• (bkz: champix)
    17 sene ictim, 6 sene oldu bırakalı.
    bende ise yaradi. bu minik mavi haplar olmasa ben birakamazdim.
    annemi kaybettim yine sigara aklima gelmedi.

kullanmadan evvel doktorunuza danışın.
  • allen carr dan başkasını tanımam bu konuda.

kesin ama kesin kararını ver. kitabını oku, videosunu izle, izlerken de iç sigarayı. video bitişi ile son sigaranı söndür.

duşa gir, dişini fırçala, kokan her eşyani yıka. sabah da artık sigara içmeyen biriyim diyerek mutlu bir hayata başla. adamın tersine beyin yıkamasına tam anlamıyla teslim olursan mutlu mutlu stressiz, keyifle bırakıyorsun sigarayı.

özet geç diyenler için özet

amaaa.. kararını sorularsan, kararından, gücünden en ufak şüphe duyarsan yağa basmış gibi yerde bulursun kendini. zerre kadar şüphe duyma. bıraktın. artık sigara içmeyen birisin. inan. tadını çıkar. her gün daha keyifli hale geliyor emin ol.

şüpheyi sana nikotin krizleri esnasında beynin duydurur. o kriz de kafanda büyütmez, ondan korkmaz da dikkatini dağıtırsan inan bana 3-5 saniye sürer. hafif bir yoklar gider. gözünde büyütmeden ciddiye almadan dikkatini dağıt bak göreceksin. 3 saniye o kriz aslında. savusturmak kolay onu tanırsan.

ama kafanda "içmeden rahatlayamam, içmem gerek, aklıma düştü bir kere" gibi bir inanç varsa nikotin krizini savustursan da psikolojik krizi kaybedeceksin demektir. içmeden de bırakmaz seni o. aklına tabi ki gelecek ama bu içmen gerektiği anlamına gelmiyor. işi oyuna dönüştürsen aklına gelmesi de korkutmaz. geleceği varsa göreceği de olur, baya da eğlenceli olur :)

fiziksel bağımlılıktan kopma süresince beyninin oyunlarına inatla ya da iradeyle değil de yukarıdaki gibi daha zekice oyununu bozarak cevap ver ve keyif almayı ihmal etme. tükürdüğümün nikotinini sen istemiyorsun. içindeki nikotin canavarı istiyor. açlıkla gebert onu. tersi zaten mümkün değil, sigara içmeyen birisin artık. nikotin bağımlılığının an itibariyle devam ediyor olması bile bu gerçeği değiştiremez. o da kısa sürede bitecek zaten.

bakın bu adam bir dâhi. bağımlılığın şifresini çözmüş bir kral. 30 kere de olsa okuyun, izleyin. mutlaka bırakacaksiniz.
  • 2,5 hafta oldu içmiyorum. 2015'de ki 7 aylık bırakma maceramda sonra ilk kez bu kadar uzun zamandır içmedim. bende öyle azaltarak bırakma falan yok, bir anda karar verip kalan paketi de çöpe atıyorum. iş kafada bitiyor.
  • ne ilaç ne sakız ne video izledim. bırakmayı istedim ve 3. yılımı doldurdum. 7 sene nasıl içebilmişim bu iğrenç şeyi diye kendime acıyorum aklıma geldikçe de.

evet insan çok ama çok değişebiliyor.
  • (bkz: allen carr sigarayı bırakmanın kolay yolu)

edit: bu kitaptan sonra tekrar içmeye başladım, bir kaç ay içtikten sonra pandeminin başında tekrar bıraktım. 9 aydır hiç içmedim. bu kitabın da düşünce yapısını değiştirerek yardımı dokundu ama asıl olay yine benim irademle, istememle, karşı koymamla oldu.

en basitinden bira sigarasız içilir mi, yemekten sonra sigarasız naparım diye düşünüyordum hayat sigarasız da çok güzel.
  • (bkz: sigarayı bırakma yolları)
    (bkz: sigarayı bırakmak)

edit: başlık başa iyi mi...
    halbuki sigarayı çat diye bırakışımla her zaman gurur duymuşumdur.
  • vergi vermemek için bir yardım çığlığıdır.

gerçekten bırakmayı kafaya koyan ama bırakamayanlar şu videoyu izlesin. muhtemelen yardımcı olacak. baktınız olmadı, cok cok 1 saatinizi kaybedersiniz. ama yardımcı olursa binlerce lira kazanmıssınızdır demektir.

https://www.youtube.com/watch?v=jv2rhoobico&t=

not: bu video sayesinde sigarayı bırakırsanız eşşek değilsiniz ya bi hediye mediye bişey alırsınız bana.*
  • çok basit bir yöntemi var entrylerime bir bak dediğim başlıktır.
  • hepsine evet ama şu an bırakmak için gaza gelmedim. ters tepti galiba.
  • hayatımın en büyük başarılarından biri... istemezsen asla bırakamayacağın, hep bir bahane bulabileceğin bir alışkanlık. beyin de bitiyor, hap map hikaye.
hesabın var mı? giriş yap