şükela:  tümü | bugün
 • tütün ve alkolün evde üretilmeye başlayacağını anlatan zamlardır.
 • yenisi geliyor. alkolden ve sigaradan ortalama yüzde 80'lerde alınan vergi yetmemiş, ahmakça yapılan gereksiz politikaların oluşturduğu bütçe açığının faturası yine o beğenmedikleri seküler kısma yıkılıyor. çünkü alkol bütün kötülüklerin, ışid'in, el kaide'nin, hizbullah'ın anasıdır. sigara ise kamunun sağlığına zararlıdır. nihayetinde devlete sağlam, fiziki rahatsızlığı olmayan iyi yetişmiş, güçlü kuvvetli bir toplum lazım, adamları yalamaları sigaraya zammı böyle açıklıyor. oysa devleti ilgilendiren bireyin iyiliğinden çok bireyin vergiyle sömürülecek iş gücü, harcama gücü. her bir birey çalıştığı 30 günün 15 gününü devletine vergi olarak verip, devletin ve bürokrasinin bekasını sağlaması demektir. birey ne kadar çok harcama yaparsa siyasetçi için o kadar iyi.

  9 liralık bir sigaranın yüzde 81.9'u olan 7.37 lirası ötv ve kdv. şu anda 6.5 liraya satılan sigaranın vergisi 4.2 lira. bir bireyin günde ortalama 1 paket sigara tükettiğini düşünürsek

  30x4.2: 126 lira aylık
  126x12: 1512 lira yıllık devlete vergi veriyor.

  alkole gelirsek; satın alınan biranın yüzde 51'i, rakının yüzde 60'ı, viskinin de yüzde 52'sini vergi. 10 liraya aldığınız 2 biranın birini devlete ısmarlıyorsunuz. normalde 5 liraya almanız gereken 2 bira için 5 lirada vergi veriyorsunuz.

  litresi 4,93 liradan satılan benzinin 2,93 lirası ötv ile kdv. haftada 100 liralık yakıt harcaması olan birinin haftalık devlete ödediği miktar 58 lira civarı. yani benzinin çıplak fiyatı 2 lirayken haftada 50 litre yakıt alacakken, yakıt vergilerle 4,93 oluyor ve haftada 20 litre yakıt alıp kalan 30 litreyi devlete vergi olarak ödüyor. bu minvalde nakit/yıla dökersek haftada 100 liralık yakıt alan biri yıllık 3000 lira vergi ödüyor devlete.

  http://t24.com.tr/…ki-ve-sigaraya-zam-kapida,272019
 • kisa marlboro icen ve gunluk 9.5 tl yi tekele bayilan biri olarak kacak sigaraya gecis yapmama sebebiyet verecek zam. o bok gibi kacak sigarayi icerim yinede sizin dayatmalariniza boyun egmem köpogullari.
 • zam yap yap,sonra sınırda kaçakçıları vur.olmaz dostum,nasıl bi düzen bu?
 • bu sefer bırakırım vallahi bırakırım dedirten zam.
 • alkol zamlarından sonra durum çok komik yerlere gidiyor. evde rakı yapımı artınca etil alkole kimyasal karıştıralım dediler, bu seferde millet meyvesini alıp alkolü kendi damıtmaya başladı. meyveye ciddi zam bekliyorum. yüklü alıp soğuk havada depolasak mı? bitcoin gibi bunu da kaçırmayalım.
 • 2000 de marlbora içerdim
  2008 de winston
  2012 de maltepe
  2016 da tütün
  2022 de tezek içerim herhalde
  ninem 'bok iç' derdi çok ileri görüşlüymüş rahmetli...

  şaka bir yana devlet baba cari açığını sıgara alkol ve doğal gaz zammı ile kapatmaya çalışıyor, şu kaçak göçek işlere bir önlem alsanız bunlara gerek kalmaz ama...aslında 2-3 ay sosyal medyada örgütlenecen sıgara ve alkol tüketmiyecen ne mi olur tekrardan sıgara ve alkol reklamları tv de boy gösterir...hayatımız zaytung satırları gibi varya...
 • yeni bir zam için yine sıvazlıyo... pardon kolları sıvıyorlarmış. vergileri üç katına falan çıkarın buyurmuş.

  valla yerini güzel buldu. kapanmadıkça yasla sigaraya alkole devam et. millet evde kimya profesörü oldu rakı yapıyor. sigara için de yakında tütün ekmeye başlarlar. resmen böyle böyle üretime teşvik var.

  bu iş nereye kadar gidecek allah bilir. herhalde ingiltere’deki 10 sterlin karşılığına gelene kadar basacak zammı.

  bu kadar sıkıntının içinde sigarayı da bırakmak zorunda kalırsa, halk işin sonunda birbirini yer.