• aralarında ruh akdi olanlar için lafı edilmeyecek hukuki müessese.

günlerden bir gün tuncel kurtiz, ses tiyatrosu'nda şeyh bedrettin oynamak istiyor. ferhan şensoy "hay hay" diyor. lâkin kurtiz'in içi rahat etmiyor. "yazılı hâle getirelim" diyor "anlaşmamızı". derdi -ferhan şensoy'un deyimiyle- kaç para kira vereceği. ısrar ediyor. şensoy ertesi güne hazırlıyor sözleşmeyi. iki maddeden mürekkep :

madde 1/tuncel kurtiz ses tiyatrosu'nda pazartesi günleri oynayacaktır.
    madde 2/ anlaşmazlık halinde tuncel kurtiz ve ferhan şensoy dövüşürler.

işte böyle bir sözleşmeyi hiçbir ülkenin hiçbir borçlar kanunu düzenleyemez, kurala kaideye yaptırıma bağlayamaz.
    ne güzel!
  • devleti var eden temel unsur.

(bkz: locke)
    (bkz: hobbes)
    (bkz: rousseau)
  • bence hiç gerek yok buna.. el sıkışın gitsin, istersen tükür hatta.. namertlik yapanı sektörde rezil edersin olur biter.. hiç gerek yok yani.. hadi onsuz yapamadın, danışman kısmısına okutup eksiğini gediğini sorgulama en azından, sen yapmışsan güzel yapmışsındır, yorma garibi..
  • iki tarafın karşılıklı olarak içten içe birbirine; "bak babacım; ister 40 yıl çalış, ister 1. ben sana güvenmiyorum. şimdi sen bunları vaad ettin ama ilerde sıkışırsın, yapamazsın falan; işte o zaman ben bu işten çakmam etmem, bunun içinde para almıyorum dememen için böyle birşey hazırlıyorum ki ileride ibnelik yapmanı engellemek istiyorum" diye söylediği; insan doğasının ne kadar güvensiz ve adi olduğunu gösteren en büyük olaydır iş hayatında.
  • önemli ve kural koyucu nitelikli çok taraflı antlaşma.
  • meydana gelmesi birbirine uygun iki irade açıklamasına bağlıdır. bunlar öneri ve kabul olarak adlandırılır. öneri, sözleşmenin kurulması için teklifte bulunmak olup zaman bakımından kabulden önce gelir.* kabul de öneriye* verilen olumlu cevaptır.

önerinin bağlayıcılığının belirli bir süreyle sınırlandırılması mümkündür. bu tarz durumlarda öneren önerisiyle sonsuza kadar bağlı değildir. bu süre detayını gözden kaçırdığımızda bizim kabul olarak sunduğumuzu sandığımız irade beyanı "yeni öneri" yerine geçebilir.

mesela bir irade açıklaması olan "seni seviyorum" ifadesini ele alalım. bu irade beyanının üzerinden 2 yıl geçtiğinde "ben de seni" derseniz burada sözleşmenin kurulmasını sağlamak yerine yeni bir sözleşmeye davet olarak karşımıza çıkar irade beyanınız. * karşı taraf bunu bir "seni seviyorum" olarak görüp o şekilde değerlendirmeye tabi tutabilir ve çeşitli sebeplerle* kabul etmeyebilir. kendisine "2 yıl önce böyle demiyordun ama. hem önce sen söyledin!" tarzı çıkışlarda bulunmak yersizdir çünkü önerisinin bağlayıcılığı son bulduktan sonra gelen kabul, önerene borç yüklenmesini mümkün kılmaz.

süresiz önerilerde belirleyici unsur önerinin hazır olanlar arasında yapılıp yapılmadığıdır. ay devam edemeyeceğim, siz çalışın devamını kitaplarınızdan.
  • iki veya cok tarafli bir hukuki muameleyi de ifade eder . romalilar da bu olaya contractus der .

(bkz: hukuk)
  • (bkz: akit)
  • allah sizi kahretmesin, sözleşem zamanaşımına uğramaz, onun doğurduğu borçlar zamanaşımına uğrar.
  • kulağa küpe: imzalarken formaliteden, yürürlüğe girip ortalık karışınca allah kelamından hallice muamele görür.
hesabın var mı? giriş yap