şükela:  tümü | bugün
 • tavla da düşeşe verilen bir ad.
 • lüferin hafif biraz daha semirmiş hali.. fakat defne yaprağı, sarıkanat ve çinekop gibi kesin çizgilerle ayrılan bir sınıf değildir.. kofanadan küçük, yalnızca boyca lüferin daha bir kalını ve uzuncasıdır.. ismini sırt yüzgecinin etrafındaki, kafasından kuyruğuna kadar devam eden koyu renkten alan balıktır.. çok sevdiğimiz, bağrımıza bastığımız lüfer ailesinin en nacizane üyelerindendir..
 • aslında literatürde sırtıkara olarak geçen balık kofana'nın daha da büyüğü, en büyük lüferdir. lüferin boyunun artmasıyla birlikte sırtı hercai yeşilden koyu yeşile döner, balıklarda zaten genel bir yaşlanma durumu vardır, yaşlı balıklar kara olurlar normal hallerine göre, artık 10 yaşına gelmiş, 70-80 cm boya ulaşmış bir lüfer de yaşlı sayılır ve sırtı koyu mat yeşildir. sırtıkara aslında bu devasa lüferin adıdır. bölge bölge, ülke ülke dip yapısı ve çeşitli etkenlere göre bu renkler değişse de genel kabul ülkemizin kabulüdür yerel literatürde.

  lüfer kofana arası balıklarda ise karadeniz civarından akan balıklarda gözlenen koyuluk daha önce de belirtildiği gibi güneş ışığından fazlaca yararlanıp çeşitli vitaminleri sentezlemek için geçerli bir geçici durumdur, balık egeye açılınca açık yeşil görünümünü tekrar alır, ama kofananın irisi genelde koyu kalır. zaten lüfer-kofana arasındaki boya kaba lüfer denir. aynı çinekopla sarıkanat arasına kaba çinekop dendiği gibi.

  fiyat etiketiyle ilgili, şöhret ile ilgili çeşitli isimler işte. gariban kum balığının rakı sofrasında ve tezgahta yeri olmadığı için böyle janjanlı bir sürü ismi yoktur. kumbalığı'dır a.k....
 • lüfer balığının büyüğü. 45-50 cm uzunluktan sonra sırtıkara ismini almakta, türkiye denizlerinde uzun zamandır görülmemektedir
 • çinekop yemeye devam ettiğimiz ve böylece çinekop'un ticari bir ürün olmasını sağladığımız sürece belki de bir daha hiç göremeyeceğimiz dede lüfer'in adıdır.

  çünkü çinekop bebektir, büyür sarıkanat olur, büyür lüfer olur, büyür kofana olur, daha da büyürse sırtıkara olur.
 • denizin en ünlü balığı lüfer'in atası, nadir görülen bir balık. bastonla gezdiği rivayet edilir.
 • ingilizcede (bkz: blue fish) olarak bilinen ailenin en yaşlı üyesi.
  defne yaprağı < çinekop < sarıkanat < lüfer < kofana < sırtıkara