şükela:  tümü | bugün
  • şu çılgın türkler - ince memed serisi
  • yüzüklerin efendisi - tolkien

edit: hayatımı %100 değiştirmiştir. 20 yıldır pelerinle geziyorum. arayan olursa kuyutorman"dayım.

edit 2: kitapların insan hayatını değiştirmediğini savunanların doğruluk payı %0 dır. tommiks teksas dahil. ne gariptir ki yaşadıkları sefaletin sebebi yine o okudukları kitaplardır.
  • tabii ki yeni hayat- orhan pamuk

ek: hem de daha, o çok meşhur ilk cümlesinde.
  • süper kitaplar.
    naptı iş mi değiştirttiler, amınıza koyan sevgilinizden mi ayırdılar ne sikim yedi bu kitaplar?

+ hayatıma başka bi perspektiften yaklaşmamı sağladılar.

siktir git hala aynı sikik hayatını yaşıyosun bi de gelmiş bik bik.
  • küçük kara balık
  • (bkz: kuran-ı kerim)

yıllar önce "bu kitap ne anlatıyor" merakı ile kapağını açtım, açış o açış. hayatımın anlamı haline geldi. bütün yaşam şeklim, hayat görüşüm kökünden değişti.

sözlükte de bol miktarda görebileceğiniz gibi hakkında nice iftiralar atıldı. şiddet var dediler, çelişki var dediler, eskide kaldı şimdi geçmez dediler.

bütün iddiaları eleştirel bir gözle inceledim.

gördüm ki bunlardan en komiği çelişki iddiası. ne çelişkisi? tam tersine hiç bir kitapta olmayan netlikte tutarlı. şiddet iddiası da çok saçma. hayatta ne varsa kuran'daki de o. kendi görüşlerine uymayanlara şiddetten, asmak kesmekten bahsedenler kuran'da adalet için allah'ın emrettiği ceza yasalarına, sadece size saldıranlara karşı savaşın emrine şiddet diyor, onlarca farklı kişiyle düşüp kalktığını, fuhuşun her türlüsünü yaptığını övünerek anlatanlar kuran'da geçen evlilik hükümlerini beğenmiyor.

o ne demiş, bu ne söylemiş bırakın. hayatın anlamı kuran'da. okuyun, okutun...
  • sun tzu-savas sanati

viktor emil frankl - insanin anlam arayisi

ılki pek herkese göre değil. zira soyutlayip, savas baglamindan cikaramadiginiz surede 2500 yillik bir savas stratejileri kitabi gibi gelecektir. ancak ikincisi idiot proof bir kitap, her zihne her zevke hitap eder, yanlış anlasilmaya yer vermez ve son sayfayi okuyup bitirdiğinizde, kitabi actiginiz ilk andaki kisi olmazsiniz.
  • (bkz: sofi'nin dünyası)

12 yaşında okumaya çalışınca şizoit olmuştum tabi
  • (bkz: robinson crusoe ve cuma)
    bu kitabı okuduktan sonra aynı bear grylls gibi yaşamaya çalıştım bir aralar.