• her çalışanın çalıştığı süre boyunca mail kutusuna çeşitli aralıklar ile düşen iç burkan yada gülümseten aslında bir o kadarda gereksiz mailler.

sevgili xxxxxxx ailesi,

2000 yılında başlamış olduğum xxxxxxx'deki görevimden bugün itibari ile ayrılıyorum. bu süre zarfında emeği geçen tüm yöneticilerime; desteklerini ve sevgilerini esirgemeyen çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ederim. umarım herşey gönlünüzce olur. hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı günler diliyorum.

sevgi ve saygılarımla,

xxxxxx xxx
    05xx.4xx 0x x2
  • çıktığım hiç bir şirkette bana yazdırılmayan. ulen herkes çatır çatır yazar giderken bana gelince sıra unutturmak için yırtınırlar. onunüçün daha önce çalışmış olduğum tüm şirketlerdeki tüm arkadaşlarıma buradan "çabuk kaçın ordan ulen!" demek istiyorum böüğğ.
  • (bkz: veda hutbesi)
  • canım arkadaşlarım,

allah hepinizin belasını versin...

hadi ben kaçtım.
    yihhhuuuuu!
  • iş hayatında yapmaktan hoşlandığın en güzel olaydır. işten ayrılınacak son gün, bu havadisi çalışma arkadaşlarına bildirmek amacıyla gönderilir. artık tas tarak toplanmıştır ve demir almak vakti gelmiştir. bir vurdumduymazlıktır ki o dakikadan sonra öss sınavından sonraki okul haftası gibi geçer bütün gün..

bazı örneklerinde inceden bi laf çakma belirtileri mevcuttur ve bunu sezmek için solo test'te iki piyon bırakmış olmaya gerek yoktur. aşağıdaki örnekte olduğu gibi de bilumum şımarıklıklar da mail içeriğinde kendine yer bulabilmektedir. nasıl olsa gidiyorum ulan kime ne!

"from: dereotundannefretederim@blabla.com
    to: tüm kullanıcılar
    subject: eternal sunshine of the spotless minds

07.11.2007 tarihinde başlamış olduğum görevimden, kariyer hedeflerime giden yoldaki küçük bir
    değişiklik sebebi ile bugün ayrılıyorum.

ben bu süre içerisinde, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken
    desteklerini daima hissettiren x'e, bana her
    zaman yardımcı olan, öğreten y'ye, ilk günden
    itibaren hep yanımda olan z'ye ve teveccühlerini samimiyetle gösteren tüm yönetici ve arkadaşlarıma çok teşekkür ederim..

lekesiz zihinlere sonsuz günışığı dileklerimle
    görüşmek üzere,,
    hoşçakalın."

based on a true story*
  • normal zamanda, arkasından binbir türlü küfredilen yöneticiler için..

"...... ve... en çok da.. bana verdiği sonsuz emekler ve müthiş sabrı için yetkilim ayşen çaykara'ya teşekkürü borç bilirim..."

gibi cümleler kurulan, nadiren samimi olunan maillerdir bunlar..
    insan ayrılacağına yakın, herkesi melek görmeye başlıyor ya da.. bilemedim..
  • başka bir şirketteki daha iyi bir pozisyona geçiliyorsa keyifle yazılan, işten çıkartılma durumunda ise parmakların klavyeye gitmediği iletidir.
    (bkz: farewell)
  • benimki gibi turn over oranı yüksek iş yerlerinde sık sık bu maillerden gelir. bir kaç formatı olsa da genel şu tarihte başladığım şu görevden ayrılıyorum, bu süre zarfında çok yardımlarınızı gördüm, teşekkürüm ederim şeklindedirler.

insanların aslında yazmak istedikleri farklı şeyler olduğundan eminim ama günün birinde tekrar döner miyim?, başka yerde karşılaşır mıyım?, gittiğim yerde tanıdıkları var mıdır? türünden kaygılar yüzünden bunlar bu mailin içeriğine dökülmez , eskiden olduğu gibi içe atılır.

bir gün cesaretimi toplayabilsem, böyle bir maile bugün bir kamyon arkasında gördüğüm , beni gülümseten aşağıdaki cümleyi yazmak isterim.

- varlığımda kıymetimi bilmeyeni, yokluğumla terbiye ederim.

düzende bir değişiklik yapmayacağını bilsem de, bu cümleyi yazabilmek hoş olurdu.

bu veda maillerine tepkiler de farklı olur işyerlerinde. kimisi rakip gitti ne güzel oldu diye düşünürken, kimi bunun bıraktığı işleri bana yıkarlar diye kaygı duyabilir. bir başkası ne iyi oldu gitti belki yerine güzel bir kız gelir diye düşünürken, müdürü de zaten bir kişi çıkarmak zorundaydım, bu pis işten kurtuldum, kendi kendine gitti diye sevinebilir.

kimi istatistikçiler bu mailleri saklar, yeni başlayanlara gösterir, ne demekse artık, bu kadar kişi gitti , ben hala burdayım mesajı verir.
  • bu maillerde iki şey sinirimi bozuyor.
    1.'si şirketin mail grubuna atmasına rağmen cc'ye bu gruptan tonla adam ekler, güya onlara ayrıca şükranlarını iletir. diğerlerine de sitem ediyor burada aklınca. muhattap olmadığın insanlar varsa o mail grubunda, to'ya doğrudan göndermek istediğin adamları koy bitsin.

2.'si de kovulmadığını belli etme çabası komik oluyor gerçekten.
    gg.aa.20yy tarihinden itibaren çalışmakta olduğum xxx a.ş. 'den bugün itibari ile kendi isteğim ile ayrılmaktayım.

tamam anladık kovulmadın, tebrikler.
  • 5 sene önce bir eleman ayrılırken konu kısmına "şöför bey sağda inecek var" yazmış ve metin kısmında da şu dizelere yer vermişti.

"sizle aynı minibüste olan 9 aylık seyahatim boyunca çok güzel şeyler paylaştık ama ben artık inmek durumundayım lakin ineceğim yere gelmiş bulunmaktayım. hepiniz kendinize iyi bakın, arkadan ücretini uzatamayan kalmasın.
    selamlar
    murat hedehede"

çok gülmüştük okurken... netekim eleman kovulmuş olmasına rağmen güzel bir metin yazmıştı.
    şukusunu verdik ve uğurladık.
hesabın var mı? giriş yap