• popüler kültürün gölgede bıraktığı -değeri bilinmeyen- zombi'nin fevkalade şarkısı ve aynı adı taşıyan albümü.
  • aslen brooklyn'li, funk, pop-rock tarzında müzik icra eden, "bring the party to the people" diyen, henüz abartılmamış üst düzey bir müzik grubu..

müzik piyasasına damga vurabileceklerini düşünüyorum.

black jack white en kallavi eserlerindendir..
  • ing. ornek alinan veya yerinde olmak istenen kişiden bahsederken kullanilir.
  • öncelikle şunu belirteyim, her bireyin spiritüel yolculuğu başkadır.herkes kendi yolunu kendi bulmalıdır. bunu ben de geç öğrendim fakat başkalarının yöntemleri kişilerde çalışmaz. kişi kendi yöntemlerini bulmalıdır.
    önce erk hayvanı hakkında bilgi vereyim. konu ile ilgili detaylı bilgiyi ingilizce biliyorsanız "totem animal, spirit animal" diye aratırsanız bulursunuz. ne yazık ki konuyla ilgili detaylı bir türkçe kaynak yok.
    şamanizm temellerine sadece bazı varlıklarla sadece bu alemde değil aynı zamanda ruhsal alemde de bir arada yaşarız. ruhsal alemde bir arada yaşadığımız, karşılaştığımız varlıklara rehber adı verilir. kimi öğretilerde "entity" kimi öğretilerde ise "koruyucu melek" diye adlandırılır. bizim öğretimizde ise hayvan rehbelerimize erk hayvanı denir. bu erk hayvanları bizim özellikle şamanik-spiritüel yolculuklarımızda bize ruhsal alemde rehberlik ederler. bizim ruhsal alemdeki formlarımız, yol göstericilerimizdirler. kimi meditasyon yaparken kendisini de bu formda görebilir. kimileri ise farklı bir varlık olarak görebilir. bu tamamen kişisel deneyime bağlıdır.

"standing rock’ta atalarına ait topraklara kuzey dakota boru hattının döşenmesine karşı sessiz ve barışçıl protestolarını gerçekleştirirken her türlü şiddete maruz kalan su koruyucularının yakınına bir anda çıkıp gelen vahşi buffalo sürüsü gösterdi. günler boyunca tatanka’ya, yani buffalo nesline dua ederek desteklerini isteyen yerli halkın çağrısına gelen yanıt onca gerginliğin arasında bile coşkuyla ve sevinç çığlıklarıyla karşılandı. destek sunmaya gelen tek vahşi hayvan buffalo değildi, bir kartal da benzer şekilde su koruyucularını ziyaret etmiş hatta kendisine dokunulmasına izin vermişti." bu örnekte şamanizmle iç içe yaşayan bir halkın ruhsal düzeyde diğer canlılarla özellikle kendi totem hayvanlarıyla nasıl iletişim kurdukları canlı canlı görülmüştür.

öncelikle şunu belirtmeliyim ki, siz henüz doğmadan önce erk hayvanınızı karşılık olarak seçtiniz. yani o da sizi seçti. bu hayvan sizin ana erk hayvanınızdır. (benimki kurt). yaşam boyunca 9 ile 13 arası farklı erk hayvanlarına evrilebilirsiniz. birden çok erk hayvanınız olabilir. fakat ana erk hayvanınız yani spiritüel yolculuklarınızı ve karakterinizin temelini etkileyen erk hayvanınız henüz doğmadan önce seçtiğiniz erk hayvanınızdır. fakat bazı durumlarda bireysel ve manevi ihtiyaçlarınıza göre ana totem hayvanınız yerini o anki ihtiyaçlarınıza daha uygun bir hayvana bırakabilir ve kısa süreli de olsa erk hayvanınızın başkalaştığını veya iki-üç farklı hayvanın birleşimi gibi olduğunu görebilirsiniz. bu geçici erk hayvanlarına "rehber hayvan" denir.

bu hayvanların hepsi bizim karakterlerimizden birer parçayı temsil ederler. bu nedenler onlarla iletişim kurmak veya onları görmek, onların anlamlarını keşfetmek, bize kattıklarını keşfetmek kendi karakterimizi ve potansiyelimizi keşfetmek için bize imkan sunar.
    gölge erk hayvanı
    "tıpkı totem~erk hayvanımız gibi, gölge totem~erk hayvanımız da ruhsal gelişimimiz ve bütünlüğümüz için önem teşkil etmektedir. önemini ve işlevini anlatmadan önce gölge arketipini açıklamakta fayda var. carl gustav jung’un dört temel arketip arasında gösterdiği gölge, personamız** tarafından genellikle gizlenir ya da bilinçdışına itilir. bilinç ve benliğin karşıtı özelliktedir ve istenilmeyen, kabul görmeyen tüm kişisel özellikler ona dahil edilmektedir. olumsuz bir izlenim bıraksa da, gölge ne mutlak iyi ne de mutlak kötüdür. jung gölge’nin bilinçdışından çıkarılarak bilinçle bütünleştirilmesi gerektiğini belirtir, aksi takdirde kişi kendi gölgesini çevresine yansıtarak çeşitli iletişim bozukluklarına ve ruhsal yaralara yol açabilir.
    gölge totem~erk hayvanımız da bize bu bakımdan meydan okuyan, kendi gölgemizle yüzleşmemiz için ziyaretimize gelen ya da karşımıza çıkan, gölge arketipimizi ya da onun bir yönünü temsil eden hayvandır. genellikle bizde korku, fobi, hoşlanmama, iğrenme gibi olumsuz duygular uyandıran hayvanlar bizim için böyle bir gölge işlevine sahiptir. içsel korkularımızı ve kendimize dair göstermek, kabullenmek istemediğimiz özelliklerimizi temsil ederler. onları gördüğümüz yerde çığlıklar atarız, televizyonu ya da internet tarayıcı sekmesini kapatırız, hatta korkumuz bizi öylesine ele geçirir ki, onların yaşamalarına müsaade etmeyiz." alıntıda belirtildiği gibi, genellikle fobilerimiz olan hayvanların simgelediği özellikler bizim zayıf veya yüzleşmekten korktuğumuz güçlü özelliklerimizi temsil ederler.

erk hayvanı ile tanışmak ve rehberliğini anlamak
    öncelikle şunu tekrardan belirteyim her bireyin yolculuğu farklıdır. en yakınımında dediği gibi, "başkasının ayakları ile yürünmez."
    öncelikle bol bol meditasyon yapmalısınız. meditasyon yapabiliyor olmalısınız. bu medisatsyonlarda erk hayvanınızı çağırmalısınız. erk hayvanınızı göremediyseniz de devam edin. rüyanızda karşınıza çıkacaktır. rüyanızda çıkmazsa gün içinde saçma sapan yerlerde görmeye başlayacaksınızdır. "ikinci aşama olarak şamanik meditasyon ya da yolculuk çalışmanızda hayvanınızla tekrar bir araya geldiğinizde ona totem~erk hayvanınız olup olmadığını sormanız gerekir. eğer ilk ziyaret(ler)inde onunla birebir bağlantı kurduysanız, aranızdaki bağı kalbinizin ve ruhunuzun derinliklerinde hissettiyseniz, ona dönüştüyseniz, onun üzerine bindiyseniz ya da onunla herhangi bir fiziksel bağlantı kurduysanız büyük ihtimalle totem~erk hayvanlarınızdan biridir, bu aşamayı atlayıp doğrudan bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz." burada yazarın da belirttiği gibi önemli olan şey onu görünce heyecanlanıyor olmanız. sonraki aşamada onunla iletişime geçmeye çalışmalısınız. bu illaki sözlü iletişim değildir. şu soruları sormalısınız, onu nerede gördüm? bu bir işaret mi? ne yaptı? takip ettiğimde nereye gitti? görünce ne hissettim? herhangi bir "flashback" yaşadım mı? bunları kendinize sormalısınız.

en son aşama ise araştırma aşaması. hayvanınızın habitatını, tek eşli olup olmadığını, bir batımda kaç çocuk yaptığını, beslenme zincirindeki yerini, karakteristik özelliklerini araştırmanız gerek. bunlar sizin hayatınızda ve karakterinizde etkili olacaktır.
  • kerli isimli hanim kizimizin sozleri pek bi dandik ama eglenceli sarkisi.

ı whisper, you echo
    coiled up like snakes, won't let go
    forever, each other
    we'll fight the tooth and nail for
    we're star shot, we're night lit
    we're wolves, our pack we won't quit
    blood bonded while haunted
    we're twin flames lighting up the sky

you are my spirit animal
    you're my totem of love
    you are the child of the moon
    you are the ruler of the sun

white tiger, the bravest
    turn dream scapes into conquest
    licked crystals of tree sweat
    now ı have become ancient
    you're howling, ı'll follow
    you're liquid when ı swallow
    spit thunder, joined hunger
    we're twin flames lighting up the sky

you are my spirit animal
    you're my totem of love
    you are the child of the moon
    you are the ruler of the sun
  • 1 kişi de tanım girmemiş be yazıklar olsun. kendi verdiğim bkz.ları kontrol etme huyum olmasa burası böyle kalacak cıkcıkcık ayıp ayıp

efendim spirit animal türkçeye kaba bir şekilde çevrilirse "ruh hayvanı" demek olur. fight club falan izlediyseniz orada gözlerinizi kapatıp, hayali bir mağaraya girip ruh hayvanınızı (tam olarak ne diyordu hatırlamıyorum uzun zaman oldu izleyeli) bulmaya çalıştırıyordu.

harikulade lisanımız her işte olduğu gibi tembel insanımızın bir eseri olduğu için yeni kelime pek bulamıyoruz. özellikle son yıllarda yabancı dilden olduğu gibi veya fransızların okuduğu gibi alıyoruz. o yüzden buna da karşılık bulunmayacaktır büyük ihtimal.

kendinizi özdeşleştirdiğiniz "aha aynı ben" dediğiniz hayvandır spirit animal. misal kimisi bonobo maymunlarının kadın erkek ne varsa hepsiyle sosyalleşmek için 2dk çiftleşiverdiğini görünce "my spirit animals" yazar, kimisi tembel hayvanın tembellikten 3 hafta sçmadığını duyunca "my spirit animal" yazar. kimisi kediyi köpeği kaplanı spirit animal görür.
  • benim için ''kaplumbağa''dır. sadece size göre yavaş olabilir ama kendi hızlarında kendi dünyaları içinde tam bendir. yavaşlığı baz alınarak değil hayati özellikleri ele alınarak düşünülmüştür.
  • benim ruh hayvanım kill billden the bride...
    ps. illa hayvan olması gerekmiyordur ya
  • doğduğumuz yıla göre belirlenen çin burcu ile doğduğumuz gün/aya göre belirlenen klasik burcun birleşiminden çıkan hayvandır.

ben dün akşam at ve akrep birlikteliğinden doğan bir dragonfly* olduğumu öğrendim.*

şu siteden detaylarına bakabilir, spirit animal'ınızı öğrenebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap