şükela:  tümü | bugün
 • marillion gitaristi. agirbasli ve nefis sololar yazar. sustainin piridir. dream theater ile çaldiklari easter'da john petrucciyi kenarda birakarak, parçanin tüy diken gitarlarini sakince icra etmistir. nur yüzlüdür, tombiktir.
 • bazı albümlerde guitar synth (sanırım roland) kullanmıştır,soundu çok etkilemiştir.
 • 25 kasım 1956 brampton (ingiltere) doğumlu müzisyen, ilk olarak "dark horse" adlı grupta yer almıştır. sonrasında "pegasus", "purple haze" gibi lokal gruplarda çalan sanatçı 1979'da silmarillion (ki gerçek adı marillion'ı 1980'de almıştır) adıyla kurulan mükemmel grubun çekirdek kadrosunda yer alır... günümüze kadar grubun değişmeyen tek elemanı olarak kalan rothery 1996'da pete trewavas'ın da yer aldığı (bass) the wishing tree isimli solo proje kapsamında carnival of souls albümünü çıkarmıştır... bunun dışında jadis adlı ingiliz grubunun 87 sonrası çıkardıkları albümlerinin prodüksyonunu yapmış, arakeen adlı fransız grubun "patchwork" albümünde konuk sanatçı olarak yer almıştır. amerikalı progressive grubu enchant'in albüm prodüksyonu yanısıra albümde konuk sanatçı olarak da yer almıştır. john wesley'in 1994 çıkışlı under the red and white sky albümünde yer alan thirteen days adlı parçasında, arena'nın '94 çıkışlı songs from the lions cage ve '97 çıkışlı the cry albümlerinde de sololarıyla yer almıştır. aynı zamanda vietnamlı mültecilere yardım amacıyla, bir başka starlar karması olan rock against repatriation'ın sailing single'ında da yer almıştır.
 • adı çok fazla anılmasa da progressive rock külliyatına elektrik gitar tekniğiyle, yaklaşımıyla önemli katkılar yapmış çok değerli bir müzisyen. yerinde ve zamanında çalmasını bilir. marillion'un dengeli sound anlayışı çerçevesinde kendini fazla öne çıkarmaz. çok nadiren sert tonlar kullanır ki marillion şarkılarının o bilindik içsel gelişimci haline ziyadesiyle yakışır bu değişik ton denemeleri. parçanın duruşuna, üslubuna, halet-i ruhiyesine göre öyle sololar yazar ki, akıl almaz. steve rothery'nin çaldığı her gitar solosu çok doğrudur. yani bu öyle bir şey ki ne bir nota çıkarabilirsin ne de başka bir tane ekleyebilirsin. zira notaları seçmesini çok iyi bilir, çünkü o gerçek bir müzisyendir.
 • sözlük karşılığı underrated olan müzik adamı. bir de hasan cihat örter vardı öyle olduğunu iddia eden ama pek dikakte almazdık.
 • tekrar ayni takside trafige takilip uzun uzun sohbet etmek istedigim muzisyen. evet, fish ile hala haberlesiyorlarmis, hatta gectigimiz aylarda birkac gun takilacaklarmis ama steve acele abd'ye gidince plan suya dusmus. hayir, fish ile bir reunion diye birseyi dusunmuyorlarmis.

  ayrica muzik okullarinda gitar teknikleri ve kayit teknolojileri uzerine workshoplara katilmakta.
 • penası, akor kulakçığı olayım.
 • yazılmış en iyi sololardan birine imzasını atmış müthiş gitarist.

  (bkz: easter)

  bunu alan bunu da aldı

  (bkz: neal schon)
  (bkz: who is crying now)
 • nota ekonomisi konusunda david gilmour ayarında bir ordinaryüs olmasa da, icraatlerini dinleyenlerin eline progresif rock müzik makalelerini verebilen müzisyendir. marillion bünyesindeki işleri şöyle dursun, kendi ismi ile yaptığı işler de tözünüzü elinize verir.

  (bkz: the ghosts of pripyat)