• bazı insanların sadece bu hareket sayesinde bile cennete gideceğini düşünüyorum.
  • https://www.instagram.com/patifood/?hl=tr

ne kadar zor şartlarda bir avuç gönüllünün mücadelesiyle hayatta kalmaya çalışan canları görebileceğiniz bir hesap. listeden yardım etmek istediğiniz hesabı seçerek sadece 3.5 liraya bu soğuk kış gününde yardım edebilirsiniz. inanın starbucks'ta kahve içmekten daha çok içinizi ısıtacak.
  • her ay mama alarak yaptığım eylemdir. sabah ve akşam olmak üzere hayvanları beslemeye çalışıyorum. inanılmaz mutluluk verici bir etkisi var. imkanım olsa hepsi için özel evler yapmak isterdim.

güncelleme: böyle insanlar varsa, kedilere ıslak mama almayın efendim. çoğu balçık gibi oluyor, hem de pahalı. onun yerine insanlar için üretilen büyük boy tavuklu salam alabilirsiniz. bim'de böyle bir salam yaklaşık 9 tl ve insanlar için üretildiği o ıslak mamalardan çok daha sağlıklı.
  • aç gözlülük yapıp mamaya atlamazlar.önce size teşekkür için etrafınızda dolaşır sonra yerler verdiğiniz mamayı.
    sokak hayvanı besleyenler bunu yakından gözlemlemiştir.
  • sokaktaki dilenciye, mendilci çocuğa para vermekten farksızdır. taşıma suyla değirmen döndürmektir.

kedinin, köpeğin yeri sokaklar değildir. yarı evcil sokak hayvanları barınaklara toplanmalı ve buralarda beslenmelidir.

siz sokaktaki iki köpeği beslediniz diye hepsinin karnı doymuyor.
    fıtratı vahşi ve saldırgan olan bu hayvanlar, insanlar için tehlike arz ediyor.

edit: çok merak ediyorum sokaktaki hayvanları beslemek için kampanya düzenleyen arkadaşlar, karşı komşularının evinde yemek olup olmadığından haberdar mı?
    aa pardon, karşı komşunuz bir insan ve tüm insanlar birer canavardı, unutmuşum.
  • tarifsiz mutluluktur. hele bu soğuk havalarda. akşam artan yemeklerinizi çöpe atmak yerine paylaşabilirsiniz.
    başlık altında toplanan canilere de beter muamele görmelerini diliyorum.
  • düzenli olarak yaptığım şey. apartmanımızın bahçesinde bir kedi yavrulamıştı. anne kediyi besleyerek alışkanlık yaptı. anne ayrıldı ama yavruları bize yadigar kaldı onları besliyorum şimdi. arabayla bahçeye girerince hemencecik arabanın kapısında bekliyorlar. kapıyı açar açmaz arabaya doluşuyorlar muhabbet ve sevgi seremonisinden sonra mamalarını veriyorum. inanılmaz güzel bir duygu tavsiye ederim. sokak hayvanlarına önyargılı yaklaşmayın.
  • zaman zaman yaptığım ve beni çok mutlu eden eylem. bir tanesini evime dahi aldım ve 2 yıldır mutlu mesut yaşıyoruz. keşke elimden gelse, imkanım olsa, maddi problemlerim olmasa da hepsinin bakımını üstlensem.

ama bir iki kelam etmek istiyorum sokak hayvanlarıyla ilgili. evet, bazı bölgelerde bilhassa sokak köpekleri tehlike arz ediyor. ve bu konuda ciddiyetle yapılması gereken şeyler var.

bu hayvanları biz insanoğlu evcilleştirdik, ve sırtımızı dönüp gidemeyiz. ben sokağa mama dağıtarak yaparım görevimi, başkası alıp besleyerek, bir başkası kısırlaştırarak... barınak meselesine gelince... o kadar korkunç durumdaki barınaklar, hayvanlar oradan kaçıyor.orada sadece tutsak ediliyorlar. hastalık, bakımsızlık, açlık olan bir yerden barınak diye bahsedemeyiz. vergilerle, bağışlarla, kampanyalarla ıslah edilmeli, yenileri kurulmalı.

en önemli söyleyeceğim şey ise sözde hayvanseverlere.... hayvan, ticareti yapılacak bir nesne değil! hayvanseverlik saçma sapan rakamlara petshoplardan ve daha korkuncu sahiplerinden aldığınız cins hayvanlara bakıp bu korkunç çarkı döndürmek değil, sokaktan alıp aşıladığınız, sevginizi verdiğiniz, barındırdığınız hayvana bakmak.

zaten hayvan sahiplenen bu kadar insan sokaklardan, barınaklardan hayvan sahiplenseydi biz de sokaklarında başıboş, yalnız, çaresiz hayvanların gezmediği memleketlerden olurduk.
  • yardıma muhtaç, bir derdini söyleyemeyen varlıklarla empati yapamayan, tek meziyeti insan olarak doğmak olan düşük zekalılar tarafından eleştirilir. insan olarak doğmuşsunuz ama, insancıl olamamışsınız malesef.
hesabın var mı? giriş yap