• paranoidlik* belirtisi.. yüzüklerin efendisi'nin filmine gidecek abuk tipleri düşündükçe kafayı yemek mesela..
  • ozel hayatlarinda yeterince guven hissetmeyen* kisilerin genelde farkinda olmasalar da yaptiklari, cevreleri tarafindan problemli insan muamelesi gormelerine sebep olan davranis bicimi
  • "normal", "sorun sayılma eşiği" ve "bağlamından kopartmak" gibi terimleri bir kefeye, kendimizi, algıdaki seçki kriterlerimizi ve dünya görüşümüzü bir kefeye koyduktan sonra (tam bu noktada "elmayla armutu karşılaştırıyorsun, takiyye yapıyorsun diyenler olacaktır, olabilir kendilerini dehlizlerde çürümeye bırakıyorum), düşünmek gerektir. "kimin normlarından bahsediyorum ben?", "benim sorun saymadığım şeyleri sorun sayanlar var mı?", "bağlamı nerde bunun? nedir bağlam? nasıl kopartırım" gibi soruları kendimize sorup, tatminkar* cevaplar elde ettikten sonra diğer kefe ile ilgilenmeye başlamak gerekir. diğer kefede "ulan ben hakkaten acaba algıda seçicilik mi yapıyorum? orada başka bir şey mi demeye çalışmış?" demeli, alıngan yavru ceylan başlığından feyz almalıyız.

mengus reporting. iki lokma bir hırka, toros dağları.
  • insanın ya yeterli seviyede sorun sahibi olmadığının, ya da çok sorunu olup da asıl önemlilerini gözardı etmek istediğinin göstergesidir.
  • bir şeyin sorun olabilirliği (sorunsal kelimesi bunu tartışır kendi içinde) için gerekli ve yeterli koşul onu bir tarafın sorun olarak görmesi, kendine dert etmesidir. dolayısıyla kendini olayların sorun haline getirilip getirilmemesi konusunda yetkili karar mercii gören bir kişi ya da kurum başlı başına bir sorun olarak incelenebilir. ha başkasının sorunlarını prioritize etmek de bu kurumun kendine biçtiği görevler arasındaysa kendisine saygıyla sana ne bile denilebilir.
  • paranoyaklarin surekli yaptiklari $ey.
  • bir insan bir $eyi sorun ediyorsa o $ey coktan sorun olma unvanini almi$tir zaten. olay "normal bir insan"in sorun etmeyecegi $eyleri sorun etmek ise (bkz: neye gore kime gore) diyesim var.
  • depresyona yaklaşma habercisi olarak değerlendirilebilecek bir durum.
  • sorun olacak şeyi sorun etmemeye çalışmaktan yorulmuş ve tükenmiş bünyenin bir süre sonra kendini kaybedip gerçekleştirmesi muhtemel eylem.
hesabın var mı? giriş yap