şükela:  tümü | bugün
 • somme savaşı, 1. dünya savaşının en kanlı çarpışmalarından biri, ingiliz ve fransızların önceden alman hatlarını yarmak için inceden inceye planladıkları, lakin taktik olarak hücumun hazırlanmasında ve hücum öncesinde yapılan akılalmaz hataların sonucunda sonuçsuz, gereksiz bir kıyıma dönüşen bu muharebe, somme'nin serre (ancre'nin kuzeyi) ve curlu (somme'nin kuzeyi) arasındaki 24 millik bir cephede başlatıldı. açık açık yapılan taarruz azırlıkları ve tarruzdan önce bir hafta boyunca süren bombardıman (ki bu bombardımanda atılan mermilerin pek çoğu infilak bile etmemişlerdir, oysa bu bombardımanın alman ön hatlarını, dikanli tel engellerini ve makineli tüfek pozisyonlarını ezmesi planlanmakta idi) almanları yeterince alarma geçirmişti. alman askerleri, bombardıman boyunca sadece yer altında, top mermilerinin delemediği beton istihkamlarına indiler ve saklandılar. bombardıman sonlanıp, canavar düdükleri saldırıyı haber verince de dışarı çıkıp makineli tüfeklerini kurdular. sonuç, ilk günde 58000 ingiliz askerinin kaybı idi. savaş kasım ayında, general çamur savaş meydanını ele geçirinceye kadar devam etti. bu savaşın bir özelliği de tankların ilk defa kullanılması idi, lakin sık sık bozulan hafif silahlı bu araçlar fazla bir fark yaratmadı almanlar karşısında.
 • komutanlarin askerlerinin kirilmasini umursamadan tekrar tekrar hucum emri verdigi siper savasi.
 • 1 eylül 1916'taki ilk taaruzda britanya imparatorluğu ordusunun tarihinde bir tek günde en çok kaybı verdiği savaş.*
 • taaruz hazırlıkları göstere göstere yapıldığından, iyi sevk ve idare edilemediğinden ingiliz tarihinde bir günde verilen en büyük zaiyata sebep olmuş savaştır.

  aynı zamanda o döneme kadar yapılan en büyük (süre, top sayısı ve diğer özellikleri itibariyle) bombardıman ile başlamış harekattır. (yamulmuyorsam 6 gün aralıksız çeşitli çaplarda 3000 top bombalıyor)

  bombardıman bitip saldırı başladığında almanlar sığınaklarından çıkıp o dönemin en etkili makineli tüfeklerinin başına geçmişler ve kıyım başlamıştır.

  sanırım o gün yaşananları en iyi, bir belgeselde izlediğim alman gazisinin sözleri özetliyor:
  "yaptığım işten tiksindim ve makineli tüfeği susturdum"

  aynı belgeselden; ingiliz general'in günün sonunda üstlerine geçtiği telsiz mesajı şöyledir:
  "her şey yolunda"

  8 yıl sonra gelen gözü yaşlı edit: ingiliz general "herşey kontrol altında" da demiş olabilir.
 • john keane'nin şiddetin uzun yüzyılı kitabında yazdığına göre öylesine vahşet dolu bir savaştır ki bu toprak ve insan eti birbirine karışıp pembe-gri bir çamura dönmüş.
 • bu yıl twitter'da #wearehere ile gündeme gelerek anılmış savaş.
  ı. dünya savaşı kıyafetleriyle askerler, metro, tren, vb. yollarda etkinlik saatinde yer almışlar.
  https://www.theguardian.com/…ted-out-across-britain
  https://www.youtube.com/watch?v=atclaz-_mv8
 • tarihte, savas tanklarinin kullanildigi ilk carpisma. kullanilan tank mark i, soyle bir seydi..

  (bkz: mark i)
  (bkz: birinci dünya savaşı)
  (bkz: tank/@wagner love)
 • birinci dünya savaşı'nın en çarpıcı fotoğraflarından birine sahne olmuştur: http://wwturkiye.org/…-bunalimi-yasayan-asker-1916/
 • 1916 yılındaki fransa'da gerçekleşen 1 milyondan fazla zayiat ile ı. dünya savaşı'nın en büyük çarpışmalarından biri. ingilizler tarafından ilk defa tankın kullanıldığı savaştır.

  belgeseli

  doğu ve batı cephesi
  1915 tarihinde ittifak devletleri, büyük bir zafer kazandığı doğu cephesinde; 1916 yılında durum itilaf devletlerinin lehine değişti.

  alman generali von hindenburg, 1915 yılında tannenberg'te rus ordusunu imha etti. ayrıca, 40.000 esir almıştı. ancak, rusya 10 milyon talimli rus askerini, galiçya cephesine sevketti. bu nedenle, avusturya cephesi yarıldı. bu nedenle, almanya batı cephesinden, doğu cephesine sevketmek zorunda kaldı. dolayısıyla, almanya'nın batı cephesinin zayıflamasına ve fransa'nın verdün şehrini ele geçirememelerine neden oldu. almanların amacı;verdün'ü alıp, ingiltere-fransa arasında ki manş denizine kadar ilerlemekti. böylece, iki devletin birbiri aralarındaki yardımlaşmayı engellemek istiyorlardı.

  haziran 1916 tarihinde rus orduları, galiçya'ya büyük bir taarruz harekatı ettiler. bu nedenle, 200 bin avusturya askerini esir aldılar. doğu cephesini de savunmak zorunda kalan, almanya batı cephesini zayıf bıraktı. verdün şehrinin alınması haline, fransa yenilebilirdi. bu nedenle, verdün şehrini kahramanca ve azimle savundular. galiçya saldırısı, nedeniyle fransa cephesi rahatladı. verdün'deki savaşta almanya ve fransa, 500 binden fazla kayıp verdiler. doğu cephesindeki kayıplarda, üstüne eklenirse rusya, fransa, avusturya ve almanya 1 milyondan fazla kayıp verdiler.

  nazi almanyası führer'i adolf hitler de bu savaşta onbaşı olarak yer almış ve bacağından yaralanmıştır.

  kaynak
 • derler ki bu muhaberede taramalı tüfek kullanan alman askerlerinin çoğu sinir krizi geçirmişlerdir.
  50 bin küsür insan ölüyor,o kadar tavuk vursan bile sinirin bir yere kadar dayanır.

hesabın var mı? giriş yap