• --- spoiler ---

--- spoiler ---

luke erenlere karıştı

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • feci spoiler, filmi henüz izlemeyenler uzak dursun.

--- spoiler ---

içses: bu nasıl gemi amk ütüye benz...heee :)

--- spoiler ---
  • içinde i have a bad feeling about this sözü geçmeyen tek star wars filmidir.
    ne kadar kötü olduğunu siz düşünün.

edit: bu lafı bb8'in bip'lerle söylediği iddia ediliyor ama ben i have a bad feeling about this sözü aynen bu şekilde söylenmedikçe, bu söz söylenmedi diye kabul ediyorum.
  • yani olmuş mu, olmamış mı karar verilemeyen bi sw filmi olmuş.

eksileri
    -film çok kısa bir süreyi kapsıyor sanıyorum 2-3 gün. rouge one'da bile hikayenin paralelinde geçen fakat daha geniş kapsamda anlatılan bir bölüm vardı. bu filmde direnişin genel durumunu, ilk düzenin ne kadar etkin olduğunu, güç dengesini vs pek anlayamıyoruz sadece asilerin kaçış hikayesi var.

-bence en önemli problem 7 ve 8deki karakterlerin çok silik olması. serinin önceki filmlerindeki gücü temsil eden her karakter çok sağlamdı. darth vader, darth maul, darth sidious, qui-gon jinn, yoda, obi wan, anakin vs vs. fakat bu filmde herkes sıradan. finn, ren, rey bildiğin barcelona karşısındaki boluspor gibi kalıyor eski karakterlerle karşılaştırınca. eski karakterlerin hepsinin oyuncak figürleri varken yeni karakterlere hiç elim gitmiyor.

artıları
    -felsefeyi çok yansıtmasa da son filmi büyük ihtimalle üzerine kuracakları denge konusunu iyi işlemişler

- çok sıkıcı değil eğlenerek izleniyor(gerçi sw filminden çok sadece bi sahnesi gibi ama olsun)

**düzeltme: sipilborg seven adam'a teşekkürler...
  • --- spoiler ---

r2d2'ya az rol verilmiş diyenler abi mal mısınız ya. eleman filmin sonunun spoiler ını verdi resmen farkında mısınız? luke a obi wan gibi devam et sıkma canını herkes çırağını kaptırabilir dark side a dedi

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ne beklediğinize göre değişen film. star wars'tan bilimsel gerçekçilik, derin felsefe falan bekliyorsanız onun devri geçti. serinin diriltilmesinin tek amacı var o da para. bunu bb-8'den captain phasma'dan gördük. bb-8 film çıkmadan "beni oyuncaklarım satsın diye yaptılar" diye bağırıyordu. captain phasma ise gwendoline christie'nin hatrına olan bir karakter resmen.

fakat, beklentiniz eğlenmek ise film çok eğlendiriyor. teknoloji geliştikçe daha iyi uzay savaşları ve ışın kılıcı koreografileri izliyoruz nankörlüğün lüzumu yok. film boyunca olan plot armor sayesinde hayatta kalanlar, tesadüfen gerçekleşen olaylar, saçma sapan karakterlerin acayip görevler alması,* uzaya dair fiziki mantıksızlıklar* dikkatimi çekti. beklentim görsel olarak etkilenmek ve sevdiğim karakterleri izlemek olduğu için aldırış etmedim. zira piyasada star wars'tan bilim ve felsefe anlamında beklenen şeyleri daha iyi yapan filmler var ve gelmeye devam edecek. ek olarak birkaç sahnede görüntü yönetmenine saygılarımı da ilettim.

kylo ren'in askerleriyiz!

--- spoiler ---
  • (bkz: ütü)
  • çakma vader olan kylo ren, supreme leader' den fırçayı yeyince kafasına taktığı vader başlığını çıkartıyor. resmen filmde "özenti olma kendin ol" yada "kimse darth vader olamaz" mesajı veriliyor.

anakin reyiz, her ne kadar küçük mini mini jedi' lara kıydığında bizim gözümüzde bitse de, lord vader iken herifin bir ağırlığı vardı arkadaş. şimdi bak, kylo ren' e yada ben solo' ya, babasının yarısı etmez.

luke skywalker' da ezik büzük bir tipleme olarak başladığı filmde, erenlere karışıyor.
    yine en tutarlı karakterler oldum olası c3po( hep korkak, hep komik), çivbaka ve r2d2

star wars izlemeyen gitmesin.. han nerde? dediklerinde mal gibi "han kim la?" soruları havada uçuşmasın.
  • güç uyanıyor. güç uyanıyorsa erken yatsın espirisi kadar olmuş bir film.

biraz abarttım ama bazı sahneler özellikle sona doğru bir iki sahne dışında starwars değil başka bir film izliyormuş hissettirdi. bazı karakterler ye çıktı nasıl çıktı niye şimdi bunu yaptı gibi sorular aklımı hale’n kurcalamakta. bir iki soru cevap buldu. diğerleri de devam filminde yakıt bulacak zannedersem. sonuç olarak izlemesi zevkli devam filmi olması açısından güzel ama konu bütünlüğü, karakterlerin oturmaması, serinin devam filminin gibi hissettirmemesi üzücü oldu. ilk filmde iyice batıran senaristler yer yer toparlasa da filme puanım 7.8 olur en fazla 8 o da seriyi sevdiğim için dediğim durumdur.

*
  • kurgu ve hikayesi ile zamanın şartlarında çok iyi çekilen bir seri efsaneleşmişti. şu anda günümüzde devamını getirmek çok zor. bir başyapıt çıkarmadığınız sürece gözler eskiyi arar. herkesin burun kıvırması da bu yüzden. benim için az da olsa tatmin edici. acaba yeni seri çıkar mı diye düşünüyordum. beni sevindirdi.

film ile ilgili spoiler vermemeye dikkat edecem. ikinci film ilkine göre daha derli toplu olmuş. hikaye ayrıntılı işlenmiş. ilkine göre çok çabuk geçişli bir kurgu yok. seri de en büyük eksiklik kylo ren üzerinde çok düşünülmemiş olması. karanlık tarafa geçişi daha güzel anlatılabilirdi. bi de sanki han solo yaşamaya devam etseydi hikaye işlenirken bi taraftan da onun hikayedeki ilerleyişi ilgi çekici olurdu. yine de ben beğendim. filmi izlerken güzel zaman geçirdim.
hesabın var mı? giriş yap