• daha önce kırk kere söylenmiş ama biraz acı gerçekten.
    bi de sıcak suyla buluşunca hafif köpürüyo.

ama asıl diyeceğim şey başka:
    starbuckslardan avuçlayıp onu da buraya yazanları kınıyorum.
    bakın avuçlayanları değil, onu buraya yazanları kınıyorum.
    yarın bir gün starbucksın sahibi michael starbucks buraları okuyup "vay ipneleeeeer" diyip şubelere splenda koymayı bıraksa kim mağdur olacak?
    hı! soruyorum size!
    kim mağdur olacak?
    sen, ben, hepimiz...

lütfen biraz daha dikkat edelim.
    akıllı olalım.
    canımı yiyelim.
  • uzun zamandır şüpheleniyordum. bu sabah hair loss splenda yazıp google da arattığımda yalnız olmadığımı gördüm. saç dökülmeniz korkunç boyutlara ulaştıysa ve splenda kullanıyorsanız bir araştırın derim. tiroid probemi yaşayanlar da araştırmadan kullanmamalılar diye düşünüyorum.
  • kimyasal formülü (1,6-dichloro-1,6-dideoxy--d-fructofuranosyl-4-chloro-4-deoxy--d-galactopyranoside) olan sucraloseın ticari adı. kanda da 91den beri kullanılan fdanın 1998de onayladığı yeni bir yapay tatlandırıcı. normal şekerden 600 kat daha tatlı olan ürün vücüt tarafından metabolize edilmediğinden herhangi bir kalori ve kilo aldırıcı özelliği bulunmuyor. kanda insulin seviyesini etkilemediği için diyet yapanlar kadar şeker hastaları içinde oldukça kullanışlı. ısıya dayanıklı yapısı sayesinde çok sayıda gıdanın formülasyonunda simdiden yer almakda.
  • pişebilen tatlandırıcı.. yani örneğin candereli kek hamuruna katıp pişiremezsiniz, ama splenda pişirmeye dayanıklıdır, tadı bozulmaz.. bir de ufacık paketi 35tl, öyle minicik bi dezavantajı var..
  • starbucks lardan avuç avuç alınıp eşe dosta dağıtılır, maksat diyet yapan arkadaşlar mağdur olmasın küp şekerli ortamlarda,

ya da "starbucks a zarar eşe dosta yarar" desek daha dürüstçe olacak ...
  • kanserojen olduğu, dna’yı bozduğu ve oksidatif stresi arttırdığına dair bir makale çıkmıştı: https://www.news-medical.net/…er-breaks-up-dna.aspx

iddialar büyük oranda çürütülmüş: (bkz: #153283937) (bkz: #153318611)
  • kanser iddialarını başka biri daha çürütmüş. özetle diyor ki, sözkonusu etkileri gözlemleyebilmek için tek seferde 50 bin sükralozlu kutu kola tüketmek gibi absürd bir tüketim miktarı gerekiyormuş.

https://gidmk.medium.com/…g-you-cancer-8ade5ad7a708
  • eczacıların yine "hiçbir yerde bulamazsınız", "piyasadan çekildiler", "splenda'yı kaldırdılar" yalanlarını sıkmaya başlayıp değişik markalar itelemeye çalıştığı tatlandırıcı. n11'den kargo dahil 50 liraya aldım 500'lüğünü, inanmayın ibnelere.
  • şekerden yapıldığı için doğal olduğu iddia edilen. aslen şeker molekülünün klorinasyonu ile elde edilen tatlandırıcı.
  • birkaç senedir starbucks'a gittiğimde biraz fazla alarak evde de kullandığım, tatlandırıcılar arasında şekere en yakın lezzeti verdiğini düşündüğüm ürün.

en uygun fiyat olarak internetten 300'lüğünü kargo dahil 27 tl ye bulabildim. aldım, kullanıyorum.
hesabın var mı? giriş yap