• baya başarılı bulduğum film. henüz yeteri kadar ilgiyi üzerine çekemediği belli ama yakında buralar dolacaktır.
  • muhteşem. evet muhteşem bir film. buraya yazıyorum çok konuşulacak filmler arasına girecek.

--- spoiler ---

filmi daha çok başlarında çözdüm. (çözdüm sandım aslında) tüm akışı kafamda görebiliyordum sanki konuda bahsi geçen medyum* gibi. sanırım yönetmen bunu kasıtlı olarak yapmış, sizin de kendinizi medyum gibi hissetmenizi sağlıyor. mutlu oluyorsunuz kendinizi zeki hissediyorsunuz filmi ilk dakikalardan çözdüm sanarak.

ama gel gelelim ki işin aslı öyle değil, evet çözümlediğiniz şeyler doğru, ancak filmin anlatmak istediği genel konu yanında o kadar önemsiz ki sonunda yine apışıp kalıyorsunuz tabiri caiz ise.

işte bu sebeple filmin sonunu spoiler ile bile yazmayacağım, ya da yorumumu. hatta belki bu kadarını bile yazmamalıydım.

özetle; son zamanlarda izlediğim en nadide zeka ürünü senaryolardan birisi, çok orijinal çok ince. sinematik olarak da senaryo ile paralel gidiyor çok fazla gözümüze batan bir nokta yok bence.

10/10

not: önce biraz izleyici kitlesi artsın sonra eminim çok güzel film tahlillerini okuyacağız burada. ama şimdi yazmayın yorumlarınızı, tahlillerinizi bir kaç hafta sonra yazın ki herkes aynı hazzı alsın filmi izlerken.

--- spoiler ---
  • ing. teselli.

my only solace is that one day,
    judgment will come for the wicked,
    then we will see who burns...

(bkz: atreyu)
  • bence son aylarda vizyona girmis en izlenilesi filmlerden.
    ana karakterlerden birinin pisisik guclere sahip olmasi ve gelecekten kesitler gorebilmesi nedeniyle, film sicramali bir kurguya sahip. bu da izleyiciye farkli bir deneyim sunuyor.
    vaktiniz varsa, mutlaka degerlendirin. dagitimi kisitli sinemalara yapildigindan biraz underrated kalisi sizi yaniltmasin.
  • tek kelimeyle muhteşem son yıllarda yapılan en sağlam gerilim filmlerinden. anthony hopkins zaten her zamanki gibi muhteşemdi, colin farrell da gayet iyiydi. fırsatınız varsa vizyondan kalkmadan gidin izleyin.
  • spoiler

se7en'ı hatırlarsınız. john doe adlı seri katilin cinayet işlemekteki amacı 7 büyük günahı işleyen 7 kişiyi cezalandırmaktır. tembel olanı tembelliğinden, şehvetli olan şehvetinden, açgözlü olanı bu yüzden öldürmek suretiyle cezalandırır. john doe filmin en zeki karakteridir. öleceği zamanı ve katilini dahi planlamıştır. kısacası doe kendisinin ölümünü de dahil eden büyük bir plan kurgulamıştır. zavallı mills, doe'nun tuzağına düşer ve "öfkeyle kalkan zararla oturur"un hakkını vererek doe'yu öldürür.

bu film polisiyenin seyrini değiştirdi. 2013'te çekilen, yıllardır dağıtımcı bulamadığından gösterilemeyen solace de se7en'dan epey-epey-epey etkilenmiş bir film. solace'in isimsiz katili, doe'ya benziyor. ama temel bir fark var: doe 7 kişiyi acı çektirerek cezalandırıyordu. solace'in katili ise onları "acılarından arındırıyor, kurtarıyor". solace'teki katil hastaları acı çektirmeden öldürüyor. mesela kanserli olan bir kadını, henüz tespit edilemeyen tümörü olan bir çocuğu vs. katilin yaptığı doğru mu, sorusu zaten ötenazi başlığında yıllardır tartışılıyor. solace'in senaristleri de bu tartışma üzerinde bir polisiye öykü inşa etmişler. bu sefer ortada kötü, psikopat, sosyopat, annesi-babasından şiddet gördüğünden katil olmuş bir seri katil yok (finale doğru katil buna ayrıca değinir). ama john doe da psikopat değildi. hatta zengin ve iyi bir ailede yetişmişti. kısacası solace'in senaristleri se7en'ın etinden sütünden yararlanmışlar (summerset'e benzer bilge, her şeyden bıkmış, kabuğuna çekilmek isteyen (hatta çekilmiş) bir karakter (clancy) var; john doe'ya benzer, doe gibi ölümünü ve katilini planlamış bir seri katil var. öldürülen kişilerin zayıf kişiler olması da diğer benzerlik). yalnız se7en'ın yağmurlu-gerilimli-boğucu noir atmosferini almamışlar.

öyküyü bitiren tren sahnesi de michael mann'in son kaliteli filmi collateral'dan arak. ama tabii ki mann'in sahnesi daha çarpıcı ve etkileyici. keza fight club'ın doe'nun ölümünü içeren final sahnesi de boğaza öküz oturtuyordu. işte solace'in final sahnesi bu iki filmin finallerinin yanına yaklaşamıyor ve dandik bir şekilde sona eriyor. özetlersek; solace=bir rakı bardağı kadar "se7en"+bir çay bardağı "collateral"+doğaüstü güçler. solace yeni hiçbir şey içermiyor. psişik güçler daha önce defalarca kez işlendi, ötenazi de öyle. eldeki öykünün işlenişi de iyi değil kanımca. fırsatlar iyi değerlendirilememiş. oyunculuklarla noktalayalım. daha çok ajan rolünde gördüğümüz farrell bu kez karşı tarafta, katil rolünde fena değil. inandırıcı idi. daha çok katil rolünde gördüğümüz hopkins bu kez karşı tarafta, fbi'ya yardımcı olan doktor rolünde iyiydi. daha çok dedektif rollerinde gördüğümüz j. dean morgan da eh işteydi, abbie cornish de (abbie cornish amerika'da neden daha sağlam filmlerde oynamıyor? ilginçtir yıllar önce parlamasına rağmen bir türlü patlama yapamadı. çok yazık) fena değildi.

spoiler
  • bir anthony hopkins ve hannibal hayranı olarak, adam filmde hiçbir şey yapmadan dikilse bile gidip izlerim. o yüzden bu filmi de beğendim. colin farrell de bonusu olmuş.
    konu çok orijinal diyemem, benzerleri olmuştur. ama izlemeye değer buldum.

--- spoiler ---
    bir de şunu demeden geçemeyeceğim.

''hannibal, will olmuş ya la*''
    --- spoiler ---
  • çok başarılı film, yalnız bizi filmin neredeyse 3. çeyreğine kadar colin farrelsız bırakması çohoş olmadı. tahmin edilebilir bir senaryo gibi dursa da ince ayrıntılar var. gidip izlenilesi film.
  • son zamanlarda gelen leş filmlerin en az leşi.
  • sakın sinemada izlemeyin. evde izlenecek çerez filmlerden.

(bkz: ben yaptım siz yapmayın)
hesabın var mı? giriş yap