• steven soderbergh versiyonu tek kelime ile muhteşem bir film.
    bir kaç defa seyrederseniz her seferinde yeni bir şey daha anlamaya başlıyorsunuz.
    tabi filmin herkes için olmadığını belirtmek gerek.
    seyretmeden önce bunun bir aksiyon yada bildiğimiz hareketli bir bilim kurgu filmi olmadığını bilmeniz gerek.
    film, kendinize bile itiraf edemediğiniz, bilincin derinliklerindeki duyguları tartışmaya açıyor.
    soundtrack ise resmen insanın içine işliyor.

--- spoiler ---
    filmden unutulmaz bir replik

"çözüm ararsan burada ölürsün, cevaplar yok, sadece seçimler var."
    --- spoiler ---
  • george clooney li solariste başrolde clooney'in götünün oynaması ve sık sık çıkıp evet burdayım demesi rahatsız etmiştir ayrıca clooney gereğinden fazla sevişmiştir; ne varsa eskilerde var dedirtmiştir.
  • steven soderbergh filmi olarak ilk karşıma çıkan.

spritüel ögelere alışık bünyeler için rahatlatıcı bir sonsuzluk, ölümsüzlük öyküsü..
    olup biteni tam anlamı ile algılamak için sanırım, lemin kitabını okumak ve de tarkovsky uyarlamasını da izlemek gerek..
    bir de üstüne, tüm bunları tartışacağın bir adam varsa yanında, hoş bir yolculuk hali bu solaris..
    bir solaris haftasonusu mu yapmak gerek acaba? şöyle göğe baka baka..
  • latincede, güneş
    dokuz eylül üniversitesi makina mühendisliği öğrencileri tarafından 2004 mart'ında
    kurulan güneş enerjisi ile çalışan araç projesinın adıdır.

aracın genel özellikleri:
    aracın adı: erke
    boyut (boy, en, yükseklik): 5.00m-1.80m-1.10m
    ağırlık: 237kg
    gövde ve $asi: karbon kompozit – balpeteği sandviç yapı (özgün tasarım ve üretim)
    tekerlek sayısı: 3
    lastikler: michelin 16’’ özel pist yarış lastiği
    jantlar: ozel uretim 16’’
    askılar:
    ön: double a özel tasarım askılar (özgün tasarım ve üretim)
    arka: özel tasarım
    akü grubu: lithium ion, 1kwh / pbzn kuru akü 1kwh
    güne$ pilleri (photovoltaic): silikon, 800w – multi kristal
    $arj unitesi:
    84-100v giri$ 81 v çıkı$ (özgün tasarım ve üretim)
    motor: 2.5 kw continuous – elektrik motoru – (özel tasarım ve üretim)
    motor sürücü kartları: pwm – mosfet sürücü (özgün tasarım ve üretim)
    süspansiyonlar:
    onler: özel tasarım, sağ-sol birbirinden bağımsız yay ve sönümleyici süspasiyon
    arka: özel tasarım yay ve sönümleyici (özgün tasarım ve üretim)

ayrıntılı bilgi için: http://web.deu.edu.tr/solaris/ adresinden faydalanılabilir.
  • - system v degil 4.3bsd tabanliymi$. (ilk olarak "sun unix 0.7" adi altinda unisoft'un 4.3bsd source'larindan turetilmi$).
    - 2gb'tan buyuk dosyalari i$leyebilme ozelligine 1996 yilinda solaris 2.6 surumuyle kavu$mu$ (nt'den 3 yil sonra)
    - "fast local interprocess communication" destegi 1995'te gelmi$. nt'den 2 yil sonra. (bkz: lpc)
    - 64-bit destegine sanildigi gibi ciktigi gunde degil 1998 yilinda kavu$mu$.
    - 1998'de cikan solaris 7 surumune journaling file system destegi gelmi$. ntfs'ten 5 yil sonra.

not: cpu cikarilinca tanir, ram sokulunce anlar gibi ozellikler i$letim sisteminin degil sun'in kendi urettigi donanimin ozellikleridir. hakkindaki aciklamalari okuyup solaris x86 uzerinde alet cali$irken ram sokmeye cpu degi$tirmeye cali$mayin.
  • 2 gb'dan buyuk dosyalari isleyebilme ozelligine 64 bit destegi ile birlikte 2.5.1 versiyonunda kavusmustur, hatta solaris 2.5.1'in solaris 2.5'den farki 64 bit destekliyor olmasidir. 64 bit destekliyor dediysem prototip halinde musteriye ya da beta tester'a sunulmayan sekilde bir destekten bahsetmiyorum, 2.5.1 versiyonu musterilerin kullanimina sunulmak icin 64 bit olarak release edilmistir.

solaris'in bsd'den system v ye gecisi 1992'dedir ve o tarihten beri bsd tabanli degil system v tabanlidir. bu yuzden ki solaris'de gecmise uyumluluk icin (sunos ile) /usr/xpg4 ve /usr/ccs adlarinda directory'ler ve altlarinda bsd uyumlu binaryler bulunur. ayrica bsd versiyonun adi sunos iken solaris system v'ye gecis ile birlikte alinan bir isimdir.

aynen windows gibi solaris'in de destekledigi tek filesystem ufs degildir, solaris'de vxfs'in var olma sebebi de journaling ve baska gelismis bir takim ozellikleri solaris'e kazandirmaktir.

cpu takinca tanir, ram sokunce "baba ne yaptin ya?" diye uzulur, belirli saatlerde belirli sayidaki cpuyu farkli zonelara atar gibi numaralarini sun microsystems en basindan beri sparc platformunda yaptigini zaten belirtmistir, bu numaralarin x86 platformunda yapilacagi gunleri sun microsystems de heyecanla beklemektedir.

adi gecen tum teknolojilere ait tum tarihler son kullaniciya sunuldugu tarihlerdir, laboratuarda denenen tarihler degildir.
  • tarihlerle ve ozelliklerle ilgili kaynak: "solaris internals - core kernel architecture" (sun press / prentice hall)
  • örnek olarak tum'un* lablarındaki makinaların %90ı sunos release 5.9 (ve haliyle solaris 9) kurulu dual ultrasparc-2 300'lük workstation'lardı, ama gui'de çalışmayı sevenler için default kurulu olan cde 1.5.1 ile kullanmaya çalışmak (alışmamış insanlara) tam bir işkence idi - tavsiye edilmez. neyse ki sonradan kde, gnome birşeyler kurdular da millet acı çekmekten kurtuldu.
  • sadece okyanusun değil tüm kainatın canlı olduğu fikrini kafamızda uyandıran muhteşem stanislaw lem yapıtı; ve tabi tarkovsky.
  • stanislaw lem in şaheserinin ismini kullanan "ışıkla ısıtan" lamba... birde slogan bulmuşlar "kış güneşi" diye ... yav kardeşim kış güneşinin özelliği ısıtmamasıdır ne biçim bindiğin dalı kesmek ne biçim dangalaklıktır bu! reklam şirketine buradan selam eder kitap olan solarise el uzattıkları için başlarına daha beterlerinin gelmesini dilerim...
hesabın var mı? giriş yap