• surekli saclariniz tepenizde toplu dolastiginiz bir gunun sonunda, eve gelip nihayet saclarinizi serbest biraktiginizda ortaliga yayilan les gibi sigara kokusunu duydugunuz andir.
    nasil tiksindiysem kendimden ve sigaradan, 6 yildir her gun ictigim sigarayi o an birakmaya karar verdim.

20 gunu askindir da bir nefes bile almadim sigaradan. canim da istemiyor kesinlikle. bir daha asla icmeyecegim umarim.
  • sigara içmeyen birine aşık olduğunuz an.
  • tavsiye olarak da söyleyebilirim bunu.
    gerçekten sevdiğiniz ve değer verdiğiniz birini çok üzdüğünü düşünün sigaranın.birden karşınızda oturup çay içerken,"şöyle yaparız böyle yapalım" gibi havadan sudan muhabbet ederken bir telefon geliyor ve akciğer kanseri olan bir yakınının öldüğünü öğreniyor.telefonu kapatıyor, haberin etkisinde. sizin de jetonunuz düşmüyor o söyleyene kadar.gözleri doluyor."sigara neler yapıyor işte" diyor, "yol yakınken sen de bırak"
    daha önce de şaka yollu da olsa uyarmıştır sizi, çok etkilenmediğinizi zannedersiniz yine ama o günden beri canınız sigara içmek istememektedir ve bir bakmışsınız ki 2 haftadır hiç içmemiş, arkadaşlarınızın tekliflerini de geri çevirmişsinizdir.çantanızdaki yarım paketi de bir köşeye atmışsınızdır öyle.
  • sigara paranızın olmadığı veya sigaraya verdiğiniz parayla başka neler yapabileceğinizi farkedip kabullendiğiniz an.
  • kamu spotunda iğrenç bir şekilde damardan çıkarılan irinin görüntüsü. sadece sigarayı değil yemeyi içmeyi bıraktırıyor insana.
  • kimi zaman bir diyaloğun sebep olduğu andır.

d:dede (yaş 60)
    t.torun (yaş 6)

birlikte iki resim arasındaki yedi farkı bulma oyunu oynarken torun birden konuya girer;
    t- dede. hani sen diyorsun ya ben büyüyünce şunu yaparız bunu yaparız diye.
    d- evet?!
    t- ama haberlerde görüyorum ben sigara içen ölüyormuş. çok yaşamazsın sen...
    d- ....?!
    t- ne yapayım ben de babamla yaparım o dediklerini...
    d-????(iç ses: lannn?!!)

ertesi günü de bıraktı, bugün beş yıl oldu.
  • sabah kalktığınızda ağzınızda bok yemiş de tadı kalmış gibi hissettiğiniz zaman.
  • bazen bir doktorun sözlerini duymak böyle bir ana rastlar.

- yılmaz bey, çocuklarınızın geleceğini göremeyebilirsiniz. onların mutlu anlarına tanıklık etmek istemiyor musunuz?

gözlerin nemli, doktorun yanından çıkar babam böylece bırakır sigarayı.
  • sigarayı bırakmak isteyen amcanın verdiği öğüt önemli. bende bırakamadım, ilaçla olmuyor. kamu spotu çıktığı anlarda hemen kanal değiştiriyorum. insanı canından bezdiriyor.

belkide en iyi yöntem, zihinde şarteli indirip "ben bütün irademle kendime hükmedeceğim" diyerek bırakmaktır. sabah erken kalkınca, sahilde koşanları görünce fena halde kıskanıyorum. kendimden tiksiniyorum. işte o an kesin bırakıyorum diyorum. akşam olunca, bir masa kuruluyor, bir müzik çalıyor, haydi abbas vakit tamam. yakmışım bir tane daha. cahit sıtkı tarancı gibi "yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan" diyerek, "sabah kesin bırakıyorum lan" diyorum. bir ay bırakıyorum. yemek yedikten sonra, mal mal oturup etrafa bakıyorsun ya, en güzel anıdır ya sigaranın içildiği, işte o an bir tane içmek için ne maymunluklar yapıyorum irademe, bir tane lan. yemek sonrasında içilen sigarayı çok kıskanıyorum, sahilde koşan insanları da kıskanıyorum, ne zor işmiş arkadaş sigarayı bırakmak. yaktım bir tane daha, bayramın olsun philip morris...

(bkz: birde anlamsız şakalar)
  • cildi parıl parıl parlayan birinin görüldüğü an.
hesabın var mı? giriş yap