• bu ebedi acının, işkencenin kimseye faydası, bir yararı hayrı yoktur. yani ne yaratıcıya bir getirisi olur, ne cezayı çekene, ne de bir ibret teşkil edebilir, çünkü yanma durumu ahiretten sonra gerçekleşir. yanana bir ders, bir ceza değildir, çünkü, ikinci bir şansı yoktur, aklı başına gelme gibi bir olgu yoktur. uzun lafın kısası, geriye kalan tek şey, bu bahsi geçen kimseye hayrı olmayan ebedi cezayı sadece tek bir yola bağlayabilirsiniz, o da sadistlik, acı çektirmeden alınan hazdır.
  • iyi bir ders olur bize iyi olur. anlarız o zaman nasılmış.
  • dünyada olan durumu için (bkz: aşk)
  • antalya'lı bir suser olarak çok korkutmayan hede. biz stajı her temmuz, ağustos yapıyoruz. raadız miko başgan!
  • inanmama gibi çok basit bir gerek yeter şartı bulunan mevzu..

misal yüzlerce çocuğa tecavüz edip başlarını taşla ezip öldürdün.. ve daha sonra tövbe edip imana geldin.. bu durumda cennete gitme ihtimalin var hafız.. ama hiç bir canlıya zarar vermedin, tüm insanlığın iyiliğine çalıştığın halde inanmıyorsan direkt cehennemliksin lan.. orada sonsuza kadar yanma cezanla müebbetliksin yani..

ama asıl can alıcı soru şu galiba; hz. muhammed misal bugün peygamberlik iddia etseydi kaç kişi arkasından giderdi.?

edit: üstte yazdıklarımdan "tanrıya inandığı halde kötülük yapanın yanmayacağını" iddia ettiğim nasıl çıkartılır diye epey bir düşündüm lakin işin içinden çıkamadım.. inanç sistematiğinin absürdlüğüne atıf yapmıştım oysa ki..
    heyhat ekşideki okuduğunu anlamayan, ilk cümleyi okuyup "dur şuna bir cevap yazayım" diye celallenen, ironiden anlamayan gerzek liseli yazarları hesaba katmamışım. sorry baby.!
  • bir müslüman olarak bence içinde çok başka bir sınavı da barındırma olan allah'ın cezalarından biridir.

şöyle ki bence bu sınav sonsuza dek yanacak olana değil, "sen sonsuza kadar yanacaksın ve ben izleyeceğim ehehe" zihniyetinde olanlaradır.

müslüman olmayan birisinin azap çekeceğine inanıp bundan mutluluk duymak fikrimce söz konusu olan sınavdan iyi not almanıza da engel olacaktır.
  • hep 50 liralik yandigim icin beni etkilemeyecek olan durum.
  • sonsuza kadar yanıyoruz. dünyadaki karbon kökenli (yani çabucak yanıp biten), oksijen tüketen ve enerji harcayan canlılar olarak vücudumuzda sürekli bir yanma işlemi gerçekleşiyor. yaşlanıyoruz, sürece tabiiyiz. cayır cayır yanıyoruz yani.

bir de bu yanma işlemi yetmezmiş gibi psikolojik olarak kendini ekstradan yakanlar var. mesela fazla hırs, öfke, nefret, hiddet vb yaşlanmayı hızlandırır derler, o sırada vücudumuzda olan olay ise daha hızlı bir yanma işlemidir kalp daha hızlı çalışır, beyin negatif etkiler yaratan hormonlar üretir, yüz kasılır, yaşlılık çizgileri belirginleşir vb tıbbi açıklaması var. etrafta bolca "allaha inanmıyorsuuun! yanacaksıııın!cennette kolumda hurilerle seni izliyceem ve gülüceem! hıms! hıms! hıms! (burnundan soluma efekti)" deyip kendini hızlıca yakanlar var. sürekli bastırma, bilinçaltının her an pörtlemesi, kıskançlık ve hırs, git-gel'lerle yaşanılan süreçte maksimum sürtünme yaratan davranışlar da var.

var yani dünyada böyle şeyler... soyutun somut, somutun soyut olmadan olabileceğini söyleyen bir kaynak yoktur. olsa olsa anlamayanlardan dinlemişsinizdir.
hesabın var mı? giriş yap