• cin ali serisi.

öyle gülme bakalım, hadi bul da görelim?
  • börekle revaniyle çürüyen yaşanmışlıklar - emine s. beder

hiç yayınlanmamış taslak kitap, köşesine şerbet dökülmüş.
  • araba sevdası osmanlıca 2. baskısı. basım tarihi 1800'lerin sonu.
  • ilk baskı bir charles dickens,
    edward fitzgerald'ın "rubaiyat of omer khayyam" adlı ingilizcedeki ilk ömer hayyam çevirisinin ilk baskısı,
    orhan pamuk imzalı bir masumiyet müzesi.

bir de umberto eco'nun kitaplığından aşırılmış, üzerinde de umberto eco'nun posta adresinin yazdığı saydam bir zarf bulunan italyanca bir kitap (çok ciddiyim!)
  • (söz konusu olan "nadide kitaplar"sa) ekşi sözlük yazarları arasında, kimi yapıtların gerçekten az bulunur örneklerini, dahası ülkemizin önemli yazınsal birikimlerini kitaplıklarında konuk eden kişiler olduğunu biliyorum. eh, madem konu açıldı, o kişilerin anlayışına da güvenerek, bendeki "nadide" kitaplardan yalnızca imzalıları, onların içinden de ötekilere göre daha değerli olduğunu düşündüğüm bir bölümünü abece sırasına göre burada paylaşmak istedim (hiç de sevmem böyle şeyleri ya, yine şımardım bu aralar) :

. gülten akın - "seyran" (can, 1982) - keziban'a imzalı
    . sunullah arısoy - "tedirginin biri" (arı, 1962) - ruhi haykır'a imzalı
    . nurullah ataç - "diyelim" (varlık, 1954) - hande çağlar'a imzalı
    . enis batur - "alternatif: aydın" (ark, 1995) - fani ve devrim'e imzalı
    . vedat örfi bengü - "beyaz baykuş" (chp, 1940) - kemal tözen'e imzalı
    . ilhan berk - "türkiye şarkısı" (kaynak, 1953) - iskender fikret akdora'ya imzalı, desenli
    . ilhan berk - "toplu şiirler" (yky delta, 2003) - keziban'a imzalı
    . salah birsel - "şiirin ilkeleri" (yenilik, 1952) - iskender fikret akdora'ya imzalı
    . salah birsel - "fransız resminde izlenimcilik" (dost, 1967) - agop dilaçar'a imzalı
    . salah birsel - "kendimle konuşmalar" (papirüs, 1969) - mehmed kaplan'a imzalı
    . cemal süreya - "üvercinka" (yeditepe, 1958) - arslan başer kafaoğlu'na imzalı
    . muazzez ilmiye çığ - "kur'an incil ve tevrat'ın sumer'deki kökeni" (kaynak, 2004) - sevinç karol'a imzalı
    . mustafa ekmekçi - "kılçıklı balıklar" (boyut, 1986) - süleyman cebeci'ye imzalı
    . muzaffer ilhan erdost - "ikinci yeni yazıları" (onur, 1997) - keziban'a imzalı
    . fethi naci - "insan tükenmez" (yenilik, 1956) - keziban'a imzalı
    . füruzan - "lodoslar kenti" (can, 1991) - keziban'a imzalı
    . füruzan - "toplu öyküler" (yky delta, 2003) - keziban'a imzalı
    . cemil kavukçu - "patika" (varlık, 1987) - keziban'a imzalı
    . cahit külebi - "sıkıntı ve umut" (cem, 1977) - özay gönlüm'e imzalı
    . mahmut makal - "bizim köy" (bizimköy, 1970) - keziban'a imzalı
    . memet fuat - "düşünceye saygı" (de, 1960) - süleyman e. sönmezler'e imzalı
    . memet fuat - "tiyatro tarihi" (varlık, 1984) - bülent somay'a imzalı
    . mahmut özay - "yorgo" (kanaat matbaası, 1964) - kardeşim necdet'e imzalı
    . ferhan şensoy - ilk basımlarıyla bütün külliyat! - keziban'a imzalı
    . ferhan şensoy - ilk öyküsünün yayımlandığı yeni ufuklar dergisinin kasım 1968 sayısı - keziban'a imzalı
    . ülkü tamer - "alleben öyküleri" (can, 1991) - kadriye suner'e imzalı
    . yaşar kemal - "ince memed cilt 1-2" (çağlayan, 1955) - firuze'ye imzalı (y. k. göğceli olarak)
    . yaşar kemal - "ağıtlar" (görsel, 1994) - keziban'a imzalı
    . tahsin yücel - "yalan" (can, 2002) - keziban'a imzalı
  • aylak adam 1959 ilk baskı.
  • yaşar kemal'in imzalamadığı ince memed-2 kitabım. özellikle bu kitabını götürmüştüm, çünkü ince memed serisindeki en sevdiğim kitaptı. söyleşine biraz geç gittim, gittiğimde de orhan kemal'den bahsetti, sonra kendisinden ve sonra da ince memed'den. birden ince memed-1'i yazdıktan sonra saplandığı umutsuzluğu anlatmaya başladı. ince memed-2'yi bir türlü tamamlayamıyordu ve bu kitap da onun lanetli kitabı olmuştu artık. 14 yıl yazamamış bu kitabı, bir daha yazı yazamayacağını düşündürtmüş. sonra kitap bittiğinde kendine inancı geri gelmiş. ama hayatta imzalamam dediği tek kitap da bu olmuş! ben de doğal olarak elimde kitapla öyle kalakalmıştım... söyleşi bitti, herkes harıl harıl kitap imzalatırken o kalabalıktan sıyrılıp yanına geldim ama etrafındaki o kalantorlar kendisini hemen özel elit sohbetleri için yemeğe götürmeye çalıştılar. son bir hamle yaparak kitabımı imzalar mısınız dedim, kitabı görmedi ama "kusura bakma" dedi... kafamda fırtınalar şimşekler, yazılarına adeta taptığım bu adam nasıl bu kadar anlayışsız olur, herkesin kitabını imzaladığı hatta fotoğraf bile çektirdiği bir günde, en azından biraz daha kibar olabilirdi diyordum. yavaşça uzaklaştı etrafındaki o büyük kalabalıkla salondan çıkarken. ben de arkalarından bakakalmıştım. tam büyük kapıdan çıkarken -ki kendisinin bayağı heybetli bir gövdesi vardır- birden döndü, kalabalık açıldı, bana baktı "kusura bakma, çok yoruldum bugün, başka bir zaman getir imzalarım" dedi...

sonra kimseye kitap imzalatmadım, ama bendeki en anlamlı ve nadide kitap yaşar kemal'in imzalamadığı bu kitabımdır.
  • feridüddin attar - ilâhiname - istanbul 1947
    muhiddin ibni arabi - füsûs ül-hikem - istanbul, 1956
    mevlana - fîhi mâfih - istanbul 1969
  • can yücel - her boydan

ilk baskı
  • sandman - 1, 2, 3' ün ilk baskıları.

hobbit - ilk baskı (bu o kadar nadide bi kitap ki hem de)

ah biz eşekler- aziz nesin, imzalı ilk baskı.
hesabın var mı? giriş yap