• başlığa tıkladım öyle okuyorum mal gibi. hayır birde merak ediyorum ne yazmışlar diye.

beynimi sikeyim.
  • dogrudur, en azindan yemenli birine gore. amerikada bufe sahibi feyizli yemenli bir arap abimiz her ramazan orucunu tutar ve ayni zamanda sabahtan aksama kadar bi paket sigara bitirirdi. kendisine sordugumda bu yemek degil icecek degil ne yiyorum ne de iciyorum agzima alip cikariyorum demisti. bende icimden helal olsun derken disardan cevab veremedim.

(bkz: cevap veremedi)
  • ne diyoruz: oruç, sadece aç kalmak demek değildir. doğru mu? peki o zaman nedir oruç? nefsini terbiye etmektir.
    en temel içgüdü; yemek, içmek ve seks yapmak olduğundan konu bunun etrafında dönüp duruyor. en basit manada bunlardan uzak durursan nefsini de terbiye etmiş olursun mantığıyla tutuluyor. ama ne oluyor? konu sulandırılıyor. yok götüme kuru değil ıslak parmak girerse, yok bademciğime su değerse, yok gözüme ilaç damlatırsam vs vs orucum bozulur mu? eğer bu bağlamda değerlendirirsek, sigara ya da nargile içmek (içinde içmek fiili olduğundan bu sorun ortaya çıkıyor.) mantıksal anlamda orucu bozmaz. çünkü bir şey yiyip içmiyoruz. fakat nefis terbiyesi olarak düşürsek de çok subjektif bir durum ortaya çıkıyor. sigara içememek senin için bir nefis terbiyesiyse zaten orucun mantığı anlamında uzak durmalısın. heee diyorsan ki aynı zamanda günahlardan da uzak durmalıyız o zaman sigara içmek haramdır demeliyiz. diyemediğimize göre bu da çözümsüz kalıyor. ama “kokusu ve dumanı rahatsız ediyor.” diyorsan eğer, beni ter kokusu, sarımsak kokusu da rahatsız ediyor ve bundan kurtulamıyorum. sigara en azından kanunlarla belirlenen kapalı alanlarda içilemiyor.
    ayrıca vücuda giren çıkan konusunda bir durum daha var: merhemler. merhem sürmek orucu bozmuyor. neden bozmuyor? hap yutmak bozuyor. deli gibi başın ağrıyor, bacağın agrıyor, merhem sürmek serbest, hapını yutmak yasak. neden? burada mantıksal bir hata olduğu gibi ne yeme içmeye, ne de nefse aykırı bir durum yok. neden yasak? benim migrenim nefsime mi engel? ya da migrenim varsa oruç tutmayayım mı?
    özetle, ve tanım: günümüzde malesef oruç ibadeti sadece aç kalmak olarak görüldüğünden, benim mantık yaklaşımım içinde doğru bir önermedir.
  • sen tutma ulan ayı
  • her sene kafayı mezheple ve saçma salak ayrıntılarla bozmuş adamlar ve bu saçmalıkları din yapmışlarca teknik analizli cevaplar verilen saçma sapan eylemlerden biri ile ilgili bir başka saçma öneri.

ramazanda koskoca yaradan senden bok kokulu ağzın ve vücuduna kaç gram kimyasal girmiş girmemiş ile ilgilenmiyor a benim putperest sunni-şii kardeşlerim;
    ramazanda gün doğumundan gün batımına kadar geçen sürede hiç bir ihtiyacını karşılamamanı ve sabır etmeni istiyor. bu sakız olur duman olur.

sigara orucu bozar. net
  • saf tütün içse belki haklı olabilir, ama paketli sigaraların içinde insan vücudunun içine giren ve orada kalan maddeler var. o yüzden bozar.
  • (bkz: minecraft'da domuz yemek orucu bozar mı)
    (bkz: vücuda elektrik vermek orucu bozar mı)

daha ne diyim buna benzer ve gerçekten oruç bozma ile ilgili daha salak sorular soran bir millet olduğumuz için hor görmemek gerek. bunca din bilgisi çöplüğünde düşünemeyen bir toplumun dini bilgisi eşraftan duydukları ve eğer varsa salak tarikatından gördükleridir.

(bkz: din bu)
hesabın var mı? giriş yap