• veteranların hayatlarının son demlerini yaşadıkları dönemde en son altın vuruşu yaparak kendi filmlerini bitirmek istemelerini konu alan bir film. can yücel ustanın hayata tersten başlamak şiirinin son mısralarını anımsattı;
    ve günün birinde müthis keyifli bir orgazm ile hayatiniz
    bitiyor....
    senaryo itibarıyla pek de iç açıcı bir film olmasa da, baş rol oyuncularının alıp bir yerlere getirmeye çalıştıkları film.

--- spoiler ---

zaman kimseyi beklemez

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

christopher walken için başladığım bir filmdi. açıkcası genel olarak umduğumu bulamadım. fakat bir şey var ki, val ve lisa'nın yaptıkları dans beni çok etkiledi. 19 yaşıma kadar gelmişim, dans etmeyi bırak halay çekmeyi bile adam akıllı beceremiyorum. val gibi dans etmek için, illa val gibi ölümün nefesini ensemde mi hissetmem gerekecek?

söz konusu sahne, http://www.youtube.com/watch?v=unenx4n_zis.

--- spoiler ---
  • sonu çük gibi biten film.sırf pacino abimizin oyunculuğu için izlenebilir tabi ki.nerede o eski filmler ya.yok anam bize 1990'dan sonrası çekilen filmler haram.istisnalar hariç tabi.inception ve benzeri.
  • diyalog merkezli, haliyle ustaların ustalıklarını sergilediği bir film. hirsch'in formülü nedir çok merak ettim. neyse ben de ondan istiyorum.

--- spoiler ---

hirsch öldükten sonra kızı ile yaptıkları konuşma filmde dikkatimi en çok çeken konuşma idi. ancak bu kadar açık sözlü olunabilir.

--- spoiler ---
  • yönetmen fisher stevens imzalı 2012 yılı yapımı türkçe'ye "eski dostlar" olarak çevrilmiş bir yapım. konusu kısaca şu şekilde:

val hapisten çıktığı gün eski dostu doc tarafından karşılanır. ikili biraz eğlendikten sonra arkadaşları hirsch'in kaldığı bakım yurduna uğrarlar. fakat val ile doc'un halletmeleri gereken eski bir hesapları vardır...
  • bir "zaman" filmi.

--- sıpoylır değil ama olabilir de ---

al pacino ve christopher walken'ın büyük oyunculuklarını tekrar sergiledikleri bu film, ikilinin diğer filmlerinden farklı bir anlam içeriyor.
    bu bir zaman filmi, gençken çok belalı tiplermiş ve zamanın hükmüne karşı boyun eğen vücut hücreleri sayesinde artık sona yaklaştıklarının farkındalar.

al pacino film içinde "zaman kimseyi beklemez" der. çok da haklıdır.

bu filmin diğer bir güzelliği ise, tarantinovari bir film olması.
    diyalog ağırlıklı ve en önemli sahnelerin asla gösterilmemesi üzerine olan rezervuar köpekleri'nin daha modern hali olarak da örnek teşkil edebilir aslında.
    zira gençliklerine dair pek bir şey bilmiyoruz, görmüyoruz ve film sonundaki çatışma devam ederken film bitip, son sahnelerindeki akışı izleyicinin hayal gücüne bırakıyor..

aslında bu filmde diyaloglar daha çok vücut diliyle yapılıyor bence.
    sözlü diyalogların haricindeki bakışmalar, rakslar, mimikler daha çok şey anlatır nitelikte.

dans sahnesi içinse, anlatılmaz izlenir diyorum sadece.
    zira al reyiz, "bir kadını nasıl etkilersin?" adlı soruya dansla çok güzel bir cevap veriyor.

film daha çok, o hepimizin çekindiği "son" kavramını otopsi ediyor. dünyanın götüne parmak atmış, kendilerini gençliğin yenilmezliğiyle kutsanmış sayan üç arkadaşın, kendilerini yaşlanınca ülser, solunum yetmezliği, yüksek tansiyonla karşı karşıya bulmasını izliyoruz.

--- sıpoylır değil ama olabilir de ---

olağan bir gece yarısı izlenebilecek keyifli ve anlamlı filmlerden.
    izleyin.
  • --- spoiler ---

(yaşlıların diyaloğu)
    ....
    christopher walken:
    - penis büyütmenin başka yolları da var. bir çin fanusu olduğunu duydum. arıları penisin üstüne koyuyorlarmış, ve onlar da penisi sokuyorlarmış. penisin her tarafı şişiyor ve kocaman oluyormuş.
    al pacino:
    - evet ama onu nereye sokacaksın ki?
    christopher walken:
    - bilmiyorum ama yine de sonuç olarak güzel.
    al pacino:
    - çok mantıklı.
    --- spoiler ---
  • ustalar gecidi, leziz bir film.

addison timlin de ustune tatli niyetine.
hesabın var mı? giriş yap