• ortaokul yıllarındayım. annem, babam hep öyle seviyor diye spagetti makarnayı 3'e kırıyor. ben de ısrarla kırmadan pişirmesini istiyorum, annem de "iyi de tencereye sığmaz ki" diyerek beni püskürtüyor. çözüm olarak komşunun aşure kazanı gibi kocaman tencerelerini almayı öneriyorum, "saçmalama" argümanlarıyla püskürtüyor beni.

sonra lisenin başına geçtik. o zamanlar da anneannem almanya'ya gitti 3 aylığına dayım ve teyzemin yanında kalmaya. bana da "ev boş kalmasın, arada gel-kal, evde bir ışık yansın da hırsız falan girmesin" dedi. ben de haftada 1-2 gün o eve gidiyorum kalmaya yalnız başıma. bir de sevgili edindim. bir gün sınıftan 8-10 kişilik kızlı-erkekli bir grup toplandık, öğleden sonra okulu ekip o eve gidip makarna partisi yapıcaz.
    gruptaki 3-4 kız hamaratlık göstererek makarna işine giriştiler. spagettiyi kırmadan kaynar suyun içine attılar. ben de cahillikle "öyle olmaz, tencereye sığmaz ki" dedim. hep bir ağızdan bana gülmeye başladılar. böylece annemim yıllarca beni keklediğini öğrenmiş oldum. sonra eve gelince makarnayı kırmadan bir güzel yaptım. babamın tabağına koyduğumuz makarnaları da birkaç bıçak darbesiyle kesiverdik ve onun sevdiği hale dönüştürüverdik. babam da hiç ses çıkarmadı. şimdi defalarca bunu söyleyen, isteyen çocuğun basit bir talebini gerçekleştirmedin de ne oldu ki anne. arada da makarnayı kırmadan yapıverseydin ne olurdu yani?
    demem o ki çocuklarınızın taleplerini dikkate alın. aradan 30 sene geçti, hala bu olayı dün gibi hatırlıyorum.
  • normal uzunlukta spagettiyi yaşlılar yiyemiyor, çocuklar çatalı çeviremediği için bu sefer eliyle yiyip sallayıp ortalığı batırıyor. yani annelerimizin spagettiyi kırması cahillikten ve tencere sığmamasından değil yiyenleri düşünmesinden. sadece siz yiyecekseniz kırmayın okey, ama kalabalık bir ailedeyseniz babanızın, ninenizin(gerçi rahmetli oldu bu üç ay önce) yaptığın makarnayı sikeyim bakışları ve isyanlarıyla boğuşmak istemiyorsanız kırmalısınız.
  • küçükken bir gün buna isyan edip spagettiyi kırmadan yaptım. sonra üzerindeki sosu yine salçalı yaptım. hiç unutmam o gün spagettiyi yerken hepimizin ağzı yüzü salça oldu. hüppp diye spagettiyi içimize çekerken salça kalıntıları dudaklarımızı boyadı, yüzümüze fışkırdı. annem kızdı, babam anlam veremedi, kardeşlerim eğlendi, ben ise biraz mahçup oldum. bu böyle olmamalıydı, maymuna dönmemeliydik. elit olmayı beceremediğimiz bir an olarak kaldı.
  • lord çocuklarını, york düşeslerini dertlendirir.
    "kodumununun italyanı sana ne olm, istersem 5'e bölerim. sen de git kuru fasulyenin yanında cappuccino iç!!!" diye
  • italyanların damlarına koyim, sen keyfine göre pişir.
    dayatmalara da aldırma.
  • annelerimizin tencereye sığsın diye yaptığı hareket. durumdan makarna da biz de şikayetçi değiliz.
  • italyanların gece kabuslarına konu olan eylem, söylenilene göre ikiye kırılan her spagetti için bir italyan 1 saat ağlıyormuş.
  • spagetti'ye büyük saygısızlıktır. ayrıca anladığımda göre hasır paket makarna alıp pişiriyorsunuz, o yediğiniz zaten makarna değil. istediğiniz yerinden istediğiniz kadar kırabilirsiniz.
  • şu fani dünyada keyif aldığım üç beş şeyden biri olan makarna yemenin göğsüne bıçak gibi saplanan, özellikle nenelerimizin ellerini yumru yumru yapıp çatırt diye spagettinin bütünlüğünü bozmak suretiyle uyguladığı haksız harekettir.
hesabın var mı? giriş yap