahip dizi. cam kenarında dünya turu yapması çok güzel, şarkının sözleri çok güzel, sıdıka karakteri ayrı, saka ailesi apayrı güzel. efsane nesil deyip duruyoruz ya bir nesil o söylemi hak ediyor gerçekten de. karşınızda sıdıka izlemiş, kaygısızlar izlemiş leyla ile mecnun' u yakalamış bir nesil var şimdi ki televizyonun haline bakınca gelecek nesil pis yedili izleyerek mi efsane olacak?
  • -anneeaaaöö kardan adam yapalım mıııı?
    -sus kız "içi herif çekiyor" derler.
  • - öyle diyosun da camdan bi bak bakalım… adamın taksisi kayıyo… zinciri yok tabi… üç saattir patinaj halinde, yazık… yürü kız anne, adamın taksisine bi omuz atalım, sevaptır.
    - çekil o camın önünden şıllık… elin adamına omuz atıcakmış… vurdum mu omzun çıkar…

benzeri kaç yıldır gelmedi, gelmez.
hesabın var mı? giriş yap