yanıtlar 30
2 yanıt daha
 • kalbi yanan aşığın maşuku karşısında diz çöküp yalvarması gibi yapabildiğim samimi dualarım kabul oldu. tamam bunlar mucizevi değildi ama ne kadar güzel isteyebilmeyi becerebilmişsem o kadar işte. kaabiliyetim kadar.
  böyle yapılıp da kabul olmayan dua yoktur. ancak farklı şekillerde kabul edilir derler:
  ya hemen ve sizin istediğiniz gibi
  ya belki çok uzun zaman sonra, istediğinizden, umduğunuzdan daha güzel bir şekilde
  belki derecenin yükselmesi olarak
  belki günahlarına kefaret olarak
  belki ölümün korku ve şiddetinin hafifletilmesi olarak
  belki bir belanın def'i olarak
  bilip tahmin edemeyeceğimiz hayır ve güzellikte, dünyada veya ahirette
  daha pek çok şey sayılabilir, allah bilir.
  bir insandan, makam sahibinden bile bir şey talep ederken, samimiyetsiz, ukalaca veya cahilce ister, kendimizi ifade edemezsek istediğimizi zor alırız.
  ayrıca dua; fiili dua, hâli dua ve kavli dua olarak bir bütünlük arz etmelidir.
  uzun oldu hoş görün.
 • evet oldu. tam bir mucizeydi hemde. hatta duam gerçekleşince (imkansız olduğunu düşündüğümden) “ben kesinlikle ölmüş olmalıyım ve cennette olmalıyım” demiştim. ama gerçekti ve duam kabul olmuştu. çok şükür diyorum hala.
 • evet oldu. yalnız bizler duanın kabulünü gökten inen bir ışıkla bi kaç saniyede falan beklediğimiz için dualar genelde kabul olmaz düşüncesine kapılmış durumdayız.

  dualarda istediğimiz şeyler sebeplerin ortaya çıkmasıyla gerçekleşir. mesela çok istediğimiz arabaya sahip olabilmek için, önce güzel para kazandıracak bir işe girmek yada bir işi başarmak, sonra parayı kazanmak sonra da arabayı almak gerekir. şimdi araba için dua edilince ve işlerimiz düzelip para kazanınca araba sanki duanın bir sonucu değil de, bizim güzel işlerimizin yahut bizim kendi yeteneklerimizin sonucu gibi algılanır. halbuki bütün bunlar duanın sonucu gerçekleşen şeyler.

  öte yandan duaların kabulü ve hakkın bize merhametli davranması her zaman vermek yönünde gerçekleşmez. hatta çoğu zaman yaratıcının vermeyerek bize rahmetiyle muamele ettiğini düşünürüm. mesela başına gelebilecek onlarca olay vardır belki, karşılaşacağın kötü insanlar falan fakat bunların hiç biriyle karşılaşmadın çünkü duan kabul oldu. sen bunun farkına bile varmadın. şimdi senin farketmemen bunun kabul olmadığı anlamına gelmiyor. olaylardaki hikmet tam olarak budur.
 • defalarca kez oldu. olmayanları telafi edecek kadar. bilinçsiz dualarınızı fark edin, ne istediğinize dikkat edin. siz de olduğunu göreceksiniz.
 • ben hayatta neyi çok isteyip onun için çabaladiysam ,hiç bir zaman olmadı hâlen de olmuyor, özellikle gelecek ve kariyer planlarında, bu konuda inancımı tamamen yitirdim, her şeyi akışına bıraktım artık, en fazla köpek gibi yol kenarında ölürüm,...
 • "duamın kabul olmamasını diliyorum" şeklinde dua edip sonucu görebilirsin.
 • çok şükür.defalarca.
 • benim çok duam kabul oldu, oluyor. fakat bir seferinde tersinden oldu.

  allah'ım, dedim, bana tüm kızların iyi yönlerinin olduğu bir kız nasip et. güzel, zarif, sadık, zeki... birkaç gün sonra öyle biri hayatıma girdi ki en kötü yönleri barındırıyor. fazla beklenti konusunda uyarı niteliğinde sanırım.
 • muhakkak olmuştur. ama kabul olmayan da vardır. sonuçta hayat böyle her istediğimizi elde edemiyoruz. iyi günler, kötü günler, mutluluk, mutsuzluk, hayatta her şey var.

  duama gelince, yaklaşık 3 senedir üzerinde çalıştığım bir dua var. henüz kabul olmadı.
18 yanıt daha