• türkiye için f/p de daha iyisine ben rastlamadım.
    o kadar çok stokladım ki. kasiyer delikanlı abi çok mu güzel dedi? al al al dedim.
  • 12 yıllık olanı single maltlar arasında fiyatına da baktığınızda çok rahatlıkla alınabilecek, içimi keyifli bir viskidir.
    burunda meyvemsi kokular (özellikle yeşil elma kokusu alıyorum ben bu viskide), vanilya ve biraz da odunsu kokular alınabiliyor.
    damakta da gayet tatmin edici tatlar sunuyor. hafif şekerli gibi, meyvemsi ve çiçeksi tatların yanında yine odunsu tatlar da alınabiliyor.
    tatlı ve kısa olmayan bir bitişi var.
    edit: düzeltme
  • elimde viski stoğum olmasına rağmen fiyatının dikkatimi çekmesiyle bir adet edindim. an itibariyle migrosta 280 lira, denemeye değer dedim.

şunu baştan belirteyim, tabi ki çok çok daha kaliteli ve güzel viskiler var. ne kadar eppek o kadar köpte yeğenim. singleton, iddialı olmasa da parasını fazlasıyla hakeden bir viski. burunda çiçeksi ve tatlı bir kokusu var, yasemin, melisa, hanımeli gibi çiçekler... damakta da oldukça baskın çiçek notaları olmakla birlikte, fındık ve çok hafif meşe eşlik ediyor. orta gövdeli, çok kompleks olmayan, içimi rahat bir single malt. buna kötü viski diyen gerçekten kötü viski içmemiştir diye düşünüyorum. fiyatına göre çok makul bir viski, bir glenfiddich değil, olmasını da beklemiyordum.
  • yılbaşına özel migrosun bazı şubelerinde 70 cc 12 yıllık olanı 200 tl ye satılırken, bugün 310 tl 'ye çıktığını görmemle "ohannes, iyi ki de o zaman almışım" dediğim single malt viski markasıdır. .....
  • içtiğim en hafif viskilerden birisi.

bunu kötü anlamda söylemiyorum gerçekten keyifli bir içimi var. en büyük eksisi hafif olduğu için hızlı içiliyor. ben ağır ağır içeceğim karakterde viskileri daha çok seviyorum.

yaz günleri hızla yaklaşırken öğlen kokteylleri ya da akşam üzeri aperatifleri için ideal duruyor.

bana en sık sorulardan birisi genelde hafif içimi kolay viski ya da single malt nedir tavsiye eder misin oluyor. bu soruyu da genelde pek viski içmeyen ama viskiye merak duyan arkadaşlar yöneltiyor.

artık rahatlıkla bu soruyu soranlara cevabım singleton olur.
    ek olarak şahsi fikrim bu viskiye kötü diyenler sanırım pek kötü viski içmemiş olsa gerek.

hem fiyatı hem lezzeti ve içimi ile parasına sonuna kadar değen bir viski. aynı fiyat bandında glenlivet gibi efsaneler de var ama bu singleton'u kötü bir viski yapmaz.

kendi tadım notlarım şöyle;

burun: tam bir speyside; çiçek ve meyve sepeti karışımı. en çok bal ve yasemin gibi kokuyor bence. koklaması keyifli.

damak: çok çok yumuşak bir içim, su gibi ferah ve tatlı notalar. yine bal, meyve, karamel, vanilya gibi tatlı lezzetler ile başlayıp çok hafif bir yakıcılık ile boğazdan mideye yolculuğa devam ediyor.

bitiş: maalesef çok kısa bana göre. ilk yurdumun ardından ikincisini hemen içme isteği doğuruyor. ağızda tatlı bir aroma bıraktığı için sanırım böyle. bitiş biraz daha baharatlı ve yakıcı olsa daha uzun olabilirmiş. ama dediğim gibi bence bu viskinin tanımı yumuşak içimli olması ve karakteri de bu. şişe çabuk biter bence bunun dışında bir eksisi yok.

slainte

diğer viski yorumları için : (bkz: #60703155)
  • narenciye ve bal notaları sevenlerin sevebileceği kısa bitişli bir viskidir single malt için fiyatı ucuzdur fakat bir black label dahi değildir hatta bir red label değildir. fiyatından da anlaşılacağı kadardır. çok az daha fiyatlı the glenlivet 12 tercih edilir.

ayrıca: #142154267

slainte, salute.
  • viskiden anlamıyorsunuz gelip buraya yazmayın kardeşim yok beni şaşırttı yok giriş seviyesi falan bildiğin berbat bir viski almayın bu ahmaklarin sözüyle aynı fiyata glenlivet var onu alın ne olduğu belli hiç değilse. benim 200 kusurum gitti sizin gitmesin.
  • speyside bölgesi single maltıdır.

12 yıllığı vasat olmakla birlikte 15 yıllığı şaha kalkar. fiyat/performans oranı oldukça yüksektir; tavsiye ederim.
  • tobacco shop'da şişesinin görselini beğenerek merak edip aldığım bir iskoç "single malt viski"

tek bir damıtım evinde üretilme özelliği varmış...

alırken satıcının yorumu "jack danyılmıs, şivasmış, jibiymiş silkeler atar abi ilk kez gerçek bir viski içersin" dedi.

kendi yorumum; kaliteli olduğu bariz belli ve evet jack, chivas, bourbon' dan daha iyi geldi şu an...
    afiyet olsun :)

viski içmeye yeni başlayacaklara tavsiye etmem. sert gelebilir

görsel
  • hafif içimlinin sözlük karşılığı singleton 12 olabilir. burunda esmer şeker, elma, tuzlu notalar. damakta nektarin, narenciye. bitiş oldukça kısa rahatsız etmeyen karamel, meşe. genelde damağım islay viskilerine alışık oldugu için viski içmiş hissiyatı vermemekte, su niyetine içilir gerçekten. ama hoşuma gitti f/p bakımından başarılı sayılır.
hesabın var mı? giriş yap