• ilacın prospektüsünden bi bok anlamadığınızda sözlükte ilacın ismini aratıp en kestirme en direkt sonuçlara ulaşma durumudur. tamam biraz cehalet kokuyor ama olsun bugüne kadar ölmedim ahahaha!
  • sadece adını bildiğiniz bir ilacın ne işe yaradığını(ağrıkesici? antibiyotik? vs) ogrenmek açısından iyidir. lakin hayatı buna gore şekillendirmemek gerekir zira doktor bunu sana verdiyse vardır bir bildiği, boşuna mı çürütüyor adam ömrünü hastane koridorlarında.
  • etkiden çok yan etkilerinin yazılması sebebiyle kafa karıştırmaktan öte çok bir işe yaramadığını düşündüğüm eylem. ağrı kesici vermiş doktor, aratıyorsun midemi deldi diye yazmış 3-5 kişi, tırsıyorsun haliyle baş ağrısına bir de mide ağrısı eklenmesin, içmeyeyim en iyisi kalsın. antibiyotik vermiş, kustum, ishal oldum yazmışlar, zaten boğazım ağrıyor, lokma yutamıyorum, üstten bir şey girdiği yok bari içimdekileri tutayım diye ona da dokunmuyorsun. böyle böyle çektiğin acının yanında minik bir ecza depon oluyor. araştırın tabii ki, okuyun, prospektüs fazla tıbbi bir dille yazıldığı için ne demeye çalıştığını araştırarak çözmeniz normal ama şurada yazılanlar kadar doktora da güvenin. ağrı kesiciler herkeste mide ağrısı yapmaz, antibiyotikler her zaman motoru bozmaz, 1-2 gün kullandınız bu ilacı ve bunlar oldu diyelim. ilacı kafanıza göre bırakmak yerine yazan doktora gitseniz size ek bir ilaç verir ya da mevcut ilacı değiştirir. hele ki bu ilaç antibiyotikse kafanıza göre bırakarak kendinize ne kadar zarar verdiğinizi bilemezsiniz. bakteriler direnç geliştirebilen canlılardır. dirençsiz bir bakteriyi tedavi süreci sonunda yok etmek varken ilacı tadımlık verip çekerseniz ilacı parçalayacak yeni enzim üretebilir, zar yapısını değiştirerek ilacın etkinliğini ortadan kaldırabilirler. basit bir enfeksiyon komplike hale gelerek evinizde 14 adet hap içmek yerine hastanede 3-5 gün damardan tedavi alarak iyileşmek zorunda kalabilirsiniz.
  • doktorların nefret ettiği hasta adetlerindendir. yakın zamanda cinnet geçiren doktorlar görebiliriz. tüm doktorlardan geliyor, haydi eller havaya;

(bkz: internette yazan herşeye çok inanma)
  • eş dost duyumlarıyla doktorun verdiği ilacı kullanmanın/ kullanmamanın günümüze uyarlanmış hali.
    ben de yaptım bunu. sözlükte hakkında sayfalarca yanetki girilmiş bir ilacı* kullanmakta olan ve kendi evinin içinde 3 kişilik bir başka aileyle daha yaşayan annanemi gördüğümde çok bir şey kaçırmadığımı anladım.
hesabın var mı? giriş yap