şükela:  tümü | bugün
 • yerine uzun süredir porst color reflex mc auto 55mm f/1.4 kullandığım lens. 2. seri radyoaktivitesi olan lensmiş bendeki, radyoaktivitesinden haberim olmadan porst'un değerlerini daha çok beğendiğimden onu kullanıyordum. ancak lens baş ucumda senelerdir uyurum, herhangi bir yarılanmasını görmedim.* başlıktaki entryden sonra ne yapsam bilemedim.
 • ışınım yapan elemente sahip -özellikle dönemdaşı- pek çok lensten biridir. radyoaktif olanı uzun süre ışık görmediyse sarıya çalar. bir süre güneşe maruz kalınca tekrar şeffaf haline geri döner.

  http://www.pentax-manuals.com/repairs/yellow.htm
 • radyoaktivitesine takılmazsanız dünyanın en kaliteli objektiflerinden birisidir. babamın spotmatic makinesinden benim olympus ve en son k-5ime kadar bütün makinelerimde kullanmayı en sevdiğim objektiftir, 1000 liralık objektifi çıkartıp bu 40-45 yıllık mücevheri takınca, paranın her şey olmadığı, kalitenin para ile doğru orantılı olmayabileceğini de görebilirsiniz.
  ikinci elini uygun fiyata bulursanız kaçırmayın derim, evladınızın çeyizine koyarsınız
 • 1. versiyonu 8 elementtir sadece bir kaç yıl üretildi, radyoaktif kaplaması yoktu. maliyeti çok fazla olduğu için elementi 7 ye indirip, keskinlik kaybını radyoaktif kaplama ile sağladılar.

  zamanında zeiss, leicaları alt etmek için bu zarara razıydı asahi pentax.

  piyasa bulunanlar sonraki versiyonları büyük ihtimal. 1. versiyonu bulursanız kaçırmayın derim. başka bir ara şuraya uzun uzun yazarım versiyon farklılıklarını.