• bir türkiye gerçeği. birçok sektörde: " biz babadan solcuyuz, eşitlik ve adalet bizim genetiğimizde var" diyip her türlü fırsatı kaçırmamak da bizim genetiğimizde var.

özellikle akademik camia içinde; eşitlik, hak, adalet gibi kavramların içi inanılmaz bir şekilde boşaltılmış durumda.

kadın üniversitede kendi derslerine dahi girmeyip asistanını sokuyor, odasına gidip konuşuyorsun; "ben çok esaslıyım ha. hiç yanlış yapmam, acayip adaletliyim." havasında.

hepimiz kapımızın önünü süpürelim. başka çözümü yok bunun, çok geç kalıyoruz...

edit: arkadaşlar; burada solcular adaleti/eşitliği savunur, sağcılar savunmaz denilmiyor. ama ortada bir realite var:

bu ülkenin %60'ı, belki de daha fazlası kendini sağ görüşlü ya da sağa yakın olarak görüyor. ama her gün binlerce haksızlık/adaletsizlik yaşanırken bu kişiler olaylara ne gibi bir tepki veriyor, ne oranda eşitlik/adalet istiyor?

ya da almanya'da yaşayan gurbetçiler, uzun yıllardır türkiye'deki sağ görüşlü partilere oy verirken almanya'da neden sol görüşlü partileri destekliyor? bunun nedeni; almanya'daki sol görüşlü kişilerin, kendilerine daha eşitlikçi ve adaletli yaklaşım sergiliyor olması olabilir mi?
  • bu durumda sağcıların adaletsizlik yapması normaldir anlamı çıkıyor. dervişin fikri, zikri.
  • solcu, sağcı, dindar, dinci.. bu kavramlar amma kolay birbirine giriyor lan bizim memlekette.

adil olmak için illa solcu mu olmak lazım? yahut dindar olmak için sağa yanaşık olmak şart mı? benim aklıma hep bu sorular ve bu yaklaşımların ne kadar boş ve sığ olduğu gerçeği geliyor aklıma. insanın vicdanı ve adalet duygusunun ne şekil olduğuyla ilgili kendi içinde karar verebilmesi için kendini "birşeyci" ilan etme ihtiyacı hissetmesi nasıl bir ezikliktir.
  • bizim ülkemiz solunun ( samimi olanlar hariç ) çoğundaki durum. elinde imkan olmadığından ezemediği için , eziliyorum feryadı yapmasıdır.
  • çok sevdiğim bir laf vardır bu konu ile alaklı:
    -feminizm koca buluncaya, komünizm para buluncaya, ateizm uçak sallanıncaya kadardır.
  • chp'li bazı belediyeler buna güzel bir örnektir..
  • solcular bu ülkenin zengin elit ve gerçekten en adaletsiz kisilikleridir

allah dan korkmazlar. yasalar da da açık varsa sonuna kadar sömürürler

birde sol demek cehennem demektir. nasıl hala solcu olur bir insan ben anlamıyorum. amel kitabını soldan alan cehenneme gidiyorken solcuyum demek ne demektir.
  • elhamdülillah müslümanım deyip kedi koyun köpek çoluk çocuk onune ne gelirse tecavüz eden,çalan çırpan adamlardan da bahsetsene dostum biraz.
  • kardeş dur bi solcuyum diyemedik daha... dedikçe siktiler belamızı. sen ne ara tanıma fırsatı buldun bizi?
  • adaletin ideolojiyle ya da dünya görüşüyle değil; vicdan ile ilgili bir kavram olduğunu anlayamayanların şaşırdığı fiildir.
hesabın var mı? giriş yap