• (bkz: five point palm exploding heart technique)

mecburen iki defa sokak kavgasına karıştım. birincide 10 kişiye 3 kişiydik. delikanlılık yaptım bir araba dayak yedim. tam 3 gün yataktan kalkamadım. ikincide daha tecrübeliydim. ceketimi kafama çekip cenin pozisyonunda yere yattım. yine bir araba dayak yedim ama en azından yüzüm sağlamdı. eğer benzer bir olay 3. kez başıma gelirse bu kadar tecrübeden sonra ayaklarım kıçıma vura vura kaçarım. en etkili savaş sanatı hızlı koşmaktır.
  • (bkz: hyundai)

napiim, uzak doğudan bir tek bunu biliyom,herkes bişi yazınca heyecanlandım
  • teke tek ise söz konusu kavga kesinlikle bir ground(yer) disiplinidir. güreş bu konuda başı çeker ama judo, jui jitsu hatta aikido gibi yer disiplinleri de aynı derecede etkilidir.

3 aylık bir güreş eğitimi ile 10 yıllık boksörü yerden yere vurur, fantazi bile yapabilirsiniz. mühim olan tek yumrukta/darbede nakavt olmamaktır. bir şekilde rakibinizi yakaladığınız an o kavga orada biter. tecrübe ile sabittir. unutmayın hemen her sokak kavgasında dövüşenler sarılma eğilimi gösterir ve kavga bir şekilde güreşe döner. boksörler bile birbirine sarılırlar. kavgada sarılmak isteyeceğiniz son adam ise güreşçidir.

eğer çoklu rakip söz konusu ise kesinlikle boks. rakipler eğer amele ise guardını ve stance'ını almış bir boksör tek tek hepsini haşamat eder.

edit: güreş olimpik bir spor olduğu için müsabakalarda kullanılan teknikler sınırlıdır. resmi maçlarda güreş literatüründe bulunan tekniklerin sadece yaklaşık 1/3'ü kullanılabilmektedir. kalan teknikler ise tahmin edebileceğiniz üzere kol,bacak kırma, omuz çıkarma, boyun kırma, el bileği ve parmaklarını kırma gibi sonuçlara yol açabilecek onlarca yüzlerce pis(?) tekniklerdir. yani siz sokak kavgası yapan bir güreşçinin size el ense atıp kendine çekip künde atacağını sanmayın. ha, onuda yapar ama normalde elinizi kapması yeterlidir sizi önünde diz çöktürüp tövbe ettirmesi için. diğer türlü el bileğinizi 3 farklı yerden kırar diğer elinize verir.

edit2: güreş bir "dövüş sporu" değildir. insanlığın en eski savaş sanatıdır. içerisinde felsefe, edebiyat, ruhaniyat, centilmelik, meditasyon gibi mistik öğeler barındırmaz. ilk insanların birbirleriyle olan boğuşmalarıdır güreş. boğuşma sporudur. bütün kavgalar da eninde sonunda boğuşmaya döneceği için haliylen sokak kavgasına da en uygun spordur.

yani yok o disiplini içine sindirip hayat felsefesi yapmak, yok iç barışı sağlayıp evrene sevgi göndermek, yok yediğine içtiğine dikkat edip günde 5 saat antreman yapıp sabahlara kadar tütsü tüttürmeye falan gerek duymaz. sonuca giden en net spordur. rakibe boğuşmada üstünlük kurmayı hedefler. diğer bütün dövüş sporları ondan türemiştir.
  • (bkz: sun tzu)

akıllıca olan savaşı başlamadan sona erdirmektir
  • ölüm vuruşu. ama kimseye yapmayacağıma söz verdim

(bkz: 90 larda çocuk olmak)
  • bağırmak.. kavgada bi bok yapamıyorsanız ve ortamdan uzaklaşma ihtimaliniz yoksa şayet, en etkili yöntem rasim ozan mode açıp camfrog sönmez reyiz tadında takılmaktır.
  • daş.

(bkz: daş yok mu daş)
  • burda yazanların çoğu sadece yotube videoları izlerek dövüş sanatları hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yazdıklarından belli. ben (bkz: muay thai) sporunu yapıyorum savaş sanatı demek istemiyorum çünkü amacım sadece spor!!!!!! ve iyi bir (bkz: muay thai) ci olarak şöyle söyleyeyeim ben biri bana vurmadan kesinlikle vurmam hatta ve hatta bir iki vurmayı deniyorsa sadece savunurum anlasın geri adım atsın diye. dahada anlamoyor ve bokunu çıkarıyorsa ağzına sıçarım o ayrı ama emin olun beni o seviyeye getirmek çok zordur. abicim haklısın özür dilerim hata bende der çekilirim. nedenleri
    1. kendimi kanıtlamak gibi bir derdim yok istersem ağzını burnunu kırarım. bu sporu iyi yapan biri ne demek istediğimi anlar.
    2. kavga sonunda ya hastahanelik olur polis karakol savcı uğreşırsın ne gereği var yada iyi bir ders verirsin eve karısının çocuğunun yanına kamyon çarpmış gibi gider bir kocaya yada babaya ottan boktan sebeplerle bunu yaşatmak istemem.
    3. adam yediği dayağın gururuyla belindeki yada arabasındaki silahı çıkarır ben kurşuna karşı bir savunma hareketi şimdiye karşı görmedim. karım ,çocuğum anam babam var yani kaybedecek çok şey var.

ama bazı şeyler vardır senin elinde olmdan işin içinde bulursun kendi ozaman arkadaşlar size tavsiyem iyi bir (bkz: muay thai) hocasından almak şartıyla yapabileceğinin en iyisidir. çünkü size hem savunma hemde saldırıyı öğretir ve bu saldırı gerçek anlamda zarar vericidir. ve en önemli avantajı yumruk,tekme,dirsek,diz,kaval kemiği,bazı öğretilerde kafa hepsini aynı anda kullanabilmenizdir.

not: kavgasız, huzurlu,sakin günler dilerim.
  • (bkz: el bombasi)

olm istanbulda yasaya yasaya kafayi yediniz, savas sanati nedir lan?
hesabın var mı? giriş yap