şükela:  tümü | bugün
 • almanya'nin güneyinde bir sehir
 • (bkz: vfb stuttgart)
 • daimler'in damgasini vurdugu sehirdir. baden württemberg eyaletinin baskentidir. en cok konusulan diller almanca, schwäbisch ve türkce'dir. balesi kadar operasi da (stuttgarter staatsoper) cok kaliteli ve basarilidir (1999'da ve 2000'de almanya'nin en iyi opera toplulugu ödülünü almisti) ve her hafta birkac degisik temsil oynayacak kadar zengin bir repertuara sahiptir. bale, opera ve tiyatro, sehrin merkezindeki (elbette tren garina yakin) "staatstheater stuttgart" catisi altinda toplanmistir. temsillerden sonra biletinizi kamuya ait toplu tasima araclarinda bilet olarak kullanabilir, "sosyal devlet böyle olur kardesim" diye söylenebilirsiniz (degismediyse). staatstheater'in hemen karsisinda da sehrin resim müzesi "staatsgalerie" bulunur.

  stuttgart radyo senfoni orkestrasinin ve misafir topluluklarin konserleri ve resitaller ise genellikle liederhalle'de verilir. bunlarin disinda irili ufakli pek cok sanat aktivitesinin yasandigi, eglence hayatinin da hic fena olmadigi nezih bir üniversite sehridir. hayvanat bahcesinin adi wilhelmadir, futbol maclari ve bazi acikhava konserleri icin de gottlieb daimler stadina gidilir. en kalabalik, piyasa caddesinin adi königstrasse'dir. genis bir metro ve tramvay agina sahiptir.

  (bkz: ludwigsburg)
 • belediye baskani baya bi zamandir 2. dunya savasindaki alman komutani rommel'in oglu olan manfred rommel'dir.
 • (bkz: nagold)
 • arkansas'da bir sehir :)
  amerikalilarin sehir ismi bulma sikintisina bir ornek...
 • icinde 50.000 türk barindiran, nüfusu 500.000 civari olan sehir.
  kuruldugunda ismi stutengarten idi..
 • porsche,daimler chrysler,bosch,siemens gibi endüstri devlerinin merkezlerinin bulunduğu zengin ama turistik bakımdan hiçbir değeri olmayan,türk dönercileriyle coşmuş şehir.alışveriş için istasyona dik uzanan yola kendinizi salmanız yeter.2. dünya savaşında oldukça zarar görmüş bir şehir fakat yerlilerine göre turizmi bu kadar baltalayan yıkılan binaların adam gibi restore edilememesi.ağustos ayında yaza veda anlamında bir halk festivali düzenlenir yaklaşık bir hafta boyunca,eylülün başında ise şehir merkezindeki şarap festivalinde yerli şarap üreticilerinin şaraplarını tadabilirsiniz ki tadından geçilmez.sinemalar genelde salı günü indirimli tarife uygular.eğer bu şehirde staj yapacaksanız,sıkılmamak için bol bol çevre şehirleri gezin ya da güneç açtı mı kendinizi merkezdeki parkın çimlerine atın ve güneşin keyfini çıkarın.onun dışında plak meraklıları için de gene şehir merkezinde biraz kenarda kalmak suretiyle bir adet plak satıcısı var ama fiyatlar oldukça fazla,berlindeki mağazalardan,hele hele bit pazarlarından almak çok daha mantıklı plakları.
  bunların dışında gezilmesi gereken porsche ve mercedes müzeleri var ki ikisi de mükemmel,mercedes i gezmedim ama öyle deniliyor.porsche galerisinin hemen yanında da yolun üstünden geçen köprümsü bir cam yapı görebilirsiniz,o da porsche nin üretim bandıdır,şanslıysanız oradan yarı üretilmiş arabaların geçtiğini görürsünüz,hoş bir görüntüdür.
 • almanyada ufak bir sehir daha. ilginc bir yapisi olan, merkezi diger cogu avrupa sehri gibi dumduz olup da hemen bitisiginde ufak tepeciklerle cevrilmis olan bir sehir. almanyanin geneli gibi yemesil. agustos ayi itibariyle nispeten sicak, pek az turistin bulundugu, ufak, sirin bir markthallesi, epey guzel bir katedrali olan, oglen saatlerine dogru genc nufus ile dolup tastigini gozlemledigim, pek muhtemelen sikici ve basit bir sehir.
 • kış aylarında schlossplatz civarında nefis sıcak şarap bulunabilir..

hesabın var mı? giriş yap