• zararlı olduğunu bile bile yediğimiz bok.
  • kalp hastalıkları yönünden sigarayı azaltmak yerine tam bırak anlamına gelen şu makale özetini inceleyebilirsiniz: (ocak 2018 tarihli çalışmadan)

günlük sigara tüketimini azaltmanın, akciğer kanseri riskini azalttığı zaten bilinmektedir. diğer yandan, bmj'de (bir tıp dergisi) yayınlanan yeni bir meta-analiz çalışmasına göre, kalp ve damar hastalıkları yönünden güvenli bir sigara içme oranı yani hastalığa yol açmayacak sayıda bir sigara içme miktarının aslında olmadığını göstermektedir.

araştırmalar, az sayıda sigara içiminden kaynaklanan kalp hastalığı riskinin beklenenden daha yüksek olduğunu göstermekte. ancak insanların bir kısmı hala az sayıda sigara içmenin (günde 1-5 sigara gibi) çok az zarar verdiğini ya da hiç zarar görmediğine inanmaya devam ediyor. yapılan çalışmaya katkı sağlayan araştırmacılarından biri olan allan hackshaw'e göre; bu varsayım temelinde, birçok kişi günde 20 sigara tükenmek yerine, tüketimlerini günde birkaç sigaraya indirgiyor. bu nedenle, araştırmacılar, sigara içimi ile alakalı potansiyel kalp hastalığı riskini ölçmek için daha sağlam kanıtlar elde etmeyi amaçladılar.

meta-analiz çalışmasına, sigara tüketimi ile koroner kalp hastalığı veya inme arasındaki ilişkiyi açıklayan 141 prospektif çalışmayı içeren 55 yayını dahil edildi.. bu çalışmalara 3.0 milyondan fazla erkek ve 2.5 milyondan fazla kadın katıldı. rastgele etki modeli (meta analizde bir model) kullanılarak, günde sırasıyla 1, 5 veya 20 sigara içen erkekler için görece koroner kalp hastalığının riski, hiç sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında, sırasıyla 1.48, 1.58 ve 2.04 olarak bulundu. eşdeğer felç riskleri ise 1.25, 1.30 ve 1.64 olarak tespit edildi. göreceli riskler, kadınlar için herhangi bir düzeyde sigara içen erkeklere nazaran daha yüksek bulundu.

ayrıca, şaşırtıcı bir şekilde, bu çalışma günde bir sigara içmenin günde 20 sigara içmenin taşıdığı kalp ve damar hastalığı riskinin % 40-50'sine tekabül ettiğini göstermekte. risk ve tüketim arasında doğrusal bir ilişki olduğu farz edildiğinde, yapılan risk tahmininden % 5'lik daha fazla bir risk tespit edildi. kalp hastalıklarının aksine, kanser riskini düşürmede büyük faydalarından dolayı tüketimi azaltmak hala cazip bir seçenek. ancak kalp hastalığı bakımından azaltmak yetmiyor, kısaca hiç içme yani bırakacaksan tam bırak.

kaynak: www.nature.com
  • yasakları çok sevmem ama sigara içmenin yasaklanması kadar güzel bir yasak yok.
    hayır zehirlenecekseniz sadece kendinizi zehirleyin hatta kendinize de bu kötülüğü yapmayın yazıktır.
    yok para biriktirseniz arabanız olur yalanlarına da kanmayın hiç içmedim arabam da yok.
    bir de kah kuh ses çıkarıyorsun çok itici
  • touch aqua neden piyasada yok ?
  • şu aralar üzerine çok gidiliyor.
  • sürekli bırakıcam deyip bir türlü bırakılamayan illet
  • ekmek almam lazımdı birkaç gün önce. cebimde 10 lira var. 2 gün sonra da maaşı alıcam. dedim ki 10 liraya 4 ekmek alsam üstüne cips ve kola alırım sonra zaten param yatacak.

markete gittim ''hocam bi camel soft verebilir misin?'' dedim.

ekmek yemeden de geçer 2 gün dedim. ama kahvenın ardından sigara olmazsa olmaz. akşam yemeğinden sonra bi dal içmezsem olmaz. ulan filmin en kritik yerinde yakmazsam o sigarayı asla olmaz.

işte sigara bu..
  • on üç sene boyunca günde bir paket içerken bir anda bıraktığım, fakat altı ay sonra tekrar başladığım, çok geçmeden bir sene sonra tekrar bıraktığım ve yedi senedir içmediğim sözde insanın efkarını dağıtan, kafa açan tütün çubuğu.

halbuki sabah kalkıldığında insanın moralini sikip atmak, yaşam enerjisini tüketmek gibi bir özelliği vardır.

üstelik bir bağımlı olarak arada bir çıkartıp onu tüketmek zorunda olmanın absürd görüntüsüne ne demeli? şu devirde böylesine zararlı bir maddeye bağımlı olma durumu artık cidden garip görünüyor. bırakmamın nedeni sağlık endişesi, bağımlılığın dışarıdan garip görünmesi değil di aslında. her gün bir halta yaramayan aksina zararlı bir şeye para veriyor olmak salakça gelmeye başlamıştı ve aslında günde 5 liradan ayda 150 lirayı havaya üfürmek...

şimdi dışarıdan bakınca sigara içmiş olmak bile o kadar absürd görünüyor ki. sanki o zamanlar kifayetsiz, iradesiz bir bağımlıymışım.

etraftakiler içtiğinde bir şey değil de, içmeyen bir toplulukta sen malını alıyorsun, ucunu yakıyorsun ve köşede kafayı buluyorsun. meczupluk lan, başka bir şey değil.

elbette geri kalmış toplumlarda yoğun tüketildiğinden göze batmıyor, norm muamelesi görüyor. ama bildiğin kekoluk, ilkellik.
  • insanoğlunun herhangi bir şeye bağımlı olma hastalığının en somut örneklerinden.

nasıl çektim ama fişini senin..eyvallah
hesabın var mı? giriş yap