• arabadan anlamayanların boklamaya devam edip kendini rezil ettiği otomobil.

seat leon daha büyükmüş bak sen bak. boyutlarına bakıyoruz scala leondan 10 cm daha uzun.

bagaj hacmine bakıyoruz leon 380 litre scala 467 litre

diz mesafesinde yine koymuş scala.

oğlum herkes arabadan anlayacak diye bir kaide yok kasma istersen.
  • su konuyu bir toparlayalim, ergenler birbirine laf yetistiyor kim daha iyi bilir diye, ama kimse acik secik yazamamis.

scala; vw grubu b sinifi moduler platformu altyapisi * uzerine , platformun limitlerini bir miktar zorlayacak sekilde c benzeri kasa oturtulmus bir aractir.
    esin kaynagi, daha once de 1. nesil skoda octavia *altyapisi uzerine kurulmus b+ arac olan hem eu hem uzakdogu varyantlari ile rapid'dir.
    vag muhendislerinin hibrit tasarim denemelerinden biridir.
    amac tabii ki maliyeti dusurmek.

kaynak:skoda - mlada boleslav fabrikasi. cekya.

burada ne mi yapiyorum? fabrikanin ustunu komple gunes paneli yapacaz, inverter yerlesimi ve maliyet hesaplari icin danismanlik vermeye geldim.
  • skoda firması arabayı c sınıfı olarak satarken ve tüm teknik dökümanlarında bu sekilde bahsederken, bizim türkler kıçlarından bu araba b+ diye bir şey uydurmuş, başka bir şey söylemiyor.

skoda scala c sınıfı bir araçtır.
  • farlar leon
    arka stoplar volvo
    ön ızgara audi
    kesinlikle bir türk’ün parmağı var toplama araç yapmışlar.
  • bagaj hacimleri olarak, golf ve leon 380lt iken, bu scala'da 467lt'dir. yani kıyaslandığı araçlardan %23 daha fazla bagaj hacmi sunar. diz mesafesi ise octavia ile aynıdır. tasarım konusu elbette kişiden kişiye göre değişir. ancak çocuklu bir aileyseniz veya bagaja ihtiyacınız varsa, scala çok daha iyi bir tercih olacaktır. ayrıca ben arka tasarımını çok şık bulanlardanım.
  • c segmentinde en uzun diz mesafesi ve en büyük bagaj hacmi sunan araca b segmenti demek, düpedüz bok atmadır, yalancılıktır.

önce gidip bir yakından baksaydın yeğen.
  • 2020 model 1.6 dizel 115 bg dsg premium paketine sahip olduğumuz araç.

bundan önceki aracımız fabia'ydı. bebeğimiz olacağı için, daha büyük bir bagaja sahip olan bir araç edinmek istedik ve tercihimizi de bildiğimiz bir marka olarak skoda'dan yana kullandık. aracı 2.el olarak 24000 km'de aldık ve 15000 km'dir de kullanıyoruz.

araç motor-şanzıman kombinasyonu olarak klasik bir vw grubu aracı. motor gayet yeterli ve tutumlu. 120 km sabit hızda ortalama tüketim 4.2 litre/100 km civarında. 110 km hızdayken 2000 devir çeviriyor araç. burada tüketim 4 litre civarında. 10 litre kadar da adblue alıyor. bu da yaklaşık 12000-13000 km kadar yetiyor.

dsg konusu hassas bir konu ancak yıllardır kullandığım bir şanzıman olduğu için, normal şekilde kullanırsanız sorun çıkarmayacağını söyleyebilirim. araca yüklenir, ani kalkış vs yapayım derseniz, sorun yaşama olasılığınız tabii ki artar. bir de park ederken de önce n'ye alıp, sonra el frenini çekip (evet eski tip el freni var araçta) sonra p'ye almanız da mühim.

aracın yol tutuşu beklentilerimin üstünde. virajlarda -kimi zaman hızlı girmeme karşın- hiçbir şekilde savrulmuyor ve çizgisini koruyor araç. bunu biraz da aracı aldıktan sonra taktırdığımız hankook ventus prime 4 lastiklere bağlıyorum. cidden güzel lastikler.

aracın iç hacmi oldukça geniş. arkaya oturan istisnasız herkes arka tarafın genişliğine şaşırdı. bagaj da 467 litre ve c segmentindeki araçlar içinde üstüne yok. golf, leon vs 380 litre hacme sahip. aracın b segmenti olduğu konusuna girmiyorum. evet, fabiada da kullanılan mqb a0 platformu üzerinde inşa edilen bir araç ama ölçüleri golf'ten, leon'dan büyük. dolayısı ile bu tartışma benim gibi fonksiyonellik arayan kullanıcılar için bir anlam ifade etmiyor.

araçta sevmediğim iki şey var: ne kadar önemli olduğu tartışılır fakat ön kolçakta ileri-geri ayarı olmasına karşın yükseklik ayarı yok. alıştım ben ancak biraz rahatsız edici olabilir bir ihtimal. bir de kısa farlar led, ancak uzunlar halojen.

uzun lafın kısası, araçtan oldukça memnunuz. detaylı olarak yazmaya çalıştım ama sorusu olan suserlara naçizane yardımcı olmaya da çalışırım.
  • ilk parti olarak 1821 adet türkiye’ye geldi tamamı abdi ibrahim ilaca ait yaklaşık 500 adet daha gelecek abdi ibrahim için ve bu paket teslimatı tamamlandıktan sonra perakende satış için bayilerde olacak.

seat leondan skoda scaya geçiş firma çalışanlarını biraz üzdü..
  • müstakbel yeni arabamız. seat ibiza'dan geçiş yapacağımız için bize oldukça geniş ve ferah geldi. motoru eski aracım ibiza'yla aynı olacağı için performansından bir şüphem yok. tipini de beğenen kadar beğenmeyen var, ben beğeniyorum.

1.0 tsi motor, dsg şanzuman, premium paket, başka opsiyonel bir parçası bulunmayan araç için bayi ile 223 bin tl'ye anlaştık (araç henüz %50'lik ötv diliminde). bu arabalar bu fiyatları kesinlikle haketmiyor ancak malum ülke şartları. halihazırda elimizde satabileceğimiz bir araç olmasaydı, bu parayı verebilmek zor olurdu. ancak sıfır araç fiyatlarının yüksek olduğu kadar ikinci el araç fiyatları da yüksek. böylece sattığımız arabanın üzerine bir miktar ekleyerek alabildik.

inşallah kazasız belasız bineriz ve bize uzun süre yeterli gelir. araç hakkında sorusu olanlar bu entry tarihinden 1-1,5 ay sonra sorabilir. anca deneyimlerim.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap