• somme savaşı, 1. dünya savaşının en kanlı çarpışmalarından biri, ingiliz ve fransızların önceden alman hatlarını yarmak için inceden inceye planladıkları, lakin taktik olarak hücumun hazırlanmasında ve hücum öncesinde yapılan akılalmaz hataların sonucunda sonuçsuz, gereksiz bir kıyıma dönüşen bu muharebe, somme'nin serre (ancre'nin kuzeyi) ve curlu (somme'nin kuzeyi) arasındaki 24 millik bir cephede başlatıldı. açık açık yapılan taarruz azırlıkları ve tarruzdan önce bir hafta boyunca süren bombardıman (ki bu bombardımanda atılan mermilerin pek çoğu infilak bile etmemişlerdir, oysa bu bombardımanın alman ön hatlarını, dikanli tel engellerini ve makineli tüfek pozisyonlarını ezmesi planlanmakta idi) almanları yeterince alarma geçirmişti. alman askerleri, bombardıman boyunca sadece yer altında, top mermilerinin delemediği beton istihkamlarına indiler ve saklandılar. bombardıman sonlanıp, canavar düdükleri saldırıyı haber verince de dışarı çıkıp makineli tüfeklerini kurdular. sonuç, ilk günde 58000 ingiliz askerinin kaybı idi. savaş kasım ayında, general çamur savaş meydanını ele geçirinceye kadar devam etti. bu savaşın bir özelliği de tankların ilk defa kullanılması idi, lakin sık sık bozulan hafif silahlı bu araçlar fazla bir fark yaratmadı almanlar karşısında.
 • komutanlarin askerlerinin kirilmasini umursamadan tekrar tekrar hucum emri verdigi siper savasi.
 • 1 eylül 1916'taki ilk taaruzda britanya imparatorluğu ordusunun tarihinde bir tek günde en çok kaybı verdiği savaş.*
 • taaruz hazırlıkları göstere göstere yapıldığından, iyi sevk ve idare edilemediğinden ingiliz tarihinde bir günde verilen en büyük zaiyata sebep olmuş savaştır.

  aynı zamanda o döneme kadar yapılan en büyük (süre, top sayısı ve diğer özellikleri itibariyle) bombardıman ile başlamış harekattır. (yamulmuyorsam 6 gün aralıksız çeşitli çaplarda 3000 top bombalıyor)

  bombardıman bitip saldırı başladığında almanlar sığınaklarından çıkıp o dönemin en etkili makineli tüfeklerinin başına geçmişler ve kıyım başlamıştır.

  sanırım o gün yaşananları en iyi, bir belgeselde izlediğim alman gazisinin sözleri özetliyor:
  "yaptığım işten tiksindim ve makineli tüfeği susturdum"

  aynı belgeselden; ingiliz general'in günün sonunda üstlerine geçtiği telsiz mesajı şöyledir:
  "her şey yolunda"

  8 yıl sonra gelen gözü yaşlı edit: ingiliz general "herşey kontrol altında" da demiş olabilir.
 • john keane'nin şiddetin uzun yüzyılı kitabında yazdığına göre öylesine vahşet dolu bir savaştır ki bu toprak ve insan eti birbirine karışıp pembe-gri bir çamura dönmüş.
 • bu yıl twitter'da #wearehere ile gündeme gelerek anılmış savaş.
  ı. dünya savaşı kıyafetleriyle askerler, metro, tren, vb. yollarda etkinlik saatinde yer almışlar.
  https://www.theguardian.com/…ted-out-across-britain
  https://www.youtube.com/watch?v=atclaz-_mv8
 • tarihte, savas tanklarinin kullanildigi ilk carpisma. kullanilan tank mark i, soyle bir seydi..

  (bkz: mark i)
  (bkz: birinci dünya savaşı)
  (bkz: tank/@wagner love)
 • birinci dünya savaşı'nın en çarpıcı fotoğraflarından birine sahne olmuştur: http://wwturkiye.org/…-bunalimi-yasayan-asker-1916/
 • derler ki bu muhaberede taramalı tüfek kullanan alman askerlerinin çoğu sinir krizi geçirmişlerdir.
  50 bin küsür insan ölüyor,o kadar tavuk vursan bile sinirin bir yere kadar dayanır.
 • daha önce verdun muharebesinden sonuç çıkarmayan kibirli ingilizlerin yüksek atış gücü ile hızlı piyade saldırısını birleştirerek almanları püskürtüp savaşı lehine çevirebileceğini düşündüğü için başlattığı salakça bir saldırıdır.

  alamanlar oldukça kuvvetli tahkimat yapmışlardı, metrelerce yeraltında tünelleri vardı. dikenli telleri sırlamış ve makineli tüfeklerle bekliyorlardı. ingiliz fransız ortak topçuları binlerce top attılar bu top şarapnellerinden fareler bile kurtulamaz diye düşündüler günlerce top atışı ile binlerce top göndermişlerdi sonuçta. saldırı başladı düdükler eşliğinde almanlar keklik gibi avlamaya başladı saldıranları çünkü dikenli teli geçemiyorlar ve piyade silahı ile makinelilere karşı koymaya çalışıyordu.

  sonuçta degişen birşey olmadı savaş devam etti binlerce kişi öldü.
hesabın var mı? giriş yap