• yalan
    tohumdur.
    bire kırk verir.
    verdiği kırkın her biri bir tohumdur ki
    o da bire kırk verir.
    bilgi de tohumdur.
    bire yüz verir.
    verdiği yüzün her biri
    bir tohumdur ki;
    sana bilgelik, torunlarına da ilham verir.
    zeka
    şudur.
    tohumları yeşertir.
    yalanı da bilgiyi de.
    yetenek
    topraktır.
    ne ekersen onu biçersin
    ekmezsen üzerinde ayrık otları biter.
    emek
    güneştir.
    tohuma da suya da toprağa da hayat verir..
    kader
    çadırındaki kilim gibidir.
    ipligini ulu manitu verir
    sen dokursun.
    deseni sendendir, renkleri tanrı'dan.
    şans
    doğal gübredir.
    boktan bir şeydir yani.
    ne zaman nereye düşeceği belli olmaz.
    kilimine düşerse kirletir. desenini değiştirir.
    her şeyi bok eder.
    oysa toprağına düşerse besler.

(kızılderili kitabesi)
  • her şey ne kadar boş! biz, dünya ve her ikisinin kendi sırları. (bkz: fernando pessoa)
  • abd en eski yerlilerinden navajolar, çocuklarına her sabah doğan güneşin yeni bir güneş olduğunu ve yeryüzü üzerindeki her şeye saygılı olmak gerektiğini öğretir aynı zamanda da doğanın bizim için değil, bizim bir parçamız olduğunu anlatırlarmış. her güne başlarken şükranlarını sunar, sonra da öğütlerini sıralarlarmış. çok hoşuma giden bir kaç tanesini paylaşmak istedim;

-güneşin bir günlük ömrü var.
    bu zaman dilimini iyi bir şekilde değerlendirmelisin ki, güneş değerli zamanını senin gününü aydınlatmak için boşa harcamış olmasın,

- düşünceler oklar gibidir. bir kere salıverildiler mi, gider hedefi vururlar. onlara iyi sahip ol, bir gün hedef kendin olabilirsin,

-cevap vermemek aslında bir cevaptır, sana her söylenene cevap vermek zorunda değilsin,

- isteklerine değil, ihtiyaçlarına kulak ver,

- gözün ile değil, yüreğin ile hüküm ver, ilk duyduğunda ilk gördüğünde değil, düşünüp sabırlı karar ver,

- dünün, bugünün işine fazla karışmasına izin verme, anı yaşamak için kendine izin ver,

- senin vicdanını senden başkası temsil edemez,

- bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak.
  • alakasız bir not olarak; tc kimlik numaralarının daima çift bir sayı ile bitiyor oluşu.
  • mısırlı tavuk çorbası. pek güzel olmuyor, denemeyin.
  • viyana'da kis lastigi takma zorunlulugu 1 kasimda basliyormus.
  • izmir'de bulunan coca-cola fabrikasında, sıcak su yerin beş metre altında iki yüz metre uzunluğunda bir boru ile gerektiği yere istenildiği soğuklukta iletiliyor. enerji verimliliği açısından güzel bir örnek.
  • türkiye cumhuriyet merkez bankası banknotlarından 5. emisyon iki buçuk liranın 1. ve 4. tertiplerinin a ve b serilerinin ön yüzleri aynı. imzaları farklı ama herkes farketmeyebiliyor. 1.-2.-3. tertip ön-arka renkleri de aynı. sadece 4. tertip arka rengi filizi yeşil. günün bilgisi olarak köşede dursun. ilerde lazım olur...
  • birkaç yıl önce steve jobs’un stanford’daki anılarından bahsettiği bir konuşmayı izlemiştim. ilk hikayesi gerçekten çok hoşuma gitti ve bunu hayatımda uygulama fırsatı buldum.
    bugün geçmişte aldığım kararlardan oluşan noktaları geriye doğru birleştirmeye başlayabileceğimi farkettim. üstelik bir noktada ileriye koydum umarım o köprüyü inşa edebilirim.
hesabın var mı? giriş yap